Page 10 - Sterowanie Silniki & Napędy 2020
P. 10

optymalne informacje operatorom i umoż- liwiają szybkie reagowanie na alarmy.
Migracja prowadzi między innymi do posiadania dobrze udokumentowanego systemu. Starsze systemy były opatry- wane komentarzami całych generacji pra- cowników wykorzystujących różne stan- dardy. Niestosowana już obecnie logika zaciemnia system. Migracja staje się zatem jedyną w swoim rodzaju okazją do przebudowy organizacyjnej struktur syste- mowych, swoistego rozpoczęcia od nowa
i porzucenia złych nawyków oraz niekon- sekwencji z przeszłości.
Sposób realizacji modernizacji systemu sterowania
Kompleksowa migracja systemu DCS wymaga zaplanowanego i przemyślanego podejścia. Ponieważ nieudany projekt pro- wadzi do wzrostu kosztów, to zmniejsza- nie ryzyka jest sprawą nadrzędną. Dobrze zrealizowana migracja nie wymaga czę- stego powtarzania, tak więc powinno się ją potraktować poważnie. Dlatego też przed rozpoczęciem działań należy prze- analizować następujące kwestie.
Wiedza merytoryczna. Wiedza tech- niczna oraz znajomość biznesu mają duże znaczenie. Nie wynajmuje się elektryka do prac hydraulicznych, tak więc nie należy zatrudniać kogoś bez odpowied- niego doświadczenia do realizacji migra- cji systemu DCS. Każda jednostka proce- sowa w zakładzie przemysłowym ma inne wejścia, wyjścia, sprzęt, warunki pracy, zagrożenia dla bezpieczeństwa i cechy szczególne, które nie są oczywiste dla osoby bez doświadczenia. Jeśli w zakła- dzie brakuje fachowców, należy rozważyć skonsultowanie się z firmą zewnętrzną, niezależną od platformy i zakładowej apli- kacji, posiadającą zarówno doświadcze- nie w starszych systemach sterowania, jak i narzędzia oraz techniki moderniza- cji systemów.
Faza planowania i wyznaczania budżetu.
Należy tu podkreślić znaczenie solidnego planowania i bezpiecznego finansowo wyznaczania budżetu za pomocą pro- cesu planowania we wczesnej fazie (front- end loading – FEL). Proces FEL zmniejsza operacyjne koszty projektu, minimalizuje problemy związane z harmonogramami, zmniejsza konieczność zmian zakresu po
zatwierdzeniu oraz zwiększa prawdopodo- bieństwo realizacji lub nawet przekrocze- nia celów finansowych przez projekt. Zde- finiowanie optymalnego stanu przyszłego oraz przeanalizowanie przyszłych cech systemu i jego funkcjonalności w kontek- ście technologii IIoT jest kolejną kluczową częścią tych prac. W ten sposób unika
się wypadków i przestojów, szczególnie gdy przeanalizuje się, jak powiązane są ze sobą jednostki procesowe oraz w jaki spo- sób produkty główne i uboczne z różnych jednostek są dostarczane i ponownie prze- twarzane w całym zakładzie.
Na przykład idealną sytuacją jest,
gdy przejście na nowy system sterowania odbywa się w czasie, gdy dana jednostka jest wyłączona w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Niektóre jednostki pomocnicze mogą być przełączane pod- czas częściowych przestawień parametrów czy asortymentu produkcji lub inspekcji sprzętu. Inne jedynie podczas zatrzymania pracy całej fabryki, co może występować tylko co kilka lat. Zrozumienie harmono- gramu konserwacji każdej jednostki pro- cesowej oraz jej interakcji z innymi jed- nostkami procesowymi jest kluczem do efektywnego planu FEL migracji.
Biznes. Celem produkowania określo- nego wyrobu jest generowanie przychodu i zysku. Migracje systemów DCS powinny chronić i zwiększać te możliwości. Uza- sadnianie wysokości kosztów inwestycji
w nowy system oraz czasu realizacji pro- jektu migracji jest niezwykle istotną kwe- stią, zwłaszcza w kontekście uzyskania akceptacji w całym przedsiębiorstwie. Pla- nowanie metodą FEL powinno dokładnie wyznaczyć ilość pracy oraz czasu, wyma- ganych podczas realizacji migracji.
Na przykład plan powinien zawie-
rać szacunkowy czas oraz koszty demon- tażu i udokumentowania starego sys- temu, a także opracowania i przetesto- wania nowego. Plan powinien też zawie- rać koszty zainstalowania systemu DCS
i sprzętu elektrycznego oraz oprogramo- wania. W miarę postępów w realizacji projektu muszą być notowane zauważone odkrycia oraz modyfikowane i dopra- cowywane dokumenty. W wyniku tego można zredukować koszty ogólne projek- tów oraz zmniejszyć ryzyko. Doświad- czony zespół pracowników wynajętej firmy zewnętrznej może pomóc zakładowi w prawidłowym wykonaniu planu FEL.
Wybór systemu sterowania i jego produ- centa. Wybór odpowiedniego systemu ste- rowania, który zastąpi istniejący, jest bar- dzo ważną sprawą. Zła decyzja będzie oznaczała stratę milionów dolarów i lata frustracji. Zbyt często będzie słychać slo- gan „nigdy nie zapłacisz więcej za mniej”. Wybór sprowadza się do dwóch opcji:
1. Jeśli to możliwe, pozostajemy przy tym samym producencie.
2. Wybieramy innego producenta.
Pozostanie przy tym samym producen- cie systemu sterowania może być pozy- tywnym doświadczeniem pod tym wzglę- dem, że firmy takie zwykle mają dobrze opracowaną ścieżkę planowania i reali- zacji migracji. Inną korzyścią jest to, że wiele strategii sterowania może być prze- noszonych łatwiej z cechami sterowania o podobnej funkcjonalności jak istniejący starszy system, co może nie być możliwe w przypadku zmiany producenta.
Ryzykiem wspólnym dla obydwu ście- żek jest to, że wielu producentów ma kon- flikt interesów. Chcą sprzedawać dodat- kowy sprzęt i oprogramowanie, dlatego czasami zniżają się do oferowania nie- optymalnych rozwiązań. Ponadto już pod- czas wdrażania producenci systemów DCS często wykorzystują tylko zautomatyzo- wane narzędzia, które niedokładnie prze- chwytują oryginalny kod, a jego ręczne poprawianie może być pracochłonne.
Podczas typowego pokazu dla poten- cjalnych klientów każdy producent ma skłonność do popisywania się swoim „najlepszym w swojej klasie” produktem i rozwiązaniem dla każdej aplikacji. Spra- wia to, że klientowi trudno jest zidentyfi- kować to, co najlepsze. Aby podjąć prze- myślaną i obiektywną decyzję, kierownic- two zakładu – wraz z kluczowym perso- nelem, takim jak np. operatorzy, techno- lodzy, pracownicy UR – powinno określić parametry krytyczne dla jakości (critical- to-quality – CTQ). Parametry do rozwa- żenia są związane ze wsparciem zaawan- sowanego sterowania procesem (APC), skalowalnością, referencjami producenta pod względem wsparcia technicznego
dla klientów, grafiką o wysokich parame- trach, ścieżką migracji, daną branżą prze- mysłu, regionem, technologią IIoT oraz uniwersalnością strategii sterowania.
Jake Henn jest menedżerem rozwoju biz- nesu w firmie MAVERICK Technologies.
STEROWANIE SILNIKI I NAPĘDY
8


































































































   8   9   10   11   12