Page 41 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu III kwartał 20123
P. 41
Druk 3D w praktyce
Czy zatem druk 3D faktycznie przynosi rzeczywiste rezulta- ty? Jak najbardziej. Zebraliśmy kilka przykładowych studiów przypadku pokazujących, w jaki sposób druk 3D pomaga róż- nym branżom w ulepszaniu ich produktów i projektów proce- sów produkcyjnych w celu uzyskania lepszej jakości produktu i wyników nansowych:
1. Przemysł lotniczy: dysza paliwowa GE Aviation
• Studium przypadku: GE Aviation wykorzystało pro- dukcję addytywną do przeprojektowania złożonej dy- szy paliwowej do silnika odrzutowego LEAP. Tradycyj- na metoda produkcji obejmowała 18 części, ale dzięki drukowi 3D skonsolidowano je w jedną część.
• Zalety: zmniejszona waga, zwiększona wydajność pa- liwowa i uproszczony montaż, co skutkuje znacznymi oszczędnościami kosztów. Firma GE Aviation wyprodu- kowała ponad 30 000 takich dysz 3D do swoich silników.
2. Opieka zdrowotna: niestandardowe implanty rmy
• Studium przypadku: Stryker, rma z branży technolo- gii medycznych, wykorzystuje produkcję addytywną do tworzenia niestandardowych implantów i narzędzi chirurgicznych. Projektuje i produkuje implanty dosto- sowane do indywidualnych potrzeb pacjentów, takie jak protezy stawu biodrowego i kolanowego.
• Zalety: lepsze wyniki pacjentów, krótszy czas operacji i lepsze dopasowanie implantów. Pacjenci szybciej wra- cają do zdrowia, a chirurdzy korzystają z precyzyjnych narzędzi.
3. Motoryzacja: zacisk hamulcowy Bugatti Chiron
• Studium przypadku: Bugatti, producent luksusowych samochodów, wykorzystał druk 3D do opracowania największego na świecie funkcjonalnego tytanowego zacisku hamulcowego do swojego supersamochodu Chiron. Złożony projekt nie byłby możliwy do wykona- nia tradycyjnymi metodami.
• Zalety: znacznie zmniejszona waga (40% lżejsze niż tradycyjne zaciski) bez uszczerbku dla wytrzymałości i wydajności. Prowadzi to do lepszego prowadzenia i hamowania.
4. Energia: komponenty do turbin gazowych Siemens
• Studium przypadku: Siemens, globalna rma zajmu- jąca się technologiami energetycznymi, wykorzystała wytwarzanie przyrostowe do produkcji złożonych kom- ponentów turbin gazowych. Przeprojektowano kompo- nent palnika, konsolidując go z kilku części w jeden, bardziej wydajny element wydrukowany w 3D.
• Zalety: poprawiona wydajność spalania, zmniejszone emisje i zwiększona wydajność turbiny. Firma Siemens osiągnęła większą wydajność paliwową i obniżyła kosz- ty konserwacji.
5. Moda: buty Adidas Futurecra 4D
• Studium przypadku: Adidas nawiązał współpracę z Carbon, rmą zajmującą się technologią druku 3D, w celu stworzenia butów Futurecra 4D. Wykorzystują one druk 3D do produkcji podeszwy środkowej dosto- sowanej do indywidualnego stylu biegania.
OMNI 3D
Drukuj tylko to, czego potrzebujesz, bez nadmiaru.
“Dzięki coraz większej dostępności druku 3D, ale
także oprogramowania i narzędzi do modelowania
3D, produkcja części zamiennych w ramach jednego
zakładu jest już codziennością. Coraz więcej naszych
odbiorców zrywa z windującym ceny monopolem
producentów urządzeń lub chroni się przed niedo-
stępnością części u dostawców. Dla przykładu sami w obliczu braku dostępności części do produkcji drukarek- elementów mocowania na szynie DIN - byliśmy w stanie wykonać model 3D i wydrukować za- stępczy element w ciągu kilku godzin, przez co produkcja drukarek nie była wstrzymana.”
Innowacyjność na każdym kroku
“Technologia druku 3D zmierza stopniowo do bycia tak przystępną, jak klasyczna drukarka do papieru. Już teraz jesteśmy na etapie, kie- dy nie są wymagane wysokie techniczne umiejętności projektanta czy operatora, aby móc skutecznie wesprzeć dział utrzymania ruchu. Co- raz bliższa jest wizja cyfrowego magazynu części zamiennych, gdzie drukujemy tylko potrzebny na tę chwilę element, zamiast utrzymy- wać mrożący nam kapitał zyczny magazyn części."
- Krzysztof Kardach, Główny Technolog Druku 3D w Omni3D
Optymalizacja kosztów magazynowania.
"Druk 3D pozwala na wykonanie części zamiennych na żądanie. Posiadając drukarkę wraz z dokumenta- cją techniczną wyrobu możliwe jest jego ponowne wykonanie wtedy kiedy jest potrzeby. Unikamy w ten sposób konieczności magazynowania. Jest to szcze- gólnie przydatne, gdy przedsiębiorstwo do tej pory zlecało wykonywanie takich wyrobów u zewnętrzne- go producenta."
Druk 3D - Idealna technologia dla specjalistycznych zastosowań.
"Druk 3D w technologii FFF/FDM wykorzystuje tworzywa termo- plastyczne. Dzięki czemu możliwe jest wykonanie danego wyrobu
z podobnego bądź nawet identycznego gatunku materiału, z które- go jest on wykonywany konwencjonalnie np. poprzez formowanie wtryskowe. Jest to szczególnie przydatne, gdy wyrób musi odzna- czać się wyjątkowymi właściwościami m.in. zdolnością do dyssypacji ładunków elektrostatycznych czy też odpowiednią klasą palności. Łączy się to dodatkowo z niskim kosztem wstępnym inwestycji,
dla niskich serii produkcyjnych. Gdy istnieje potrzeba wykonania kilku, bądź kilkunastu wyrobów, to koszt oprzyrządowania stanowi znaczącą część nalnej ceny gotowego wyrobu wykonywanego przy pomocy konwencjonalnych technologii."
Testujemy, wdrażamy, oferujemy - wybór odpowiedniego materia- łu ma znaczenie.
"Przed wprowadzeniem nowego materiału do naszej oferty musi on przejść szereg testów, aby poznać jego właściwości technologiczne na naszych maszynach. Dążymy do tego, aby klient mógł wykorzysty- wać oferowane przez nas materiały bez spędzania dużej ilości czasu na eksperymentowanie. Oczywiście domyślne parametry nie spełnią oczekiwań wszystkich klientów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapytać któregoś z naszych ekspertów o wsparcie."
- Wojciech Wiśniewski, Technolog Druku 3D w Omni3D
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl
III kwartał 2023 39