Page 11 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu I kw. 2025
P. 11
Rozwiązania wspierające zarządzanie stały się już niemal standardem w dużych przedsiębiorstwach – przeszło 90 proc. firm przemysłowych korzysta z systemów ERP, a 78 proc. wdrożyło rozwiązania BI (Business Intelligence).
wymi rozwiązaniami w zakresie nadzoru procesów produk- cyjnych SCADA (71 proc.) i harmonogramowania produkcji w APS (65 proc).
Lista rozwiązań (funkcji) informatycznych dedykowa- nych procesom wytwórczym w przedsiębiorstwach pokrywa się z systemami IT wykorzystywanymi na różnych poziomach zarządzania rmą. Otwiera ją moduł produkcji zintegrowa- nego systemu MRP/ERP (75 proc. wskazań), współpracujący z wbudowanym lub dostarczonym oddzielnie modułem za- rządzania jakością (68 proc.) i dedykowanym rozwiązaniem do planowania produkcji (71 proc.). Wysokie nasycenie sys- temami BI wśród rm przekłada się na szerokie stosowanie platformy analityczno-raportowej w produkcji (67 proc.). Dane aplikacji biznesowych, w połączeniu z informacjami zbieranymi z urządzeń OT, wykorzystywane są do planowa- nia, optymalizacji produkcji i podejmowania decyzji.
Wiodące firmy produkcyjne stawiają na zaawansowane technologie
Podejście rm do rozwiązań z zakresu ERP, BI czy MES jest również spójne z oczekiwaniami w obszarze nowych techno- logii. Sektor produkcyjny w Polsce jest zdecydowany na kon- tynuację inwestycji w analitykę danych i szeroko pojętą cyfry- zację w celu sprostania wymogom nowoczesnego przemysłu.
- Wyniki badania NTT DATA Business Solutions wskazu- ją na wysokie nasycenie rm systemami IT przy jednoczesnej chęci inwestowania w nowe technologie, takie jak Big Data, Predictive Maintenance czy Arti cial Intelligence. Przy okazji przedsiębiorstwa są świadome wyzwań i korzyści związanych z ich wdrażaniem. Firmy posiadają wizję nowoczesnego sys- temu zarządzania produkcją, który zapewnia odpowiedni po- ziom cyberbezpieczeństwa, skalowalność, ergonomię obsługi oraz spójność danych – komentuje Krystian Stypczyński.
Priorytetowym obszarem innowacji wskazywanym przez liderów produkcji uczestniczących w badaniu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w r- mach produkcyjnych w Polsce”, jest big data (84 proc. wska- zań). Drugie miejsce zajęło predykcyjne utrzymanie ruchu (62 proc.). Natomiast trzecie - technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań).
Jedynie co czwarta firma produkcyjna rozwija rozwiązania z zakresu internetu rzeczy
Z badania NTT DATA Business Solutions wynika również, że tylko co czwarta rma (25 proc.) implementuje rozwiązania
internetu rzeczy (IoT) lub – specy czne dla branży – elementy przemysłowego internetu rzeczy (IIoT), który nierozerwalnie kojarzy się z Przemysłem 4.0 i 5.0. Technologie te mają zwią- zek z różnego rodzaju czujnikami, sterownikami czy inteli- gentnymi urządzeniami dla pracowników, które – komuniku- jąc się w nowoczesnych protokołach, takich jak Bluetooth Low Energy (BLE) czy sieci 5G – umożliwiają cyfryzację procesów produkcyjnych. Warto dodać, że przemysłowy internet rzeczy znajduje dziś bardzo wiele zastosowań w zakresie zbierania danych, automatyzacji procesów produkcyjnych, predykcyj- nego utrzymania ruchu, poprawy jakości produktów czy opty- malizacji wytwarzania i łańcucha dostaw.
Usługi chmurowe kołem napędowym cyfryzacji
- Wdrażanie rozwiązań chmurowych staje się istotnym moto- rem rozwoju dla polskich rm, które coraz częściej zdają sobie sprawę z możliwości tych technologii. Chmura nie tylko po- zwala na szybsze przetwarzanie ogromnych ilości danych, ale także dostarcza niezbędnej mocy obliczeniowej dla zaawan- sowanych technologii, takich jak m.in. sztuczna inteligencja. Model cloudowy oferuje organizacjom szansę na równoczesne rozwijanie innowacji oraz wzmacnianie mechanizmów cyber- bezpieczeństwa. W erze rosnących wymagań technologicz-
Chmura nie tylko pozwala na szybsze przetwarzanie ogromnych ilości danych, ale także dostarcza niezbędnej mocy obliczeniowej dla zaawansowanych technologii, takich jak m.in. sztuczna inteligencja.
nych i intensywnej cyfryzacji, inwestycja w chmurę staje się strategicznym krokiem na drodze do zrównoważonego i bez- piecznego rozwoju – zauważa Krystian Stypczyński.
Według raportu IBM Cost of a Data Breach (edycja 2024) średni koszt naruszenia danych – przechowywanych w wielu środowiskach, w tym w chmurze prywatnej i publicznej – wy- nosi ponad 5 mln dol., a proces ich zabezpieczenia trwa prze- ciętnie 283 dni.
Więcej informacji na temat badania można znaleźć w ra- porcie dostępnym pod adresem: https://pl.nttdata-solutions. com/cyfryzacja-produkcji-pobierz-raport-2024.
Metodologia badania:
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 1-31 lipca 2024 roku metodą CATI oraz CAWI. Przebadanych zostało 100 dużych przedsiębiorstw przemysłowych działających na ryn- ku polskim, a badanie skierowane było do kadry zarządzającej C-level oraz top managementu z obszaru IT, produkcji i admi- nistracji. Przedstawiciele odpowiedzieli na 15 pytań zamknię- tych. Badanie zostało wykonane przez Computerworld na zlecenie NTT DATA Business Solutions.
n
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl
I kwartał 2025 9