Page 25 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu I Kwartał 2024
P. 25
Oczekuje się, że globalny rynek oświetlenia LED sko- rzysta na rosnącym zapotrzebowaniu na energooszczędne rozwiązania oświetleniowe. Badania i szeroko zakrojone praktyczne zastosowania oświetlenia LED dowiodły, że świa- tła te zużywają mniej energii i wytwarzają światło o tej samej intensywności, co inne nośniki światła. Wynika to głównie z technologii, która zasila systemy LED, ponieważ wykorzy- stuje energię elektryczną wyłącznie do emitowania światła, zamiast wykorzystywać energię elektryczną do ogrzewania systemu, a następnie wytwarzania światła, co jest powszech- nie obserwowane w innych technologiach oświetleniowych. Jak donosi Departament Energii, diody LED zużywają o 90% mniej energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Co więcej, działają one również 25 razy dłużej niż ich odpowied- niki. Ponieważ diody LED mają dłuższą żywotność, przekła- da się to na niższy wskaźnik emisji dwutlenku węgla. Biorąc pod uwagę wyższą trwałość diod LED, do produkcji nowych systemów oświetleniowych zużywa się mniej zasobów. Ten sam trend oszczędności kosztów i zasobów przekłada się na inne aspekty produkcji i transportu LED.
Strategie wpływu na energię oprócz LED
Istnieje więcej sposobów na oszczędzanie energii niż tylko za- stąpienie tradycyjnych systemów oświetleniowych lampami LED. Oszczędności energii wynikające z modernizacji oświe- tlenia przemysłowego w fabryce mogą się różnić w zależności od kilku czynników, w tym istniejącego systemu oświetlenia, rodzaju wdrożonej nowej technologii oświetleniowej i specy- cznych wymagań obiektu. Jednak ogólnie przyjmuje się, że nowoczesne, energooszczędne systemy oświetleniowe mogą przynieść znaczne oszczędności energii w porównaniu z trady- cyjnymi technologiami oświetleniowymi.
Oto kilka czynników i rozważań dotyczących systemów oświetleniowych, które przyczyniają się do oszczędności ener- gii w typowej fabryce:
• Czujniki ruchu i sterowanie. Wdrożenie czujników ruchu
i sterowania oświetleniem może dodatkowo zoptymalizo- wać zużycie energii. Systemy te zapewniają, że światła są włączone tylko wtedy, gdy są potrzebne, zmniejszając nie- potrzebne zużycie energii.
• Projektowanie i rozmieszczanie opraw. Odpowiednio za- projektowane oprawy i strategiczne rozmieszczenie mogą zoptymalizować dystrybucję światła, zmniejszając liczbę potrzebnych opraw i zapewniając, że światło jest kierowane tam, gdzie jest najbardziej potrzebne.
• Audyty energetyczne. Przeprowadzenie audytu energetycz- nego może pomóc zidenty kować konkretne obszary wy- magające poprawy i dostosować modernizację oświetlenia do unikalnych potrzeb fabryki.
• Zgodność z przepisami. Przestrzeganie norm i przepisów dotyczących efektywności energetycznej może również wpływać na wybór technologii oświetleniowej i wpływać na oszczędność energii.
Trudno jest podać konkretną wartość oszczędności energii bez znajomości szczegółów dotyczących fabryki, jej obecnego systemu oświetlenia i proponowanych zmian. Jednak nierzad- ko zdarza się, że zakłady przemysłowe osiągają oszczędności energii od 50% do 70% lub więcej po modernizacji na energo-
oszczędne systemy oświetleniowe, zwłaszcza przy przejściu ze starszych technologii na LED.
Aby uzyskać dokładniejsze oszacowanie, proszę rozważyć konsultację ze specjalistą ds. oświetlenia lub przeprowadzenie audytu energetycznego specy cznego dla danej fabryki. Mogą oni zapewnić szczegółową analizę opartą na unikalnych ce- chach i wymaganiach obiektu.
Wnioski
Oświetlenie przemysłowe jest krytycznym aspektem utrzyma- nia fabryki, wpływającym na różne czynniki, takie jak koszty, ciepło, hałas, temperatura barwowa, wpływ na środowisko i bezpieczeństwo. Oświetlenie LED wyłania się jako najkorzyst- niejsza opcja, oferując efektywność energetyczną, zmniejszoną emisję ciepła, kon gurowalne temperatury barwowe i pozy- tywny wpływ na środowisko. Przyjęcie oświetlenia LED jest zgodne z trendami branżowymi koncentrującymi się na zrów- noważonym rozwoju, dobrym samopoczuciu pracowników i wydajności operacyjnej. n
Jakiego rodzaju technologie oferują Państwo swoim klientom przemysłowym, aby pomóc im obniżyć koszty energii w odniesieniu do oświetlenia przemysłowego?
Hamamatsu Photonics produkuje komponenty takie jak lampy wyła- dowcze, diody LED i LD i już na tym poziomie można zadbać o koszty wytwarzania strumienia świetlnego. Przykładowo ksenonowe lampy wyładowcze znane od dziesięciolecii charakteryzują się dużym strumie- niem świetlnym i skutecznością (wydajnością), a dodatkowo wysokim wskaźnikiem oddawania barw i niskimi kosztami zużycia energii, szcze- gólnie w porównaniu do źródeł żarowych.
Wiadomo, że ostatnie dekady to szturm źródeł półprzewodniko- wych, które zdecydowanie górują nad innymi energochłonnością i ży- wotnością. W naszej ofercie mamy zarówno bardzo wydajne i trwałe LEDy UV dużej mocy, jak i LEDy pomiarowe w zakresie widzialnym i NIR. Dla tych drugich stabilość i trwałość są głównymi parametrami. Przekładają się one bezpośrednio na koszty zarówno materiałowe jak i serwisowe.
Jak ważne są audyty energetyczne w odniesieniu do kosztów oświetlenia przemysłowego?
Jako dostawcy komponentów nie uczestniczymy bezpośrednio w au- dytach naszych klientów. Wiemy jednak, że marka Hamamatsu Photo- nics stanowi gwarancję jakości i niezawodności we wszelkich systemach fotonicznych od medycyny i analityki po przemysł samochodowy.
Oprócz czynników związanych z kosztami i zrównoważonym roz- wojem, jakie inne aspekty oświetlenia przemysłowego mogą Pań- stwo zaoferować swoim klientom? (Systemy sterowania, trwałość itp.)
Oferujemy naszym klientom merytoryczne wsparcie przy wyborze źródła, a same źródła są szeroko znane ze swojej trwałości i stabilności. Czy widzą Państwo jakieś zastosowania sztucznej inteligencji wpływające na Państwa ofertę oświetlenia przemysłowego? Jak ogólnie postrzegają Państwo jej zastosowanie w systemach oświetle-
niowych, jeśli w ogóle?
Wpływ AI jest widoczny we wszystkich dziedzinach działalności, ale to w jaki sposób AI jest użytkowany przez naszych klientów, to oczywi- ście część ich know-how. Myślę, że AI stanowić duże wsparcie w zarzą- dzaniu rozproszonymi sieciami w tym oświetlenia, a przede wszystkich wraz z Big Data jest narzędziem do analizy spektralnej.
Jarek Baszak Country Manager, Hamamatsu Photonics
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl
I kwartał 2024 23