Page 36 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Marzec - kwiecień 2020
P. 36
FIRMA PREZENTUJE
Jak zwiększyć efektywność energetyczną narzędzi pneumatycznych dzięki zastosowaniu energooszczędnych produktów pneumatycznych?
↙
Szybkoz cza bezpieczne marki CEJN – ergo- nomiczne z cze, które pozwala na wygodne pod czanie i od czanie jedn r k . Dost pne w sklepie internetowym www.pneumat.com.pl.
niż 30 min. Podczas analizy wyników bierze się pod uwagę również takie parametry stałe, jak moc sprężarki, ciśnienie wejściowe, prze- pływ czy czas pracy narzędzi. Na tej pod- stawie – oczywiście z uwzględnieniem kosz- tów energii elektrycznej – oblicza się poten- cjał oszczędnościowy.
Wracając do badania właściwego, w tym przypadku pomiar wykazał, że ciśnienie
w instalacji podczas próby waha się od 6,5
do 7,5 bara. Powoduje to ciągłą pracę sprę- żarki w celu uzupełnienia występujących strat i wydatków. W praktyce może to wywoływać niewystarczające ciśnienie na końcu układu, powodując straty mocy lub zatrzymanie urzą- dzeń pneumatycznych.
Wybrane złącza przetestowano przy prze- pływie 900 l/min i we wskazanym zakre-
sie ciśnienia. Zmierzono przy tym spadek ciśnienia wahający się od 0,5 do 1 bara. Zastosowanie produktów firmy CEJN, w tym przypadku złączy serii eSafe, wykazało
o wiele mniejszy spadek ciśnienia, wynoszący zaledwie 0,1 bara. Dowodzi to, że korzystanie ze złączy eSafe (dostępnych w sklepie inter- netowym Pneumat) może podwoić przepływ i znacznie zmniejszyć stratę ciśnienia. Dzięki temu rozwiązaniu można zapobiec obliczo- nej na podstawie pomiaru stracie wydajności narzędzi wynoszącej ok. 21%.
Co więcej, w ostatnim czasie udoskonalono również stosowane zwijacze węży. Podczas testów odnotowano potencjał oszczędności energii w wysokości ponad 50%. Przyczyny wynikają z konstrukcji badanego oprzyrzą- dowania – dobry zwijacz węża wykonany
jest w sposób pozwalający na możliwie rzad- kie i niepowodujące strat przekierowywanie powietrza. Co może wydawać się oczywiste, ale jest jednak bardzo istotne – warto wybie- rać wysokiej jakości materiały o dużej wytrzy- małości na obciążenia.
Na to pytanie łatwo odpowiedzieć na przykładzie badania, które przepro- wadzono u producenta rur stalo-
wych, posiadającego zakłady produkcyjne
w Niemczech. Przeprowadzono badania efek- tywności, skupiając się na stratach w sieci sprężonego powietrza, jednocześnie spraw- dzając wskaźniki przepływu złączy, węży i zwi- jaczy węży w ramach pomiaru porównaw- czego. Podczas badania wykorzystano prze- pływomierz (flowmeter), węże, zwijacze węży oraz złącza bezpieczeństwa.
Jak wiadomo, kluczowe dla poprawnego przeprowadzenia badania jest odpowied- nie przygotowanie się do eksperymentu, dla- tego potrzebne było zebranie kilku ważnych informacji – nt. samego producenta, liczby stosowanych złączy pneumatycznych, pro- ducenta lub typu aktualnych złączy i węży oraz rodzaju wykorzystywanych narzędzi
i intensywności ich użytkowania. Ustalenie tych podstawowych danych przed pomiarem znacznie usprawnia przeprowadzenie próby porównawczej, ponieważ częstotliwość uży- wania takich urządzeń jak szlifierka pneu- matyczna czy długość otwarcia zaworu pod- czas używania nitownicy pozwala zdefinio- wać charakterystykę pracy układu sprężo- nego powietrza.
Pomiar porównawczy należy przeprowa-
dzić w realnych warunkach pracy, czyli na tzw. żywym organizmie. Na przepływomie- rzu ustala się przepływ używany podczas nor- malnego dnia pracy, a następnie przeprowa- dza się właściwe badania. Po pierwszej części eksperymentu zamienia się osprzęt instalacji pneumatycznej (m.in. złącza, węże, zwijacze węży) i realizuje się przy tych samych warun- kach brzegowych drugą część próby. Warto wiedzieć, że pomiar nie powinien być krótszy
34
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU