Page 24 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Marzec - kwiecień 2020
P. 24

TEMAT NUMERU
← Przenośne analizatory energii elektrycznej mają większe możliwości od wielu monito- rów energii. Mogą one mierzyć zawartość wyższych harmonicznych, wartość współ- czynnika mocy, a nawet obliczać koszty nie- potrzebnie zużytej energii.
wymagań wewnątrzzakładowych oraz określonych przepisami. Dzięki bezprzewo- dowej synchronizacji pomiarów prowa- dzonych za pomocą narzędzi przenośnych i porównaniu ich z danymi pochodzącymi z czujników bezprzewodowych organiza- cje uzyskują bardziej kompleksowy obraz stanu technicznego swoich zasobów.
Frederic Baudart jest głównym specjalistą ds. produktów w firmie Fluke. Jest certy- fikowanym specjalistą utrzymania ruchu i niezawodności (CMRP). Gregory Perry jest starszym konsultantem ds. niezawod- ności utrzymania ruchu w firmie Fluke Accelix.
Wykorzystanie analizy drgań łożysk
w utrzymaniu ruchu
Konserwacja prognozowana jest narzędziem pozwalającym na eliminowanie zakłóceń w pracy zakładów przemysłowych.
toringu stanu technicznego z konser- wacją prognozowaną może pomóc w wy- kryciu uszkodzeń już na ich najwcześniej- szym etapie, co zmniejszy koszty utrzyma- nia ruchu w zakładzie. Zamiast wyłącza- nia sprzętu w celu dokonania rutynowych prac związanych z konserwacją zapobie- gawczą, można tak zaplanować prace kon- serwacyjne, aby jak najwygodniej dopa- sować je do funkcjonowania zakładu. Zwiększy to niezawodność sprzętu.
Monitoring stanu technicznego pozwala wychwycić potencjalne problemy już na wczesnym etapie. Zaletą konser- wacji prognozowanej jest wykorzystywa- nie czujników, technologii uczenia maszy- nowego (machine learning) oraz zaawan- sowanych algorytmów do wykrywania uszkodzeń i przewidywania awarii. Czuj- niki monitorują specyficzne aspekty sys- temu i generują dane, które są wyko- rzystywane przez oprogramowanie ana- lityczne. Oprogramowanie to pomaga
w podejmowaniu decyzji związanych
z wykonywaniem prac konserwacyjnych.
Scott Moeller
J eśli zapytamy dowolnego specjalistę ds. UR w zakładzie przemysłowym o napotykane problemy z łożyskami
tocznymi, to wymieni on całą ich paletę – od zanieczyszczeń, uszkodzeń układu elektrycznego maszyn i niewspół- osiowości łożysk do ich nieprawidłowego smarowania, drgań oraz zużycia. Pro- blemy te mogą doprowadzić do wystąpie- nia kosztownego przestoju oraz potencjal- nie innych problemów ze sprzętem.
Tradycyjne metody konserwacji, takie jak kontrola łożysk podczas pracy sprzętu, sprawdzanie pod kątem nadmiernego nagrzewania się i wydawania niepokoją- cych dźwięków typu brzęczenie, wibracje, piski i warkot, mogą ujawnić wystąpie- nie problemu. Ponadto można okresowo
demontować łożyska z maszyn w celu dokonania ich dokładniejszego sprawdze- nia pod kątem złuszczonej powierzchni pierścieni wewnętrznych i zewnętrznych, zadrapań lub pęknięć elementów tocz- nych i bieżni oraz powierzchni szorstkiej lub o zmienionym kolorze.
Inną metodą jest wykorzystanie narzę- dzi do monitorowania stanu technicznego urządzeń, takich jak kamery termowizyjne, tachometry cyfrowe, ręczne mierniki drgań i czujniki wyładowań w silnikach elektrycznych. Narzędzia te pozwalają na określenie warunków pracy łożysk.
Inna możliwość: analiza predykcyjna
Analiza predykcyjna udostępnia narzędzia o dużych możliwościach. Połączenie moni-
22
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU
Źródło: Fluke


































































































   22   23   24   25   26