Kopex chce w przyszłym roku ruszyć z budową kopalni

  Będzie ona ulokowana w miejscowości Polanka koło Oświęcimia i będzie w niej wydobywany węgiel energetyczny – mówi dla portalu wnp.pl Krzysztof Jędrzejewski, prezes zarządu Kopeksu.

  Co z planem budowy kopalni przez Kopex?

  – Ten projekt jest realizowany. W styczniu pozyskaliśmy koncesję na użytkowanie górnicze umożliwiające wykonanie prac badawczych. Obecnie doprecyzowywane są wszelkie szczegóły. Ma być opracowany dokładny projekt kopalni oraz dokładny biznesplan.

  W tym roku będziemy chcieli wystąpić o koncesję na eksploatację, a w przyszłym roku powinniśmy ruszyć z budową kopalni. Będzie ona ulokowana w miejscowości Polanka koło Oświęcimia i będzie w niej wydobywany węgiel energetyczny. Będzie to kopalnia z dwiema upadowymi. Jesienią zapewne przedstawimy szczegóły dotyczące tego projektu.

  Przede wszystkim ta kopalnia będzie dla nas rentownym biznesem. A ponadto będziemy mogli na jej przykładzie zaprezentować nasze referencje w zakresie zarówno budowy samej kopalni, jak i jej kompleksowego wyposażenia.

  Ile węgla ma wydobywać ta kopalnia i ile osób zatrudniać?

  – Zdecydowanie zbyt wcześnie na to, by móc precyzyjnie odpowiedzieć na te pytania. Trzeba poczekać jeszcze przynajmniej kilka miesięcy.

  Kto wam pomaga przy opracowaniu całej dokumentacji dotyczącej budowy nowej kopalni?

  – Wszystko robimy swoimi siłami, mamy doświadczonych inżynierów i projektantów. W niewielkim zakresie korzystamy z zewnętrznej pomocy.

  Ostatnio słychać o zamyśle budowy kilku kopalń. Nie sądzi Pan, że chodzi o chęć handlu koncesjami, a nie rozpoczęcie wydobycia węgla?

  – To prawda, że ostatnio słychać o deklaracjach budowy nowych kopalń. Firmy dotąd nie prowadzące kopalni oraz nie związane z wydobyciem węgla wystąpiły o koncesje. Być może intencją jest handel koncesjami. Ale ja tego nie wiem.

  Rozmawiał: Jerzy Dudała

  www.wnp.pl