Page 5 - Sterowanie Silniki & Napędy 2020
P. 5

oprogramowanie, ale obecnie jest już standardowym wyposażeniem wielu roz- wiązań, które pomagają w implementacji automatyki.
Animowany interfejs użytkownika
Dynamiczna zawartość interfejsu użyt- kownika sprawia, że łatwiej jest ilustro- wać skomplikowane procesy wytwarza- nia. Jedna z możliwości to wykorzystanie widżetów pozwalających na wizualizację wbudowanych, skalowalnych i wektoro- wych grafik XML (SVG) lub konwertowa- nie danych 2D z systemów CAD.
Użytkownik za pomocą techniki „prze- suń i upuść” może dodać widżet na żąda- nej stronie interfejsu i go skonfigurować. Podczas pracy animacje mogą być kontro- lowane przez program. Obracanie, przej- ścia oraz ruch może wykorzystywać jeden plik SVG, co skraca czas i koszty zwią- zane z utworzeniem sekwencji różnych obrazów. Ponieważ pliki graficzne SVG
są stworzone w formacie grafiki wektoro- wej, zachowują wysoką rozdzielczość bez straty jakości po ich powiększeniu.
Zarządzanie wariantami systemu dla różnych maszyn
W dowolnym czasie, bez najmniejszej ingerencji w kod, możliwe jest zwiększe- nie liczby wejść i wyjść (I/O) w istnieją- cych programach poprzez implementa- cję rozwiązań modułowych. Można tego dokonać przed dostarczeniem maszyny lub nawet w trakcie jej pracy, co uprasz- cza proces zarządzania maszynami i two- rzenia wariantów sprzętowych. Konfigu- racje różnych wariantów konfiguracyj- nych wejść/wyjść (I/O) można generować za pomocą systemu ERP (enterprise reso- urce planning) lub innego, starszego sys- temu zarządzania. Nie potrzeba żadnych narzędzi inżynierskich, nawet wówczas, gdy dołączone zostaną zewnętrzne dyski lub moduły.
Dodatkowe warianty i opcje mogą być konfigurowane bezpośrednio na maszynie za pomocą odpowiednich narzędzi. Nie- które z takich środowisk konfiguracyjnych zawierają narzędzie pozwalające na pro- gramowanie danej opcji w języku logiki drabinkowej, bez wpływu na standar- dową aplikację danej maszyny. Maszyna może zostać uruchomiona bez potrzeby modyfikacji oryginalnego oprogramo-
Opcja 1
Opcja 2
↗ Rys. 2. Konfiguracje różnych wariantów wejść/wyjść (I/O) można generować za pomocą sys- temu ERP lub innego, starszego systemu zarządzania bez potrzeby użycia specjalizowanych narzędzi inżynierskich.
wania, co zapewnia niezbędną elastycz- ność użytkownikowi, przy jednoczesnej integralności rozwiązań wprowadzonych przez producenta sprzętu (OEM).
Zintegrowana wizja
Kolejnym trendem jest integracja kamer z programem sterującym maszyną. Doty- czy to tzw. inteligentnych kamer, oświe- tlenia i zaawansowanych algorytmów przetwarzania obrazu. Takie rozwiązanie pozwala na trwającą zaledwie tysięczne części sekundy synchronizację między tym, co „widzi” maszyna za pośrednic- twem kamer, a innymi komponentami automatyki, z wykorzystaniem jednego narzędzia inżynierskiego i jednej aplikacji do zarządzania.
Raporty PDF
Platformy do komunikacji mogą być wbu- dowane w system sterowania i auto- matycznie generować raporty w forma- cie PDF. Funkcje raportowania groma- dzą dane statystyczne dotyczące pracy maszyn i informacji z wszystkich rodza- jów oprogramowania wykorzystywanego przez platformę sterującą. Dane, wygląd
i treść raportu można spersonalizować,
a użytkownik może sam zdefiniować sto- sowany język i jednostki miary.
Konfiguracja wyglądu raportu to moż- liwość personalizacji wedle określonych potrzeb użytkownika. Integralną czę-
ścią tak generowanych raportów mogą być elementy graficzne, takie jak rysunki
i tabele. Aby chronić plik przed nieauto- ryzowanym dostępem, może on zostać zaszyfrowany. Raporty mogą być auto- matycznie wysyłane pocztą elektroniczną o ustalonej porze lub też wtedy, gdy zaj- dzie konkretne zdarzenie. Ponadto raporty mogą być zapisywane na zewnętrznych pamięciach jak pendrive USB lub wysy- łane bezpośrednio z maszyny do druka- rek w sieci.
Zarządzanie danymi
Implementacja baz danych w aplikacjach obsługi maszyn i procesów jest łatwiejsza, jeśli wykorzystuje się w tym celu narzę- dzia do tego przeznaczone. Dane, para- metry, logi zdarzeń z fabryki mogą być archiwizowane w bazie danych, nieza- leżnie od tego, czy baza danych znajduje się w fabryce, czy na serwerach w chmu- rze. Upraszcza to zarządzanie dużymi ilo- ściami danych, co jest bardzo ważne
w przypadku pozyskiwania danych na
3
Źródło: B&R Industrial Automation


































































































   3   4   5   6   7