Page 53 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu I Kwartał 2024
P. 53
Mniejsza ilość lub
całkowita rezygnacja
z biocydów
W wielu branżach producenci dążą
do tego, by ograniczyć lub całkowicie zrezygnować ze stosowania biocydów
w swoich produktach i to z wielu po-
wodów. Ponieważ biocydy sprawiają
krytyczne problemy, powodują niepo-
żądane efekty w produkcie końcowym,
a krytyczni konsumenci dezaprobują
ich stosowanie. Rezygnacja z biocydów
jest możliwa, jeżeli produkt w proce-
sie produkcji nie jest narażony na kontakt
z zarazkami, zwłaszcza tymi pochodzącymi z po- wietrza otoczenia.
Poprzez zastosowanie zamkniętego procesu z wprowa- dzaniem proszku poniżej lustra cieczy oraz zastosowanie ste- rylnych ltrów można znacznie obniżyć narażenie produktu na zarazki lub całkowicie je wykluczyć. Dzięki temu balsamy, szampony lub produkty do pielęgnacji dla dzieci można wy- twarzać całkowicie bez użycia środków konserwujących, a far- by i lakiery pomimo rygorystycznych wartości granicznych dla biocydów zachowują etykiety środowiskowe.
Elastyczna modularyzacja techniki produkcji aż do poziomu maszyny
Ze względu na zmienne wymagania, różne wielkości partii i coraz częstsze zmiany produktów, coraz ważniejsza staje się elastyczna konstrukcja maszyn i urządzeń. Producenci muszą być w stanie produkować dużą liczbę wariantów produktów oraz nowo opracowane produkty zgodnie z zamówieniami i oczekiwaniami użytkowników. Podczas gdy w przypadku zamkniętej konstrukcji maszyn i urządzeń zmiana procesu oznaczała konieczność całkowitej ich wymiany, w przypadku systemów modułowych wymagane jest jedynie ich punktowe dostosowanie.
W przypadku urządzeń rmy ystral zgodnie z zasadami budowy modułowej zyczne moduły, jak również moduły sterujące są łączone ze sobą w elastyczny sposób i można jest dostosowywać lub rozszerzać odpowiednio do wymagań. Na poziomie maszyny rma ystral stosuje złożone z niedużej licz- by części zestawy przezbrojeniowe, aby dostosować uniwersal- ną maszynę podstawową do nowych wymagań.
Podwójny zbiornik zamiast pojedynczego
Instalacja z podwójnym zbiornikiem pozwala na zapewnienie ciągłości produkcji produktu: Podczas gdy w jednym zbiorni- ku odbywa się produkcja, z drugiego zbiornika wypompowy- wany jest gotowy produkt. Po jego opróżnieniu następuje za- miana. Firma ystral stosuje zasadę dwóch zbiorników również do zwiększenia wydajności instalacji, ponieważ dyspergator YSTRAL Conti-TDS jest wykorzystywany wyłącznie do wpro- wadzania proszków i dyspergowania, a nie do innych etapów
Maszyna zwilżająca i dyspergująca proszek YSTRAL Conti-TDS (źródło zdjęć: ystral).
procesu, takich jak płukanie, napełnianie czy wypompowywa- nie. Naprzemienna praca Conti-TDS z dwoma identycznymi zbiornikami procesowymi pozwala na zminimalizowanie czasów przestoju maszyny. Firmie ystral dzięki koncepcji po- dwójnego zbiornika udaje się zwiększyć efektywność instalacji nawet o 100% przy minimalnym dodatkowym zapotrzebowa- niu na miejsce. Potrzebny jest jedynie drugi identyczny zbior- nik procesowy z mieszalnikiem strumieniowym połączony przewodami rurowymi z dyspergatorem.
Trendy w inżynierii procesów nie zawsze podążają tylko w jednym kierunku
Zmiany w inżynierii procesów są różnorodne i nie zawsze wskazują tylko jeden kierunek: Na przykład w niektórych sek- torach lub branżach, takich jak przemysł farmaceutyczny, wy- stępuje tendencja do zmniejszania wielkości partii, natomiast inne branże stawiają na duże ilości i ciągłość procesów inline. Niezależnie od tego na rynku będą dominować w przyszłości takie rozwiązania technologiczne, które umożliwiają obniże- nie kosztów produkcji, skrócenie czasów produkcji, zwiększe- nie efektywności linii, zmniejszenie zapotrzebowania na ener- gię oraz efektywniejsze wykorzystanie surowców.
Dr inż. Hans-Joachim Jacob jest inżynierem procesu w rmie specjalizującej się w technice mieszania i dyspergowania ystral gmbh maschinenbau + processtechnik. Studiował na kierunku maszynoznawstwa na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie, gdzie również obronił pracę doktorską. n
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl
I kwartał 2024 51