Page 8 - Sterowanie Silniki & Napędy 2020
P. 8

Zastosowanie nowoczesnych technologii i modernizacja rozproszonych systemów sterowania to klucz do wejścia zakładów przemysłowych w XXI wiek.
nie na sytuacje alarmowe i skuteczniejszą diagnostykę – również predykcyjną. Pro- ducenci systemów DCS mogli z czasem zagwarantować coraz dłuższe czasy bez- awaryjnej eksploatacji swoich solidnych systemów.
Jednak obecnie ci sami producenci sys- temów DCS skonsolidowali swoje przesta- rzałe produkty lub nawet zaprzestali ich wytwarzania. Z kolei firmy przemysłowe zależne od technologii DCS zdają sobie sprawę, że migracja na nowe systemy automatyki jest trudna, a sam proces bar- dzo złożony i delikatny. Jeśli bowiem sys- tem DCS jest „mózgiem” zakładu, to migracja ta niesie ze sobą pewne ryzyko, analogicznie do operacji przeprowadzanej na ludzkim mózgu. Skoro istnieje takie ryzyko, to dlaczego firma przemysłowa miałaby zdecydować się na migrację – wymianę systemu sterowania? Odpo- wiedź jest dwojaka:
W celu uniknięcia ponoszenia wysokich kosztów i ryzyka związanego z utratą kon- troli nad procesem.
W celu wykorzystania innowacyjnych technologii, które niosą ze sobą wartość dodaną, czyli przede wszystkim zwięk- szają efektywność operacyjną i ulepszają funkcjonowanie zakładu.
Jednak nawet wiedząc, że migracja sys- temu sterowania jest konieczna, aby firma pozostała konkurencyjna, wśród jej kie- rownictwa może utrzymywać się nie- pewność i zwątpienie w trakcie realiza-
cji tego procesu, szczególnie w przypadku, gdy liczba fachowców wśród personelu zakładu jest ograniczona. Migracja ozna- cza bowiem wiele dodatkowej pracy do wykonania. Bez posiadania odpowied- niego zespołu ekspertów, którzy potra-
fią zaplanować i zrealizować modernizację systemu sterowania, ryzyko dla firmy jest wysokie. Tak więc należy przeanalizować ryzyka nieodłącznie związane z migra-
cją oraz uzyskać odpowiedź na pytanie,
w jaki sposób modernizacja systemu ste-
Jake Henn
Producenci przemysłowi w coraz większym stopniu uświadamiają sobie, że zmieniająca się sytuacja rynkowa i niezwykle szybki postęp tech- nologiczny zmuszają ich do przeprowa- dzenia modernizacji lub nawet migracji posiadanych przestarzałych i niewspiera- nych już rozproszonych systemów stero- wania (DCS).
Jak się to wszystko zaczęło?
W 1959 r. rewolucja technologii kompu- terowych spotkała się z rewolucją prze- mysłową, gdy w rafinerii należącej do firmy Texaco Port Arthur (stan Texas, USA) zainstalowano pierwszy przemy-
słowy komputerowy system sterowania. W ciągu następnych 30 lat przemysłowe systemy sterujące procesami technologicz- nymi i produkcji dokonały sukcesywnej migracji z automatyki opartej na siłow- nikach pneumatycznych i przekaźniko- wych układach logicznych, ku rozproszo- nym systemom sterowania (DCS), ofero- wanym i dostarczanym przez różnych pro- ducentów.
W tym okresie najnowocześniejsze sys- temy wykorzystywały różne technologie oferujące znaczną wartość dodaną, takie
jak graficzne wyświetlacze operatorskie
oraz ulepszone oprogramowanie do ana-
lizy danych. Wdrożono i przetestowano
nowe strategie automatyki, które znacz- nieskróciłyczasochłonnośćpracinżynier- → skich oraz umożliwiły szybsze reagowa-
→
STEROWANIE SILNIKI I NAPĘDY
Najlepsze praktyki
Migracja rozproszonych systemów sterowania (DCS)
Starsze systemy sterowania
↗ Firmy przemysłowe zależne od technologii DCS zdają sobie sprawę, że migracja systemów ste- rowania jest trudna, zaś jej proces delikatny, jednak warto ją przeprowadzić, ponieważ koszty utraty kontroli nad procesem są znacznie wyższe.
6
Źródło: Maverick Technologies


































































































   6   7   8   9   10