Page 30 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu I kw. 2025
P. 30

Energia/Środowisko
DEKARBONIZACJA
Jak wdrożyć strategie
dekarbonizacji
Elastyczne systemy zasilania pomagają zmniejszyć emisje, utrzymać zasilanie
i poprawić wD
INFORMACJI
Foto 1: W swoim zakładzie w Arecibo firma Eaton produkuje wyłączniki automatyczne używane w domach, budynkach i zastosowaniach przemysłowych.
Dzięki uprzejmości: Eaton.
to pomaga wzmocnić wewnętrzne wsparcie i przyczynia się do ogólnego sukcesu inicjatyw dekarbonizacyjnych.
Stworzenie podstaw dla bardziej odpornych, zdekarbonizowanych systemów energetycznych
Nie ma jednego uniwersalnego podejścia do modernizacji i dekarbonizacji systemów energetycznych. Jednak potrzeba elastycznych systemów energetycznych do zasilania ope- racji przemysłowych jest uniwersalna. Realizacja tego celu wymaga strategii spełniających określone wymagania orga- nizacyjne i obiektowe. To, co należy wymienić, zmodernizo- wać lub dodać, będzie się różnić w zależności od lokalizacji, krytycznych procesów, wieku istniejącego sprzętu i syste- mów oraz innych czynników.
Skąd wiadomo, od czego zacząć i jaka strategia będzie najbardziej sensowna? Opierając się na latach ciężko zdoby- tego doświadczenia, badanie inżynieryjne jest kluczowym pierwszym krokiem. Ta kompleksowa analiza pomoże okre- ślić zakres i wymagania dla witryny, zapewniając, że projekt przyniesie pożądane rezultaty. Badanie powinno ocenić
yniki finansowe.
Więcej
o czego potrzebny jest system energetyczny? Prawdopodobnie musi pracować ciężej, mą- drzej i w bardziej zrównoważony sposób, aby zasilać operacje w przyszłości. Wieloletnie podejście polegające na skon gurowaniu sys-
temu elektrycznego i zapomnieniu o nim do czasu, aż coś się zepsuje lub zmienią się wymagania produkcyjne, nie jest już wystarczające.
Ekstremalne zjawiska pogodowe, przerwy w dostawie prądu i rosnące koszty energii stwarzają poważne wyzwania dla całodobowych operacji produkcyjnych. Jednocześnie organizacje dążą do przyspieszenia postępów w realiza-
cji celów środowiskowych, społecznych i związanych z zarządzaniem (ESG) oraz celów zerowych netto. Osiągnięcie postę- pów na wszystkich tych frontach wymaga kreatywnego, strategicznego, holistycz- nego i specy cznego dla danej lokalizacji podejścia, które jest zgodne z celami biz- nesowymi.
Zrównoważony rozwój w przemyśle polega na pozyskiwaniu bardziej przystęp- nej cenowo, odpornej i czystej energii - za- bezpieczając infrastrukturę na przyszłość. Ostatecznie daje to przewagę konkuren- cyjną.
Jesteś lepiej przygotowany do radzenia sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami, taki- mi jak przerwa w dostawie prądu, wzrost cen lub inny nagły wpływ na lokalne syste- my energetyczne. Ewolucja koszyka ener- getycznego i wykorzystanie sprawdzonych strategii i narzędzi może zapewnić odpor- ne i przystępne cenowo dostawy energii.
Projekty związane z energią odnawial- ną mogą również wzbudzać znaczne emo- cje w organizacji i poza nią. W przeciwień- stwie do projektów efektywnościowych, są one widoczne, namacalne i stanowią źró- dło dumy dla pracowników, którzy mogą zobaczyć ich bezpośredni wpływ. Uznanie
DO ROZWAŻENIA
Jak wdrożyć strategie dekarbonizacji, aby zmniejszyć emisje, poprawić odporność
i obniżyć koszty energii
w środowisku przemysłowym?
W jaki sposób rozwiązania mikrosieci i rozproszone zasoby energii (DER) mogą zwiększyć niezawodność energetyczną, zrównoważony rozwój i niezależność sieci?
Zapoznaj się z praktycznymi strategiami, które pomogą opracować mapę drogową i plan działania na rzecz dekarbonizacji przemysłu.
W SKRÓCIE
Organizacje mają wiele możliwości
osiągnięcia postępów w realizacji celów środowiskowych, społecznych i związanych z zarządzaniem (ESG) oraz celów zerowych netto.
Mikrosieci i systemy energii odnawialnej są niezbędnymi narzędziami do poruszania się po zmieniającym się krajobrazie energetycznym.
28 I kwartał 2025
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl


































































































   28   29   30   31   32