Page 52 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu I Kwartał 2024
P. 52

Mechanika
TECHNOLOGIA WIRTUALNA
Dr inż. Hans-Joachim Jacob, ystral
Rozwiązania technologiczne]
5 trendów
w inżynierii procesów
mechanicznych
Nowe technologie, zmieniające się wymagania w procesie produkcji i coraz częstsze zmiany produktów, a także bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska mają znaczący wpływ na zmiany w samym procesie produkcji. Pokazuje to doskonale pięć trendów w inżynierii procesów mechanicznych.
Intensyfikacja procesów
Przyszłościowe technologie w inżynierii procesów stawiają na intensy kację procesów i tym samym na efektywniejsze wyko- rzystanie czasu, energii i surowców stosowanych w procesie. W przypadku mieszania i dyspergowania z zastosowaniem nowych zoptymalizowanych metod różnice pod względem wykorzystania energii, wydajności objętościowej a także nowo stworzonych granic międzyfazowych w porównaniu do trady- cyjnych technologii, takich jak mieszadła, inżektory czy disol- wery, są ogromne.
W pracującym poza zbiornikiem dyspergatorze YSTRAL Conti-TDS  rmy ystral, specjalizującej się w technice mie- szania i dyspergowania, procesy zwilżania i dyspergowania
odbywają się w stre e dyspergowania o efektywnej objętości wynoszącej zaledwie ćwierć litra. W porównaniu do pracu- jącego w zbiorniku disolwera dyspergator zapewnia około 30 000-razy większą wydajność objętościową. Ta skumulowana wydajność ma decydujące znaczenie dla efektu dyspergowa- nia. Dzięki systemowi wirnika-stojana Conti-TDS zapewnia jednocześnie tysiąc razy większe siły ścinające. Czas przeby- wania jest ekstremalnie krótki, dzięki czemu potrzebny jest jedynie ułamek energii w porównaniu do tej zużywanej przez disolwer.
Realizacja procesu bez emisji substancji szkodliwych
Nowe odkrycia w zakresie zagrożeń dla zdrowia podczas sto- sowania proszków i cieczy, bardziej rygorystyczne przepisy bezpieczeństwa pracy, rosnące wymagania higieniczne i, co nie mniej ważne, wykorzystanie czułej elektroniki sprawiają, że realizacja procesów bez emisji pyłów, gazów i aerozoli staje się nieodzowna.
W przypadku tradycyjnych technologii, w szczególności mieszanin złożonych pyłów i oparów, nie można wykluczyć zagrożeń dla zdrowia operatorów, ponieważ proszki tra ają na powierzchnię cieczy w zbiorniku w procesie otwartym. Na uniknięcie zagrożeń dla zdrowia i ryzyk pozwalają systemy wprowadzania proszków, w przypadku których proszki są za- sysane bezpyłowo bezpośrednio do cieczy.
Firmie ystral dzięki koncepcji podwójnego zbiornika przy minimalnie większym zapotrzebowaniu na miejsce udaje się zwiększyć efektywność instalacji nawet o 100% (źródło: ystral).
50 I kwartał 2024
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl


































































































   50   51   52   53   54