Page 16 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu III kwartał 20123
P. 16

Hitema ENRF
R410A R454B R32
Hitema SBSF
R410A R454B R32
2
DARMOWE CHŁODZENIE* czyli FREE-COOLING
Przemysłowe instalacje chłodnicze, które pracują przy stałych obciążeniach roboczych oraz wysokich temperaturach cieczy procesowej (woda o temp. 7°C lub wyższej) są idealne do zastosowania free-coolingu. W układzie free-coolingu chłodne powietrze zewnętrzne może być wykorzystywane jako źródło „darmowego” chłodu, pozwalającego zastąpić energię elektryczną zużywaną do napędu sprężarek.
TYPY FREE-COOLINGU
Możliwe są następujące rodzaje free-coolingu:
• PEŁNY: temperatura powietrza zewnętrznego pozwala na
zaspokojenie całego zapotrzebowania chłodniczego. Cała wydajność chłodnicza jest zapewniana wyłącznie przez po- wietrze zewnętrzne, przepływające przez wymiennik free-co- olingu, przy wyłączonym układzie sprężarkowym agregatu. Tryb ten pozwala na uzyskiwanie maksymalnych oszczędności energii.
• CZĘŚCIOWY: gdy temperatura powietrza zewnętrzne- go jest niższa niż temperatura wody na powrocie z insta- lacji, lecz niewystarczająca do osiągnięcia pełnej wydaj- ności agregatu, realizowany jest free-cooling częściowy. Część wydajności chłodniczej jest dostarczana przez powietrze zewnętrzne, a pozostała część przez układ sprężarkowy, z za- stosowaniem zoptymalizowanego algorytmu zarządzania zaso- bami. W tym przypadku realizowana jest równoległa praca obu układów chłodniczych.
ROZWIĄZANIE FIRMY HITEMA
Układ free-coolingu stosowany przez Hitema International pracuje w trybie częściowym, lub pełnym w zależności od temperatury otoczenia i temperatury wody lodowej. Układ ten pozwala na maksymalne wykorzy- stanie niskich temperatur panujących w miesiącach zimowych, ale także oferuje istotne korzyści w zakresie oszczędności energii nawet w okre- sach przejściowych, takich jak jesień czy wiosna. Układ jest zintegrowany w konstrukcję agregatu wody lodowej, a system sterowania na podstawie temperatury zewnętrznej i zaprogramowanej logiki działania, automatycz- nie decyduje, czy agregat pracuje tylko w trybie sprężarkowym czy z czę- ściowym lub pełnym free-coolingiem.
Darmowe chłodzenie wody może być realizowane we wszystkich porach roku, zarówno z załączonymi sprężarkami obiegu chłodniczego (częścio- wy free-cooling), jak i przy całkowicie wyłączonych sprężarkach (pełny free-cooling).
Praca w trybie częściowego free-coolingu jest możliwa dzięki rozdzieleniu
obiegu chłodniczego agregatu i układu free-cooling, które wyposażone są w osobne wentylatory.
W trybie częściowego free-coolingu układ rozpoczyna pracę, gdy tempe- ratura zewnętrzna jest o 3,6 do 4°C niższa od temperatury cieczy na po- wrocie z instalacji. Woda poprzez zawór trójdrogowy jest kierowana naj- pierw do wymiennika free-coolingu, a następnie do obiegu chłodniczego agregatu. Sterownik automatycznie zmniejsza obciążenie sprężarek po- przez redukcję wydajności obiegu chłodniczego agregatu za pomocą zaworu 3-drogowego (lub dwóch zaworów 2-drogowych), który steruje kierunkiem przepływu wody dolotowej. W miesiącach jesienno-wiosen- nych układ free-coolingu działa jak urządzenie wstępnie schładzające wodę i pozwala znacznie zmniejszyć moc pobieraną przez sprężarki, a tym samym zużycie energii przez agregat.
W przypadku, gdy temperatura zewnętrzna spadnie do bardzo niskie- go poziomu, zawór 3-drogowy (lub dwa zawory 2-drogowe) otwiera się i przekierowuje część przepływu cieczy roboczej, mieszając go z cieczą opuszczającą wymiennik, przy zachowaniu dokładnej regulacji tempe- ratury cieczy na wylocie.
Jeśli chcą Państwo zmniejszyć rachunki za zużycie energii elektrycznej zużywanej na wodne systemy chłodzenia zachęcamy do kontaktu
z oddziałem lub Menedżerem Produktu Chillery: Roger Małecki
tel. +48 663 800 500, mail: roger.malecki@schiessl.pl
*Darmowe Chłodzenie jest bezpośrednim tłumaczeniem angielskiego słowa FREE-COOLING. W rzeczywistości systemy freecooling przynoszą znaczą- ce oszczędności energii.
FREE-COOLING czyli DARMOWE CHŁODZENIE


































































































   14   15   16   17   18