Page 61 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Marzec - kwiecień 2020
P. 61
USŁUGI
Wynajem kompresora ↖ – fakty i mity
W praktyce organizacyjnej zakładu przemysłowego niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których zakup nowego czy używanego kompresora nie jest uzasadniony ekonomicznie. Urządzenia te mogą być bowiem potrzebne tylko przez krótki czas, a wtedy nieopłacalna będzie inwestycja w kompletny system zasilania sprężonym powie- trzem. W takiej sytuacji racjonalnym rozwiązaniem jest wynajem sprężarki. Okazuje się jednak, że wokół tej kwestii narosło wiele nieporozumień, błędnych informacji i przekonań.
Konserwacja sprężarki powietrza powinna być przeprowadzana zgodnie z ustalonym harmonogramem – nie powinna być odkła- dana na ostatnią chwilę lub przeprowadzana tylko wtedy, gdy coś się zepsuje.
Wypożyczenie sprzętu może być ratun- kiem w sytuacjach awaryjnych, ale jest również pomocne podczas planowanych konserwacji lub przestojów. Na przykład, jeśli zespół inżynierski w zakładzie wie, że co roku, w określonym czasie, sprę- żarka działająca na co dzień w określo- nym procesie musi być poddawana zapla- nowanemu serwisowi, może włączyć wynajem dodatkowej sprężarki powietrza do swojego procesu, aby zapobiec zmniej- szeniu lub zatrzymaniu produkcji. Pod- czas modernizacji lub renowacji zakładu krótkoterminowe rozwiązania w zakresie wynajmu sprężarek dla systemu sprężo- nego powietrza pozwalają na podtrzyma- nie ciągłości pracy i utrzymanie zakłada- nej efektywności produkcji.
Ryan Cook
W artykule omawiamy kilka mitów krążących w środowisku
inżynierskim na temat opcji wynajmu sprężarek.
1Mit: wynajem sprężarek powietrza jest niezbędny tylko w nagłych wypadkach. Fakt: wynajem sprężarki powinien być zaplanowany.
MARZEC/KWIECIEŃ 2020
59
2
Mit: tylko niektóre branże potrzebują usług wynajmu sprzętu do wytwarzania sprężonego powietrza.
Źródło: Ingersoll Rand Compression Technologies and Services