Page 4 - Sterowanie Silniki & Napędy 2020
P. 4
Nieustannie dokonujący się postęp w dziedzinie oprogramowania i sprzętu komputerowego przyczynia się do zmniejszenia ilości zadań związanych z programowaniem i zapewnia większą użyteczność, możliwość konfiguracji, skalowalność, komunikację w tle pomiędzy programami oraz możliwość łatwego budowania, tworzenia środowiska symulacyjnego lub cyfrowych bliźniaków dla wybranych procesów przemysłowych.
Nie wystarczy jedynie dokonać wybo- ru standardowego, jednolitego języka programowania – to jest możliwe tylko
w przypadku prostych aplikacji. Nowo- czesne systemy i urządzenia automatyki maszyn wymagają kompleksowej integra- cji interfejsu użytkownika (HMI) HTML5, układów I/O, logiki sekwencyjnej, bezpie- czeństwa ruchu i sieci, czujników wizyj- nych, bezpiecznej robotyki, monitoringu zapotrzebowania i zużycia energii oraz stanu podzespołów, komunikacji maszyny z maszyną, koordynacji z wieloma modu- łami produkcji i inteligentnego systemu śledzenia, a także komunikacji z chmurą, urządzeniami peryferyjnymi i panelami sterowania.
Tych wymagań nie są w stanie speł- nić proste urządzenia sterowania. Dla- tego właśnie istnieje rosnąca potrzeba integracji funkcji raportowania, zarządza- nia bazami danych i symulacji maszyn wewnątrz jednego systemu, a także nie- zbędna jest ciągła optymalizacja pracy zarówno poszczególnych maszyn, jak
i całych procesów, poprzez stosowanie cyfrowych bliźniaków.
Te możliwości wymagają z kolei holi- stycznego podejścia do platform pro- gramowych automatyki, które są skalo- walne, modułowe, udokumentowane, zdolne do ponownego zastosowania i zbu- dowane w oparciu o języki programowa- nia standardu IEC 61131-3. Obecnie firmy branży automatyki oferują najnow- sze technologie i wszechstronne możliwo- ści funkcjonalne, takie jak jednoosiowe
i dwuosiowe manipulatory, urządzenia CNC, urządzenia z funkcjami recipe
i alarmami, zarządzaniem oraz możliwo- ścią przeprowadzania prób audytów, stan- dardami przemysłowymi (PackML od OMAC Packaging Workgroup) oraz dia- gnostyką sieci.
Wiele z wymienionych narzędzi było kiedyś dostępnych tylko jako zewnętrzne
John Kowal
Współczesna automatyka – zarówno od strony sprzęto- wej, jak i oprogramowania – zapewnia wysoki poziom integracji funkcji w stosunku do działających w odosobnie- niu, zewnętrznych sterowników maszyn. Dlatego też istnieje potrzeba zapewnienia zintegrowanego rozwoju i stworzenia śro- dowiska programistycznego, które będzie dostępne i spójne.
STEROWANIE SILNIKI I NAPĘDY
Programowanie sterowników
↗ Rys. 1. Dynamiczny interfejs HMI, z elementami takimi jak skalowanie grafiki wektorowe, pomaga w ilustrowaniu zaawansowanych procesów wytwarzania.
2
Źródło: B&R Industrial Automation