Page 20 - Sterowanie Silniki & Napędy 2020
P. 20
e-wydanie
PLC
Port ethernetowy sterownika serwonapędu Kabel sieciowy Ethernet/IP
↙ Rys. 4. Obsługujący sieci Ethernet sterownik serwonapędu zintegrowanego połączony jest pojedynczym kablem sieciowym ze sterow- nikiem PLC. Cyfrowe sygnały sterujące z PLC powodują odpowiednie zmiany położenia wału silnika, bez żadnych odchyłek wynikają- cych z zakłóceń.
rowanie cyfrowe z użyciem kabli transmi- sji danych Ethernet kategorii 5 lub wyż- szej automatycznie zapewnia wystarcza- jącą odporność sygnałów sterujących na zakłócenia.
Mapowanie polecenia sterującego po- łożeniem ze sterownika PLC na położenie wykorzystywane przez serwonapęd zinte- growany realizowane jest zasadniczo bez- pośrednio. Uproszczone mapowanie zmien- nych programowania sprawia, że moder- nizacje w obiektach są łatwiejsze oraz zmniejszone zostają koszty konserwacji.
Korzyści pod względem kosztów i dzia- łania, uzyskiwane dzięki wykorzystywa- niu standardowego przemysłowego pro- tokołu komunikacyjnego Ethernet, są znaczne. Eliminacja dziesiątek lub nawet setek wyjść analogowych ze sterowników PLC ogranicza koszty sprzętu oraz insta- lacji. Operatorzy nie muszą już dłużej tra- cić cennego czasu na rozwiązywanie pro- blemów powodowanych przez zakłóce- nia sygnałów sterujących, gdy zmienia się środowisko pracy, programy oraz system transportu bliskiego w zakładzie. W opi- sywanym przypadku firmy produkują-
cej przenośniki redukcja czasu i kosztów
↙ Rys. 5. Zintegrowane serwonapędy z podwój- nym portem nie wymagają własnego, dedy- kowanego portu w switchu sieci Ethernet, co redukuje liczbę wymaganych portów takiego switcha, całkowitą długość wymaganych kabli sieciowych i powiązane koszty instalacyjne.
Port ethernetowy sterownika PLC
Położenie bezwzględne wału silnika
kabla sieciowego (rys. 4). Kabel ten bie- gnie od sterownika PLC poprzez switch sieci Ethernet do zintegrowanego serwo- napędu.
System działa w ten sposób, że pole- cenie ze sterownika PLC jest tym samym poleceniem uzyskania położenia bez- względnego wału silnika, które wykorzy- stuje serwonapęd zintegrowany do wyko- nania obrotu. Nie jest wymagane żadne przetwarzanie sygnału sterującego w ser- wonapędzie w celu jego konwersji na sygnał użytkowy, powodujący ostatecz- nie ruch wału. Ponadto wyeliminowano skomplikowane filtrowanie, skalowanie
PLC
i strefę nieczułości, które to elementy są realizowane przez programy sterowników serwonapędów w celu usuwania zakłóceń z sygnałów analogowych. Dzięki wyelimi- nowaniu tego złożonego programowania konfigurowanie serwonapędów zintegro- wanych jest prostym zadaniem.
Poza uproszczeniem przesyłania sygna- łów sterujących, serwonapędy obsługu- jące sieci Ethernet nie wymagają dedy- kowanych wyjść analogowych w sterow- nikach PLC, dzięki czemu obniżane są koszty sprzętu. Technicy nie muszą mar- nować czasu na rozwiązywanie proble- mów związanych z zakłóceniami i uzie- mieniem, napotykanych przy wykorzysta- niu wejść analogowych. Przejście na ste-
Switch ethernetowy
Serwonap dy z podwójnym portem:
• redukują liczbę wymaganych portów switcha ethernetowego • eliminują zajmujące przestrzeń korytka i rury kablowe
• redukują długość kabli
• oszczędzają koszty
e4
Źródło: Applied Motion Products
Źródło: Applied Motion Products
Switch ethernetowy