Page 71 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Marzec - kwiecień 2020
P. 71
e-wydanie
Spawanie stali
niskowęglowych
Stale niskowęglowe charakteryzują się licznymi zaletami, począwszy od łatwej spawalności, po możliwość gięcia
i formowania, co sprawia, że są odpowiednie do szerokiego zakresu aplikacji spawalniczych. Ze względu na mnogość dostępnych opcji stali miękkiej pojawia się jednak pytanie: w jaki sposób określić rodzaj drutu spawalniczego,
jaki jest odpowiedni do danego zastosowania?
↗ Jedną z korzyści
wynikających z zastosowania
stali niskowęglowych jest łatwa spawalność.
Matt Underwood
Stale niskowęglowe, zwane stalami miękkimi, mają zwykle bardzo małą ilość dodatków stopowych lub nie
zawierają ich w ogóle. Cechują się zawar- tością węgla nieprzekraczającą 0,25%. Dwa najpopularniejsze rodzaje stali nisko- węglowych stosowanych w przemyśle to ASTM A36 i AISI 1018.
Właściwości materiałowe stali nisko- węglowych różnią się w zależności od ich rodzaju, ale ogólnie mają mniejszą wytrzy- małością na rozciąganie i niższą granicą plastyczności od stali niskostopowych.
Wytrzymałość na rozciąganie tych mate- riałów to zwykle ok. 480 MPa lub mniej, a granica plastyczności zaledwie 200 MPa. Mniejsza wytrzymałość na rozciąganie niż granica plastyczności oznacza, że mate- riał nie jest twardy, może więc być dość łatwo odkształcany i zginany. W przy- padku zastosowań wymagających wyż- szej wartości wytrzymałości na rozciąga- nie i granicy plastyczności można stoso- wać materiał o większej grubości, kom- pensując tym samym jego niskie właści- wości mechaniczne.
e1
Źródło: Hobart