Page 8 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu III kwartał 20123
P. 8

Aktualności
NOWOŚCI
Awarie infrastruktury krytycznej trwają dłużej i kosztują dwa razy więcej niż w przemyśle
Konsekwencje awarii w branży gazowo-naftowej są znacznie bardziej dotkliwe niż w innych sektorach, donosi Trend Micro. Firma wyliczyła, że średni czas przestoju wyniósł 6 dni - to jeden dzień dłużej niż w przemyśle. Rosną też koszty – niemal dwukrotnie, przestrzegają eksperci.
Pro laktyka jest znacznie tańsza niż leczenie, zwłaszcza w kluczowych obszarach gospo- darki, której miękkim podbrzuszem jest in- frastruktura krytyczna. Atak czy uszkodzenie może wyrządzić bardzo duże szkody i rozlać się na kolejne branże. Ilustracją są koszty in- cydentów w rurociągach na owych i gazo- wych w Stanach Zjednoczonych. W roku 2020 doszło do 578 ujawnionych zdarzeń, co prze- łożyło się na koszt 340 mln dolarów. Gdyby dodać incydenty niezgłoszone do informacji publicznej, wartość strat byłaby zdecydowa- nie większa. Nie mówiąc o długoterminowych konsekwencjach dla środowiska, często trud- nych do oszacowania tuż po awarii.
Jak wylicza Trend Micro, awaria w sek- torze gazowo-na owym trwa średnio 6 dni. Co ciekawe, to dłużej niż w innych analizowa- nych sektorach gospodarki. Skoro trwa dłużej to i koszty muszą być wyższe – niemal dwu- krotnie w porównaniu z przemysłem, wylicza- ją eksperci ze wspomnianej  rmy.
Infrastruktura bezkrytyczna (?)
Dziś modnie jest mówić o ochronie infrastruk- tury krytycznej. Zapewnienie jej bezpieczeń- stwajestaktualniejednymzważniejszychwy- zwań. W związku sytuacją na świecie, w ciągu zaledwiekilkumiesięcypoziomświadomości na ten temat znacznie wzrósł. Zdawać sobie sprawę to jedno, ale podjąć konkretne działa- nia to coś zupełnie innego.
Dla optymalnego wykrywania wycieków kluczowe znaczenie ma zapewnienie wysokiej jakości, dokładnych pomiarów przepły-
wu i ciśnienia wzdłuż rurociągu.
Rutynowo wykorzystywa- ne systemy SCADA
Zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej jest aktualnie jednym z ważniejszych wyzwań. W związku sytuacją na świecie, w ciągu zaledwie kilku miesięcy poziom świadomości na ten temat znacznie wzrósł. Zdawać sobie sprawę to jedno, ale podjąć konkretne działania to coś zupełnie innego.
oraz zintegrowane z nimi systemy detekcji i lokalizacji wycieków radzą sobie z wychwyty- waniem anomalii, ale dokładność wykrywania jest ograniczona. Otrzymany sygnał o moż- liwym wycieku trzeba sprawdzić. – Operator rurociągu wysyła ludzi, którzy  zycznie szu- kają miejsca wycieku i oceniają, czy doszło do awarii, co jest jej powodem i jakie mogą być jej skutki. Informacje o usterkach są do- stępne, ale nie tak dokładne, jak chcieliby tego operatorzy – mówi dr Rafał Bachorz Dyrektor Działu Zaawansowanej Analityki w PSI Pol- ska. Szczególnie problematyczne jest określe- nie wycieków w rurociągach transportujących media wielofazowe, czyli np. mieszaninę ropy na owej i gazu ziemnego.
Zespół specjalistów z PSI Polska opraco- wał rozwiązanie, które jest nie tylko dokład- niejsze niż dotychczas stosowane systemy LDS, lecz również nowatorskie na
skalę światową. – Co najważ-
niejsze, wypracowane
rozwiązanie z powodzeniem można stosować do mediów wielofazowych, których opis ma- tematyczny nastręcza wiele problemów. Nasz pomysł wykorzystuje ostatnie osiągnięcia z obszaru uczenia maszynowego i szeroko ro- zumianej nauki o danych do wspierania sys- temów detekcji lokalizacji wycieków. Oprócz nas zaledwie kilka  rm na świecie rozwija technologie do monitoringu o podobnym poziomie zaawansowania – mówi dr Rafał Bachorz.
Opracowany w poznańskim oddziale PSI system służy do identy kowania i infor- mowania o awariach. Sensory umieszczone wewnątrz rurociągu stale analizują przepływ węglowodorów. Informacje pobrane z prze-
6 III kwartał 2023
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl


































































































   6   7   8   9   10