Page 22 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu I Kwartał 2024
P. 22

Porady
OCHRONA PRZED ZAGROŻENIAMI
Zack Mitchell: Ustanowiliśmy proces, w ramach którego nasze programy bezpieczeństwa są wery kowane i aktualizo- wane co najmniej raz w roku. To proaktywne podejście zapew- nia, że nasze programy pozostają zgodne z przepisami  rmo- wymi, jak i państwowymi. Poprzez regularne monitorowanie i uwzględnianie wszelkich zmian lub postępów w przepisach bezpieczeństwa i najlepszych praktykach, utrzymujemy wyso- ki standard ochrony przed zagrożeniami w naszym zakładzie, jednocześnie dostosowując się do zmieniającego się krajobra- zu wymagań bezpieczeństwa w naszej branży.
Jakie środki podejmują Państwo w celu zapewnienia, że wszyscy pracownicy są odpowiednio przeszkoleni i świado- mi zagrożeń, z którymi mogą się zetknąć na swoich stanowi- skach w obiekcie i jak często ma to miejsce?
Jeanie Downs: Pracownicy nowszego pokolenia uczą się inaczej. Zaczęliśmy ponownie przygotowywać nasze szkole- nia, aby lepiej wyposażyć pracowników, gdy dotrą do hali pro- dukcyjnej. Początkowo nasze szkolenia odbywały się wyłącz- nie w klasie. Od tego czasu dodaliśmy element praktyczny, aby przemówić do naszych młodszych rekrutów. Przypominamy również pracownikom, nie tylko warsztatowym, o znaczeniu bezpieczeństwa. Wszyscy otrzymują cotygodniowe szkole- nia z zakresu bezpieczeństwa dostarczane online. Pomaga to wszystkim być świadomym zachowań związanych z bezpie- czeństwem, niezależnie od tego, czy są w fabryce w pełnym wymiarze godzin, czy tylko przechodzą przez parking.
Zack Mitchell: Wszyscy nowo zatrudnieni pracownicy przechodzą szkolenia, które są specjalnie dostosowane do za- kresu ich pracy. Szkolenia te obejmują zagrożenia, które mogą napotkać, oraz niezbędne protokoły bezpieczeństwa w celu skutecznego złagodzenia tych zagrożeń. Ponadto prioryteto- wo traktujemy ciągłe szkolenia i podnoszenie świadomości poprzez coroczne doszkalanie pracowników. Zapewnia to, że pracownicy są na bieżąco z wszelkimi zmianami w proce- durach, sprzęcie lub potencjalnych zagrożeniach, wspierając kulturę ciągłego uczenia się i utrzymując wysoki poziom świa- domości w całym zakładzie.
W jaki sposób monitorują Państwo i oceniają skuteczność środków ochrony przed zagrożeniami w swoim zakładzie i jakie kroki podejmują Państwo w celu ciągłej poprawy bez- pieczeństwa?
Jeanie Downs: Przeprowadzamy coroczny przegląd pro- gramu bezpieczeństwa, aby upewnić się, że nasze metody ochrony są skuteczne. Oceniamy również wiedzę naszych pracowników na temat bezpieczeństwa. Losowo zadajemy pracownikom w każdym obszarze produkcji serię pytań, aby ustalić, czy musimy przeprowadzić odświeżenie wiedzy na te- mat bezpieczeństwa dla tego zespołu.
Zack Mitchell: Stosujemy różne metody monitorowania i oceny skuteczności środków ochrony przed zagrożeniami, jednocześnie nieustannie dążąc do poprawy bezpieczeństwa. Po pierwsze, zapewniamy zgodność z przepisami dotyczącymi
środków bezpieczeństwa i ochrony przed zagrożeniami. Po- nadto kładziemy nacisk na stosowanie odpowiedniego sprzętu ochrony osobistej (PPE) jako kluczowego elementu ograni- czania zagrożeń. Co więcej, prowadzimy cotygodniowe spo- tkania, podczas których omawiane są zagrożenia, zwiększając świadomość pracowników. Spotkania te są okazją do zebrania informacji zwrotnych, omówienia obaw i zidenty kowania obszarów wymagających poprawy.
W jaki sposób podchodzą Państwo do wyboru i stosowania ŚOI w swoim zakładzie? Jakie kroki podjął Pan/Pani lub Pana/Pani  rma, aby zapewnić pracownikom dostęp do nie- zbędnych środków ochrony indywidualnej i ich prawidłowe stosowanie?
Jeanie Downs: Przeprowadzamy ocenę środków ochrony indywidualnej za każdym razem, gdy aktualizujemy proces. W ramach wniosku o mody kację obiektu dokonujemy prze- glądu i wyboru ŚOI zgodnie z zagrożeniami w procesie. Na hali produkcyjnej mamy automaty ze środkami ochrony indy- widualnej. Jeśli pracownik potrzebuje rękawic, może udać się do automatu bez czekania, aż ktoś przyniesie mu rękawice, co również pomaga w zwiększeniu wydajności. Ponadto automat śledzi skuteczność naszego sprzętu. Jeśli na przykład pracow- nicy stale potrzebują rękawic, być może powinniśmy zmienić rękawice na cięższe itp.
Zack Mitchell: Podchodzimy do wyboru i użytkowania poprzez nakazanie "100% ŚOI" dla wszystkich pracowników, co obejmuje kaski ochronne, okulary ochronne, rękawice od- porne na przecięcia, ochronę słuchu w razie potrzeby, ochronę przed upadkiem z wysokości i stosowanie respiratorów. Prze- prowadzamy oceny zagrożeń, aby zidenty kować niezbędne środki ochrony indywidualnej, zapewniamy kompleksowe szkolenia w zakresie ich doboru i użytkowania oraz dostarcza- my wszystkim pracownikom wymagany sprzęt przed rozpo- częciem pracy. Gwarantuje to, że nasi pracownicy mają dostęp do niezbędnych środków ochrony indywidualnej i prawidło- wo ich używają, nadając priorytet ich bezpieczeństwu i two- rząc bezpieczne środowisko pracy.
Z Państwa doświadczenia wynika, jakie są największe wy- zwania lub przeszkody w tworzeniu i wdrażaniu środowisk ochronnych w zakładach produkcyjnych i przemysłowych oraz jak je Państwo pokonujecie?
Jeanie Downs: Bezpieczeństwo jest częścią naszej kultu- ry i naszym priorytetem numer jeden - i upewniamy się, że wszyscy traktują je jako priorytet na każdym poziomie. Ro- tacja pracowników jest największym wyzwaniem dla naszych wysiłków w zakresie bezpieczeństwa. Kiedyś pracownicy pro- dukcyjni pozostawali w pracy przez 40 lat. Pracownicy nie po- zostają już tak długo w jednej  rmie, co sprawia, że pula no- wych pracowników jest stała. Aby utrzymać bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, prowadzimy cotygodniowe szkolenia odświeżające wiedzę, a także szczegółowe szkolenia wdroże- niowe i regularne audyty bezpieczeństwa. n
20 I kwartał 2024
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl


































































































   20   21   22   23   24