Page 32 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu I kw. 2025
P. 32

Energia/Środowisko
DEKARBONIZACJA
mi źródłami energii i mogą umożliwiać wyspowe zasilanie z sieci, aby utrzymać zasilanie nawet wtedy, gdy sieć jest wyłączona. Systemy te są wysoce adaptowalne i skalowal- ne, umożliwiając obiektom integrację wielu DER w czasie, takich jak panele słoneczne, turbiny wiatrowe i systemy magazynowania energii. Ta elastyczność pozwala zakładom przemysłowym zdywersy kować swój koszyk energetyczny, zmniejszyć zależność od paliw kopalnych i obniżyć koszty energii.
Co więcej, w miarę jak branże elektry kują swoje opera- cje i rozbudowują infrastrukturę ładowania pojazdów elek- trycznych, mikrosieci mogą zapewnić dodatkową potrzebną moc energetyczną na miejscu, minimalizując jednocześnie modernizację usług.
Ponadto systemy mikrosieci, takie jak ten, który poma- ga zasilać nasz zakład produkcyjny Arecibo, mogą umożli- wić  rmom sprzedaż nadwyżek energii z powrotem do sieci w okresach szczytowego zapotrzebowania. Tworzy to nowe źródła przychodów, jednocześnie przyczyniając się do ogól- nej stabilności sieci.
Pokonywanie wyzwań technicznych związanych z wdrażaniem mikrosieci Pomyślne wdrożenie mikrosieci wymaga starannego pla- nowania i współpracy z kluczowymi interesariuszami, w tym dostawcami technologii, partnerami  nansowymi i lokalnymi przedsiębiorstwami użyteczności publicznej. Na przykład nasz projekt Arecibo został s nansowany w mo-
Pomyślne wdrożenie mikrosieci wymaga
starannego planowania i współpracy z kluczowymi interesariuszami, w tym dostawcami technologii, partnerami finansowymi i lokalnymi przedsiębiorstwami użyteczności publicznej.
Foto 3: W ramach projektu czystej energii w zakładzie produkcyjnym Eaton w Arecibo, firma wymieniła istniejącą rozdzielnicę w zakładzie, aby mogła obsługiwać energię słoneczną.
Dzięki uprzejmości: Eaton.
delu "energia jako usługa" (EaaS). Podejście to przeniosło inwestycję z wydatków kapitałowych na wydatki operacyj- ne, ułatwiając naszej  rmie inwestowanie w zrównoważoną infrastrukturę energetyczną.
Z technicznego punktu widzenia, jednym z głównych wyzwań przy wdrażaniu mikrosieci jest zapewnienie har- monijnego działania wszystkich komponentów systemu. Wymaga to:
• Zoptymalizowana architektura sterowania
• Precyzyjna synchronizacja między źródłami energii
• Bieżące dostrajanie systemu
Konieczne może być również przeprowadzenie audytu istniejących systemów energetycznych, aby upewnić się, że komponenty takie jak rozdzielnice mogą obsługiwać nowe źródła energii.
Kluczowe znaczenie ma również uwzględnienie śro- dowiska i wymagań dotyczących odporności. Na przykład silne wiatry mogą mieć ogromny wpływ na zainstalowaną bazę paneli fotowoltaicznych, a do projektantów systemów należy interpretacja lokalnych przepisów i norm budowla- nych w celu opracowania systemu montażowego, który wy- trzyma obciążenie wiatrem w danym miejscu.
Stanowe lub lokalne przepisy budowlane zawierają wy- tyczne dotyczące obliczeń obciążenia wiatrem i ograniczeń dla danego obszaru. Wzory te uwzględniają wiele aspektów systemu fotowoltaicznego i środowiska, w tym historyczne dane dotyczące wiatru, nachylenie paneli, odległość od dachu lub fundamentu, wybór materiału stojaka i rodzaj stężenia.
Ochrona komponentów mikrosieci
Oprócz ochrony modułów fotowoltaicznych i systemów regałowych przed wiatrem, istnieją możliwości ochrony innych komponentów mikrosieci, takich jak generatory i baterie akumulatorów, poprzez zapewnienie, że są one za- mknięte we wzmocnionej konstrukcji. Konstrukcje te będą również musiały spełniać wymagania lokalnych przepisów budowlanych dotyczących usztywnień wiatrowych, inżynie- rii konstrukcyjnej, ciężaru dachu i innych.
Istotne jest, aby fundamenty i konstrukcje wsporcze stosowane dla dowolnego komponentu mikrosieci były dostosowane do zamierzonego obciążenia i potencjalnych warunków środowiskowych. Może to stanowić wyzwanie przy próbie modernizacji istniejącego dachu za pomocą modułów fotowoltaicznych i regałów. Strukturalne wzmoc- nienie istniejącego dachu jest często nieopłacalne, dlatego powszechne są naziemne instalacje fotowoltaiczne na żelbe- towej podkładce zaprojektowanej dla lokalnego środowiska.
30 I kwartał 2025
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl


































































































   30   31   32   33   34