Page 55 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu I Kwartał 2024
P. 55
spojrzenie na koszty eksploatacyjne. Dzięki wyjątkowej efektywności energetycznej oraz możliwościom modulacji, kaskada pomp cie- pła typu monoblok pozwala na znaczne re- dukcje kosztów operacyjnych, co przekłada się na krótszy okres zwrotu inwestycji.
• oszczędności energetyczne i redukcja emisji CO2
Obecnie, gdy zrównoważony rozwój i dba- łość o środowisko naturalne stają się klu- czowe, pompy ciepła typu monoblok wy- znaczają nowe standardy. Oferują znaczące oszczędności energetyczne, co bezpośred- nio przekłada się na redukcję emisji dwutlen- ku węgla. Dzięki temu, obiekty komercyjne mogą znacząco zmniejszyć swój ślad węglo- wy, wspierając globalne działania na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych.
• dostępność dotacji i ulg podatkowych Ponadto, korzystając z pomp ciepła typu monoblok, inwestorzy mogą liczyć na do- stępność do różnorodnych programów dotacyjnych (np. Energia Plus, ale także Re- gionalnego Programu Operacyjnego swo- jego województwa) i ulg podatkowych. Te formy wsparcia nansowego są dostępne zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym oraz mają na celu promowanie technologii przyjaznych dla środowiska. Dzięki temu, inwestycja w kaskadę pomp ciepła staje się jeszcze bardziej atrakcyjna ekonomicznie, przyspieszając osiągnięcie rentowności.
Kaskada pomp ciepła – wyzwania
i rozwiązania
Każda innowacyjna technologia, jaką jest także system kaskadowy pomp ciepła typu monoblok, niesie ze sobą pewne wyzwania. Do kluczowych trudności, na które mogą tra ć projektanci i inwestorzy, należą m.in. dostosowanie systemu do specy cznych potrzeb budynku, zintegrowanie go z istnie- jącymi instalacjami oraz zapewnienie opty- malnej efektywności energetycznej. Dodat- kowo, zwiększone wymagania w zakresie przestrzeni instalacyjnej oraz konieczność dokładnego dobrania komponentów mogą stanowić barierę dla szerokiego wdrożenia technologii.
IGUS
Drobne jak ludzki włos: nowe koła zębate igus mikro z modułem 0,2
W przypadku bardzo precyzyjnych zastosowań, igus oferuje teraz odporne na zużycie mikro koła zębate wykonane z wysokowydajnych tworzyw sztucznych (Źródło: igus GmbH)
Rozwiązaniem tych wyzwań jest zasto-
sowanie spersonalizowanego podejścia do
projektowania systemu oraz ścisła współpra-
ca z doświadczonymi dostawcami techno-
logii. Elastyczność systemów kaskadowych
pozwala natomiast na precyzyjne dostoso-
wanie rozwiązania do indywidualnych po-
trzeb obiektu. trybologicznie: są nie tylko wytrzymałe, ale
Delikatne zęby kół zębatych mikro sprawia- ją, że nadają się one do bardzo precyzyjnych zastosowań w małych przestrzeniach monta- żowych
Od mikro napędów przez mikroskopy po inżynierię precyzyjną, inżynierowie na całym świecie tworzą coraz bardziej kompaktowe produkty. igus produkuje teraz dla nich koła zębate o mikro modułach tak małych jak 0,2. Wymiary zębów są bardzo zbliżone do wy- miarów ludzkiego włosa. Dzięki wysokowy- dajnym tworzywom sztucznym zęby nadal umożliwiają precyzyjny ruch o niskim zużyciu, zapewniając wysoką jakość produktów.
Gdy fotograf używa zoomu kamery, wewnątrz obiektywu porusza się przekład- nia składająca się z maleńkich kół zębatych o rozpiętości zaledwie kilku milimetrów. Ich zęby są znacznie mniejsze i ledwo wi- doczne gołym okiem. „Takie zastosowania w inżynierii precyzyjnej wymagają mikro kół zębatych, które są nadal wystarczająco wy- trzymałe i odporne na zużycie, aby działać niezawodnie przez lata" — mówi Michał Sędrowski, Manager Produktu kół zębatych iglidur w igus. „Z tego powodu zoptymalizo- waliśmy naszą produkcję, aby mechanicznie wytwarzać koła zębate mikro o module tak małym jak 0,2 z wysokowydajnego tworzywa sztucznego". Firma wykorzystuje półpro- dukty iglidur, w tym iglidur A180 oraz igli- dur A500. Materiały te są zoptymalizowane
również mają bardzo dobre parametry tarcia i zużycia. Jednocześnie są one znacznie lżej- sze od metalowych kół zębatych.
Zęby cienkie jak ludzki włos
Z modułami tak małymi jak 0,2, igus jeszcze bardziej przesunął granice swojej produkcji mechanicznej. „Możliwość produkcji zębów przekładni, których prawie nie widać gołym okiem, odróżnia nas od wielu konkurentów na rynku" — mówi Sędrowski. „Pomimo swoich rozmiarów, zęby mają doskonałe parametry mechaniczne. Umożliwiają one niezawodne, wysoce precyzyjne ruchy w inżynierii precy- zyjnej".
Ekonomiczna wycena nawet dla małych ilości
Firma igus oferuje teraz produkcję mikro-prze- kładni z wysokowydajnych tworzyw sztucznych na zamówienie klienta. „Nasza mechaniczna produkcja z półproduktów iglidur pozwala na ekonomiczne ceny, nawet w przypadku ma- łych ilości. Możemy produkować duże ilości za pomocą formowania wtryskowego — na przykład do seryjnej produkcji samochodów" — mówi Sędrowski. Koła zębate nadają się do szerokiej gamy zastosowań, które wymagają precyzyjnie skoordynowanych ruchów w bar- dzo małych przestrzeniach montażowych, na przykład mikroskopów i innych instrumentów optycznych, miniaturowych silników i mikro napędów.
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl
I kwartał 2024 53