Page 58 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu III kwartał 20123
P. 58
Case studies
BUDOWNICTWO
Balazs Bezeczky, Beckhoff Automation
Płynna przejrzystość
danych przygotowuje globalnego producenta materiałów budowlanych na przyszłość
W Pipelife, TwinCAT 3 IoT Data Agent i urządzenia brzegowe IPC zasilają jezioro danych.
Wglobalnie konkurencyjnej branży pro- dukcyjnej liczy się każda minuta dnia, każdy gram surowca i każda kilowato- godzina energii. Grupa Wienerberger mierzy się z tym wyzwaniem od dzie- sięcioleci. Ale ostatnio ten wiodący międzynarodowy do- stawca innowacyjnych materiałów budowlanych i rozwią- zań infrastrukturalnych wykorzystał TwinCAT i "wsparcie agenta danych", aby osiągnąć te cele. W ramach komplek- sowej inicjatywy cyfryzacji Grupa, która określa się jako czołowy producent cegieł na świecie, zaczęła codziennie przesyłać kilka milionów zmierzonych wartości do chmu- ry w celu analizy, aby uzyskać przydatne informacje we wszystkich obszarach rmy jako podstawę do ukierunko- wanych działań optymalizacyjnych.
Energooszczędne budynki, bezpieczne systemy kana- lizacyjne, atrakcyjne przestrzenie publiczne: Dowody spe- cjalistycznej wiedzy Grupy Wienerberger można znaleźć we wszystkich dziedzinach życia. Wiedeński producent ce- gieł, systemów rurowych i kostki brukowej, którego korze-
nie sięgają 1819 roku, od 200 lat z powodzeniem napędza przyszłość budownictwa, posiadając dzisiaj 197 zakładów produkcyjnych w 29 krajach.
Aby obronić tę wiodącą pozycję nawet w czasach coraz ostrzejszej globalnej konkurencji, Grupa uruchomiła kom- pleksową inicjatywę digitalizacji. Z jednej strony promuje ona tworzenie inteligentnych produktów - na przykład pla- stikowych rur, które mogą zbierać dane o poziomie wody lub opadach - oraz rozwój nowych cyfrowych modeli biz- nesowych. Z drugiej strony rma robi wszystko, co w jej mocy, aby zwiększyć przejrzystość we własnych zakładach produkcyjnych.
Cyfrowe bliźniaki do doskonałości operacyjnej
"Naszą wizją jest stworzenie cyfrowego bliźniaka każdej linii produkcyjnej, w którym przechowywane są nie tylko dane dotyczące procesów, planowania i jakości, ale tak- że szczegółowe informacje o kursach szkoleniowych dla operatorów systemu" - wyjaśnia Roy Sibbald, specjalista ds. doskonałości produkcyjnej w Pipelife, spółce zależnej Wienerberger.
Ostatecznie Sibbald chce wiedzieć o każdej minucie produkcji i o tym, czy czas ten został wykorzystany pro- duktywnie, czy nie. "Jeśli nie, to nie była to dobra minuta. To samo dotyczy każdego grama użytego przez nas surow- ca. Czy został on przekształcony w coś, co możemy sprze- dać, czy też co się z nim stało? Wartość wiarygodnych od- powiedzi na wszystkie te pytania jest ogromna" - wyjaśnia.
Firma Wienerberger wybrała linie do wytłaczania 21 i 26 w zakładzie Pipelife w Wiener Neudorf w Austrii na
Spółka zależna Wienerberger Pipelife specjalizuje się w szerokiej gamie systemów rurowych. Dzięki uprzej- mości: Pipelife, Uwe Strasser
56 III kwartał 2023
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl