Page 3 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Marzec - kwiecień 2020
P. 3

Redakcja
Redaktor naczelna
Agnieszka Korzeniewska agnieszka.korzeniewska@utrzymanieruchu.pl
Redaktor merytoryczny
dr inż. Andrzej Ożadowicz
Zespół redakcyjny
dr inż. Andrzej Ożadowicz, Agata Abramczyk, Bohdan Szafrański, Anna Strożek, Aleksandra Solarewicz
Korekta
Małgorzata Wyrwicz
Reklama
Piotr Wojciechowski piotr.wojciechowski@trademedia.pl
Beata Kaczmarska beata.kaczmarska@trademedia.pl
Sales Support Manager
Edyta Sekuła edyta.sekula@trademedia.pl
Młodszy specjalista ds. marketingu
Aleksandra Fura aleksandra.fura@trademedia.pl
Prenumerata
Aneta Marciniak aneta.marciniak@trademedia.pl prenumerata@utrzymanieruchu.pl
www.utrzymanieruchu.pl/prenumerata
DTP
Grzegorz Solecki grzegorz.solecki@trademedia.pl
Wydawnictwo
Trade Media International
ul. Rzymowskiego 30, lok. 226 02-697 Warszawa
e-mail: kontakt@trademedia.us www.trademedia.us
Wydawca
Michael J. Majchrzak michael.majchrzak@trademedia.pl
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam i ogłoszeń oraz nie zwraca mate- riałów niezamówionych. Redakcja zastrzega sobie prawo do adiustacji i skracania tekstów oraz zmiany ich formy graficznej i tytułów.
Czasopismo wydawane na licencji CFE Media LLC, oparte na amerykańskim magazynie Plant Engineering. Wszystkie prawa zastrzeżone. Po- wielanie lub rozpowszechnianie zamieszczone- go materiału redakcyjnego w jakiejkolwiek po- staci, w jakimkolwiek języku, w całości lub jego części, bez uprzedniej pisemnej zgody CFE Media LLC, jest zabronione.
MARZEC/KWIECIEŃ 2020
Trudna lekcja
Na przełomie roku problem epidemii wywołanej przez koronawirusa Covid-19
w świadomości większości z nas był odległy i zdawało się, że nigdy nas nie dotknie. W ciągu kilku zaledwie tygodni sytuacja uległa diametralnej zmianie i dziś mierzymy się z wyzwaniami nowej rzeczywistości, znanej nam do tej pory raczej z filmów kata- stroficznych. W związku z nałożonymi przez rząd ograniczeniami zmieniła się nasza codzienność, a wraz z nią funkcjonowanie różnych sektorów gospodarki. Problemów w bieżącej działalności doświadcza również przemysł.
Pierwsze symptomy sytuacji kryzysowej obserwujemy już teraz: zawirowania
w łańcuchach dostaw, spadek wartości nowych zamówień, ograniczenie lub wstrzy- manie produkcji w niektórych branżach. Jakie będą skutki długookresowe? – to pytanie zadaje sobie wielu z nas. W obliczu dużej niepewności pojawiają się wizje pesymistyczne. Warto jednak spróbować spojrzeć na obecną sytuację z innej perspektywy.
Kryzysy, choć trudne i kosztowne, mogą być rozwojowe. Jako wydarzenia o cha- rakterze przełomowym skłaniają do przewartościowania przyjętych założeń, realizo- wanych celów i stosowanych strategii. Do zmiany dotychczasowych reguł działania. Do poszukiwania nowych sposobów rozwiązywania problemów.
O tym, jakie korzyści może przynieść obecna sytuacja kryzysowa, a także jaką rolę w tym procesie odgrywają nowe technologie, piszemy w felietonie publikowa- nym w tym wydaniu magazynu. Jego autor stawia tezę, że być może doświadczenie funkcjonowania w stanie kryzysu epidemicznego będzie przyczynkiem do przyspie- szenia realizacji koncepcji Przemysłu 4.0 w polskich fabrykach. O tym zaś, na jakim etapie tej drogi znajdują się nasze rodzime zakłady, piszemy w Raporcie „Przemysł 4.0 w Polsce”.
Zapraszam do lektury tych artykułów, a także całego najnowszego numeru naszego czasopisma. Mam nadzieję, że zawarte w nim informacje pomogą Państwu w podejmowaniu w tym trudnym czasie właściwych decyzji, a problemy, z jakimi się dziś Państwo mierzą, będą nie zagrożeniem, ale szansą na rozwój Waszych przed- siębiorstw.
Agnieszka Korzeniewska, redaktor naczelna
agnieszka.korzeniewska@utrzymanieruchu.pl
1


































































































   1   2   3   4   5