Page 9 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu - Styczeń / luty 2020
P. 9

www.utrzymanieruchu.pl
czasu w środowisku biznesowym temat gospodarki cyrkularnej jest szeroko dys- kutowany. Jest to też jeden z priorytetów Komisji Europejskiej. Jednak nadal nie- wiele firm wie, jak podejść do wdraża- nia tej koncepcji. Gospodarka o obiegu zamkniętym to nie tylko recykling. Piotr Bruździak pokazał, na czym polega opty- malizacja tego obszaru i jakie korzyści ekonomiczne oraz środowiskowe może to przynieść, jeżeli będzie zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Ideę gospodarki o obiegu zamkniętym w polityce rozwoju firmy Flukar przedsta- wił Grzegorz Nieradka, zastępca koordy- natora projektu ds. technicznych w fir- mie Flukar. Zaprezentował on projekty inwestycyjne, dzięki którym firma stanie się pierwszym w tej części Europy pod- miotem wytwarzającym tak szeroką gamę środków smarnych z bazy surowcowej pochodzącej w 100% z ponownego wyko- rzystania zasobów.
Michał Grossy, Marketing & Product Manager w firmie FAMED Żywiec przed- stawił, w jaki sposób konsekwentne dzia- łania w obszarze GOZ mogą być drogą
do tytułu Lidera Czystszej Produkcji. Jak się okazuje, konsekwentne działania w obszarze gospodarki obiegu zamknię- tego pozwoliły polskiemu producentowi sprzętu medycznego ograniczyć do mini- mum ilość odpadów przekazanych do składowania.
Fabryka przyszłości
Koncepcję fabryki przyszłości omówił
Ireneusz Borowski, Country Manager Poland, Czech Republic, Slovakia, Hun- gary w firmie Dassault Systèmes. Jak ocenił, kusi ona realnymi korzyściami
w różnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa. Pozwala na usprawnie- nie produkcji, lepsze wykorzystanie akty- wów, zwiększenie produktywności lub
optymalizację kosztów. Optymalizacja to również reakcja na zmiany w popycie.
Prelegent przekonywał, że warto rów- nież zwrócić uwagę na rozwiązania sztucz- nej inteligencji (artificial intelligence – AI), wyjaśniające wiele zagadnień, od strate- gicznych do taktycznych, aby lepiej dosto- sować działania firmy do zmieniającej się sytuacji rynkowej. Mówił także o anali- zach, które należy prowadzić w celu efek- tywnego podejmowania decyzji, planowa- nia i ciągłego doskonalenia.
Mateusz Stefański, Digital Archi-
tect w firmie Microsoft, omówił pro-
jekt Microsoft Fabryka Przyszłości. Jest to platforma dedykowana dla sektora pro- dukcji, wykorzystująca innowacyjne tech- nologie: chmury obliczeniowej, Internetu Rzeczy (Internet of Things – IoT), sztucz- nej inteligencji czy rzeczywistości rozsze- rzonej (augmented reality – AR). Jest to przykład konwergencji IT/OT w ujęciu technicznym i branżowym.
Robotyzacja
Jakub Bancer, specjalista ds. nowych projektów w firmie FANUC Polska,
w swoim wystąpieniu skoncentrował się na zagadnieniach związanych z robotyza- cją w dobie Przemysłu 4.0. Blisko połowa zakładów produkcyjnych w Europie Zachodniej inwestuje w robotyzację, tech- nologie Big Data lub Internet Rzeczy.
STYCZEŃ/LUTY 2020
7
Źródło: K. Kozerski
Źródło: K. Kozerski


































































































   7   8   9   10   11