Page 34 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu I Kwartał 2024
P. 34
Energia/Środowisko
AUTOMATYZACJA PODSTACJI ELEKTROENERGETYCZNYCH
Rysunek 3: Perspektywy rynku automatyki podstacji w Europie. Dzięki uprzejmości: PTR Inc.
nego wykorzystania energii w gospodarstwach domowych, przemyśle i całym systemie. W rezultacie pomagają one stwo- rzyć korzystne warunki do rozwiązania wyzwania, jakim jest zrównoważona gospodarka niskoemisyjna.
Perspektywy rynku automatyki podstacji elektroenergetycznych w Europie Automatyzacja podstacji została powszechnie uznana za nie- zbędne narzędzie do poprawy wydajności i niezawodności europejskiej sieci energetycznej i jako taka jest szeroko sto- sowana zarówno przez operatorów systemów przesyłowych (OSP), jak i operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) od ponad dekady.
Wdrożenie automatyzacji podstacji przyniosło europej- skim operatorom sieci elektroenergetycznych liczne korzy- ści, wśród których najważniejszą jest możliwość zwiększenia niezawodności sieci energetycznej. Zapewniając monitoro- wanie i kontrolę sprzętu oraz parametrów systemu w czasie rzeczywistym, automatyzacja podstacji umożliwia operato- rom szybkie wykrywanie i rozwiązywanie problemów, zanim przerodzą się one w przerwy w dostawie prądu lub inne za- kłócenia operacyjne.
Co więcej, systemy automatyki podstacji umożliwiają gromadzenie i przechowywanie ogromnych ilości danych na temat wydajności systemu i stanu sprzętu, które można pod- dać szczegółowej analizie w celu zidenty kowania trendów
i optymalizacji działania systemu. Nie tylko poprawia to wy- dajność sieci energetycznej, ale także pomaga obniżyć koszty operacyjne i zminimalizować wpływ systemu energetycznego na środowisko.
Preferencje technologiczne
Automatyzacja podstacji o architekturze rozproszonej stała się dominującą technologią w porównaniu ze scentralizowa- ną automatyzacją podstacji. To elastyczne i niezawodne po- dejście do automatyzacji podstacji jest dobrze dostosowane do wymagań nowoczesnych sieci energetycznych.
Należy jednak pamiętać, że oba podejścia mają swoje mocne i słabe strony. Wybór pomiędzy nimi zależeć będzie od konkretnych potrzeb zakładu energetycznego i charakte- rystyki zarządzanej sieci energetycznej.
Francja i Niemcy znajdują się w czołówce regionalne- go rynku automatyzacji podstacji, odpowiadając za prawie jedną czwartą całkowitego udziału w rynku. Podczas gdy sektor przesyłu i dystrybucji pozostają głównymi obszarami zastosowań automatyki podstacji, technologie automatyzacji są również coraz częściej wdrażane w sektorze wytwarzania energii.
Sieć energetyczna i energia odnawialna
Przewiduje się, że do 2025 r. rynek automatyzacji podstacji osiągnie wartość prawie 1,8 mld USD przy złożonej rocznej
32 I kwartał 2024
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl