Page 70 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Marzec - kwiecień 2020
P. 70

„Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”
cownikami, możemy wykorzystać znaną zaleceniach. Są one niezbędne do utrzy- im terminologię. Jedną z lepszych może mania ciągłości działania przedsiębior- okazać się ta ze świata bankowego, a mia- stwa w sytuacji paniki i szerzącej się dez- nowicie front office i back office. informacji.
Obecnie na terenie Polski został wpro- Ten pierwszy, czyli front office, to oczy-
wadzony stan epidemii i jest to sytuacja, z którą za naszego życia nie mieliśmy
do czynienia. Rząd, za pomocą tzw. spe- custawy, wprowadził regulacje, które
w zasadniczy sposób zmieniają otaczającą nas rzeczywistość. W ramach tych prze- pisów została wprowadzona możliwość delegowania pracowników do pracy zdalnej.
Gdy pracujemy w biurze, urzędzie,
a nawet, jak się okazuje, w szkole, nie mamy do czynienia z dużymi utrudnie- niami. Pojawia się wiele wyzwań i proble- mów do rozwiązania, jednak są one spo- wodowane nagłą zmianą formuły współ- pracy z klientami czy petentami. Tu warto dodać, że gdyby odpowiednio wcześniej przeprowadzić ćwiczenia w zakresie przej- ścia w taki tryb pracy, możliwe trudno- ści można byłoby rozwiązać wcześniej. Doskonałym tego przykładem jest eduka- cja szkolna, która prowadzona jest w nie- znanym dotąd dla siebie modelu zdalnym i będzie mało efektywna do momentu peł- nej akceptacji przez jego uczestników oraz ich zaznajomienia się z obsługą niezbęd- nych narzędzi.
Utrzymanie ciągłości działania
Czy tak jak zdalnie może uczyć polska szkoła, również rodzime zakłady mogą produkować? Czego potrzeba, by w zakła-
wiście hala produkcyjna, gdzie realizo- wane są procesy główne, które najczęściej nie mogą się odbywać bez bezpośredniego udziału załogi. W sukurs przychodzi tutaj koncepcja Przemysłu 4.0, problem jednak w tym, że poziom realizacji w pełni zauto- matyzowanej i skomunikowanej sieciowo koncepcji autonomicznej fabryki w obec- nej formie daleki jest od ideału.
W produkcyjnym front office w dobie epidemii najważniejsze jest oczywiście przestrzeganie zasad BHP i higieny oso- bistej, ale istotna jest również potrzeba ograniczenia kontaktów międzyludzkich czy zmniejszenia liczby osób obecnych
na hali w jednym momencie. Aby móc utrzymać powiązania pomiędzy tą częścią zakładu a back office, czyli obsługą admi- nistracyjną, niezbędne są odpowiednie narzędzia.
Dostępne rozwiązania
Owe narzędzia to najczęściej oprogramo- wanie wspierające realizację procesów
za pomocą chociażby kiosków zdalnych, znajdujących się w okolicy hali produkcyj- nej. Używający ich pracownicy produk- cyjni są w stanie złożyć wnioski o urlop, opiekę nad dziećmi czy zweryfikować dane na tzw. pasku płacowym. Dzięki tej grupie narzędzi ograniczamy do minimum
Krok milowy w kierunku Przemysłu 4.0
Opisany przykładowy model z pewno- ścią nie jest zaawansowany, ale jego siłą jest to, że może być wprowadzony sto- sunkowo szybko. Oczywiście sukces uza- leżniony jest od poziomu wykorzysta- nia rozwiązań IT w zakładzie – im więcej nowych technologii, tym szybciej można uzyskać pożądane efekty.
W tym momencie trudno wyobrazić sobie, że zakłady będą produkować cał- kowicie bez obecności ludzi na hali. Jed- nak sytuacja, z którą mamy do czynie- nia, pokazuje, że zaawansowane sys- temy informatyczne i integracja procesów w jednym narzędziu wspierają taki kieru- nek działania.
Być może kryzys, z którym mamy do czynienia dzisiaj, będzie krokiem milo- wym w realizacji koncepcji Przemysłu 4.0. Niewykluczone więc, że już w nie- dalekiej przyszłości fabryki autonomiczne będą się znajdować nie tylko w odległej Azji, ale dosłownie za rogiem.
Dr Stanisław Drosio jest dyrektorem Pionu Usług i Utrzymania Oprogramowa- nia w firmie BPSC.
FELIETON
Przemysł w czasach pandemii
dr Stanisław Drosio
Pandemia koronawirusa zmieniła sposób naszej codziennej pracy. Tam, gdzie to możliwe, pracownicy wykonują swoje obowiązki zdalnie. Czy jednak możemy pójść jeszcze krok dalej?
WCzy zakład przemysłowy, uzależniony od pracy fizycznej, w którym ręka ludzka jest niezbędna do utrzymania ciągłości działania i jest ważną częścią mocy produkcyjnej,
może przejść na tryb produkcji zdalnej?
Wielu przedsiębiorcom obecna sytuacja dzie produkcyjnym móc realizować model (lub w najlepszym wypadku eliminujemy) epidemiczna ogranicza aktywność. Nie- przynajmniej częściowej pracy zdalnej? bezpośredni kontakt między częścią pra- stety, są również takie sektory gospodarki, Należy zacząć od skrupulatnego przy- cowników.
które wirus na jakiś czas może wyłączyć gotowania planu utrzymania ciągłości Drugą kategorią tego typu syste-
z działania. Przykładem jest branża auto- działań według schematu: wiedza, umie- mów wspierających zarządzanie w sytu- motive, w której kolejni producenci infor- jętności i świadomość pracowników. Jeżeli acji kryzysowej są narzędzia do skutecz- mują o zamknięciu zakładów. mamy też jasno komunikować się z pra- nego informowania załogi o decyzjach czy
68
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU


































































































   68   69   70   71   72