Page 21 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu III kwartał 20123
P. 21
Ludzie i zarządzanie
Koncentracja na ludziach w celu
maksymalizacji wydajności zakładu
Równoważenie ludzi i technologii w celu optymalizacji pracy zakładu.
Wswoim nieubłaganym marszu w kierun- ku kompleksowej automatyzacji, tech- nologia nieustannie podnosi granice między człowiekiem a maszyną w przed- siębiorstwach przemysłowych. Wraz z ostatnimi postępami w dziedzinie sztucznej inteligencji wspieranej przez nieskończone zasoby obliczeniowe w chmu- rze, musimy teraz zadać sobie pytanie: "jak długo jeszcze będziemy potrzebować ludzi bezpośrednio zaangażowanych w produkcję?".
Faktem jest, że zawsze będziemy mieć ludzi zaangażo- wanych w procesy produkcyjne. Dlatego być może lepszym podejściem jest poszukiwanie sposobów na stworzenie śro- dowiska, w którym jesteśmy w stanie zrównoważyć najlepsze atrybuty ludzi i technologii, aby zapewnić optymalizację ko- munikacji, bezpieczeństwa i produkcji. W tym artykule prze- analizujemy nowe role w organizacji i sposób, w jaki techno- logia, stworzona w celu wspierania krytycznych czynników ludzkich, będzie pomagać ludziom i maszynom współpraco- wać w celu zapewnienia przełomowych postępów w wydaj- ności, których społeczeństwo potrzebuje w nadchodzących dziesięcioleciach.
Połączenie maszyny z człowiekiem
Już w latach 50. ubiegłego wieku naukowcy badali relacje między ludźmi i maszynami, uruchamiając dziedzinę badań znaną jako badania nad alokacją funkcji. Podczas gdy tech- nologia z pewnością ewoluowała w ciągu ostatnich 70 lat, podstawowe ustalenia naukowca o nazwisku Paul Fitts, twór- cy listy Fittsa, pozostają w dużej mierze aktualne. Alokacja funkcji stała się centralnym elementem inżynierii systemów, a jej głównym celem jest zapewnienie racjonalnego sposobu określania, które funkcje na poziomie systemu powinny być wykonywane przez ludzi, a które przez maszyny. Chociaż opracowano inne metody, lista Fittsa nadal pozostaje naj- częściej cytowanym badaniem w bardziej złożonym świecie produkcji dzisiaj.
W swoich badaniach Fitts nakreślił sześć obszarów, w któ- rych dominują ludzie. Obszary te obejmują wykrywanie, per- cepcję, osąd, indukcję, improwizację i pamięć długotermino- wą. Z drugiej strony, według Fittsa, maszyny wyróżniają się szybkością, mocą, obliczeniami, replikacją, jednoczesnymi operacjami i pamięcią krótkotrwałą.
Tak więc, patrząc na inwestycje technologiczne, nie na- leży skupiać się po prostu na zastępowaniu ludzi maszynami, ale raczej na tym, w jaki sposób, wykorzystując pozytywne cechy zarówno ludzi, jak i maszyn, można stworzyć produk- tywne i symbiotyczne relacje.
Podkreślanie czynnika ludzkiego
Można by pomyśleć, że ogromny spadek cen pamięci kom- puterowej w czasie oznaczałby, że oryginalna lista Fittsa z lat 50. nie ma już żadnego wniosku. Jednak wiele organizacji po prostu zainwestowało w przechowywanie danych bez zasta- nowienia się, w jaki sposób będą one dostępne, rozumiane i wykorzystywane w praktyce. Przechowywanie danych ma sens tylko wtedy, gdy są one istotne i możliwe do wykorzy- stania. Wymaga to danych, które mogą być przetwarzane i odpowiednio wizualizowane dla ludzi. Bardzo łatwo jest przytłoczyć ludzi danymi i uczynić rzeczy zbyt skomplikowa- nymi. Zrozumienie czynników ludzkich jest niezbędne, aby uniknąć tych problemów.
Pamięć ludzka działa inaczej niż pamięć maszynowa. Podczas gdy maszyny są bardzo dobre w przechwytywaniu i przechowywaniu danych, ludzie są w stanie zapamiętać per- cepcje, obrazy i uczucia. Dlatego też tylko ludzie mogą czer- pać z ludzkich atrybutów, aby stworzyć lepsze zrozumienie z rzeczy, które zostały doświadczone lub zapamiętane z po- przednich doświadczeń.
Kolejnym przykładem jest niezawodność. Maszyny są niezawodne tylko w pewnych określonych sytuacjach, dla
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl
III kwartał 2023 19
Dzięki uprzejmości: eschbach