Page 35 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Marzec - kwiecień 2020
P. 35

↙ Innowacyjne termometry iTHERM Moduline wnosz  now  jako   i  atwo   obs ugi
do procesów przemys owych.
w procesach krytycznych, z wymaganym bardzo krótkim czasem reakcji, a także StrongSens, do aplikacji wymagających wyso- kiej odporności na drgania.
Innowacyjne konstrukcje osłon termometrycznych
Najnowszym rozwiązaniem w ofercie osłon termometrycznych Endress+Hauser jest kon- strukcja o bardzo krótkim czasie reakcji. Szybkość odpowiedzi termometru w decydu- jący sposób wpływa na jakość regulacji tem- peratury procesu technologicznego i tym samym wytwarzanego produktu. Jest ona również kluczowa dla bezpieczeństwa instala- cji i jej efektywności energetycznej. Badania skoku temperatury medium wykazały nawet pięciokrotnie krótszy czas reakcji termome- tru z nową osłoną, mierzony jako T90, w sto- sunku do czujników w osłonach o standardo- wej konstrukcji.
Użytkownicy posiadający punkty pomiarowe, które wymagają okresowej kalibracji termo- metrów, docenią opatentowaną przez Endress+ Hauser technologię iTHERM QuickNeck
– szybkie złącze bagnetowe, pozwalające na błyskawiczny demontaż czujnika z osłony ter- mometrycznej, bez użycia narzędzi. Pozwala to na wykonanie czynności konserwacyjnych i rekalibracyjnych bez przerywania procesów i bez rozszczelnienia instalacji. Dzięki temu unika się kosztownych przestojów w zakła- dzie i zwiększa rentowność produkcji.
Orientacja na bezpieczeństwo już w fazie projektowania
Kolejną nowością, oczekiwaną przede wszyst- kim przez przemysł chemiczny i energety- czny, jest monitorowanie szczelności osłony, łącznie z zastosowaniem dodatkowego uszczelnienia technologicznego dla modelu iTHERM TM131.
Endress+Hauser jest pierwszym producen- tem, który wprowadził do standardowych przyrządów innowacyjny element bezpie- czeństwa, spotykany dotychczas tylko w spe- cjalnych konstrukcjach do pomiarów wie- lopunktowych w rafineriach. Dodatkowe uszczelnienie jest drugim zabezpieczeniem, które pozwala utrzymać pomiar w ruchu, również w wypadku wykrycia utraty integral-
↗ Modu owy termometr iTHERM ModuLine TM131 Endress+Hauser
ności przez osłonę. Zapobiega to wydostaniu się niebezpiecznych cieczy lub gazów przez głowicę termometru, co może mieć katastro- falne skutki dla ludzi, środowiska i sprzętu.
Termometry iTHERM ModuLine TM111
i TM131 posiadają dopuszczenia do pracy
w strefach zagrożenia (ATEX, IEC Ex, CSA US, NEPSI), a TM131 posiada również certyfikat SIL 2/3 zgodnie z IEC 61508.
Nowa generacja przetworników temperatury
Cyfrowe przetworniki temperatury jeszcze bardziej zwiększają dokładność sygnału po- miarowego i dostarczają operatorom cen- nych informacji diagnostyczno-ruchowych, takich jak dane do obsługi predykcyjnej, monitorowania korozji w obwodzie czujnika, alarmów awaryjnych i diagnostyki elektroniki.
Zastosowanie w termometrach najnow- szych przetworników iTEMP TMT71 i TMT72
pozwala na bezprzewodową komunikację
z termometrem. Są to pierwsze na rynku przetworniki temperatury z wbudowanym szyfrowanym łączem Bluetooth®, zapewnia- jącym zdalne uruchamianie, obsługę i bez- pieczny bezprzewodowy dostęp do danych za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej Endress+Hauser SmartBlue.
Dwukanałowe przetworniki iTEMP TMT162 (4 do 20 mA, HART® 7, Profibus PA lub FoundationTM Fieldbus) dzięki zintegrowanej ochronie przepięciowej (ogranicznik przepięć), pełnej funkcjonalności HART® 7, atestom Ex
i certyfikacji SIL 2/3, pozwalają na zwiększe- nie bezpieczeństwa instalacji i ciągłości pracy w procesach krytycznych. Dodatkowo, pod- świetlany wyświetlacz z dużymi, kontrasto- wymi cyframi w przetworniku TMT162 zape- wnia doskonałą czytelność również w warun- kach bardzo silnego zapylenia.
Oferta uzupełniająca – urządzenia do układów pomiarowych
Dalsze możliwości zwiększenia funkcjonal- ności układów pomiarowych i rozszerze-
nia dostępnych sposobów komunikacji stwa- rza zastosowanie zaawansowanego rejestra- tora Memograph RSG45. Zapewnia on zapis
i wizualizację mierzonych wartości proceso- wych, stanowi interfejs dostępowy do podłą- czonych przyrządów pomiarowych i pozwala na integrację z sieciami przemysłowymi. Wypełnia lukę pomiędzy poziomem obiekto- wym a poziomem operatorskim opartym na sieci Ethernet lub technologii chmury.
Wyświetlacze procesowe Endress+Hauser dla sygnałów analogowych, cyfrowych
i HART® zapewniają operatorom lokalną wizualizację wyników pomiaru oraz szero- kie możliwości wstępnego przetwarzania sygnału. Użytkownik ma do wyboru wykona- nia w odpornych obudowach obiektowych, a także do montażu panelowego w szafach sterowniczych.
Endress+Hauser Polska Sp. z o.o.
ul. Wołowska 11, 51-116 Wrocław tel. +48 71 773 00 00
e-mail: info.pl@endress.com www.pl.endress.com/tmt71 www.pl.endress.com/tmt72
MARZEC/KWIECIEŃ 2020
33


































































































   33   34   35   36   37