Page 29 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu I Kwartał 2024
P. 29

Źródło: Wiroj Sidhisoradej na Freepik.pl
w miejscach wydobycia gazu łupkowego, utrudnia również identy kację przeszkód i rozróżnianie kolorów. Stwarza to problem podczas interpretowania oznaczonych kolorami ta- bliczek z niebezpiecznymi materiałami lub podczas wykony- wania prac elektrycznych, gdzie różnica między przecięciem niebieskiego lub czerwonego przewodu może oznaczać życie lub śmierć.
Ponadto, niski współczynnik oddawania barw (CRI) oświetlenia HPS również tworzy ponure środowisko, które może wpływać na poziom energii i czujności pracowników. Ze względu na pracę  zyczną, 24-godzinne operacje i 12-go- dzinne zmiany niezwykle powszechne w branży gazu łupko- wego, zmęczenie i senność mogą być kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do wypadków i obrażeń.
Udowodniono, że lepsze oświetlenie zmniejsza liczbę wypadków nawet o 60%. Przemysłowa technologia LED za- pewnia wyraźne, czyste, białe światło, które naśladuje światło dzienne, co pomaga poprawić widoczność, bezpieczeństwo i czujność pracowników. W jednym z badań przeprowadzo- nych przez amerykańskie Centers for Disease Control (CDC) wykrywalność zagrożeń związanych z potknięciem się na podłodze poprawiła się o 23,7%, a badanie CDC/NIOSH wy- kazało, że pracownicy mogą wykrywać zagrożenia związane z potknięciem się o 94% szybciej dzięki oświetleniu LED.
Co więcej, białe światło diod LED pobudza czujność i 5-krotnie zmniejsza zmęczenie, pomagając pracownikom czuć się bardziej przytomnymi, zaangażowanymi i mniej sen- nymi na każdej zmianie. W rzeczywistości badania wykazały, że oświetlenie LED może nawet zwiększyć produktywność i wydajność pracowników
3. Narażenie na działanie materiałów niebezpiecznych.
Ze względu na swój charakter, miejsca, w których wydobywa się gaz ziemny z łupków, stwarzają znaczne ryzyko narażenia pracowników na kontakt z materiałami niebezpiecznymi. Opary surowców, emisje z silników wysokoprężnych, oleje hydrauliczne, roztwory szczelinujące, smary i rozpuszczalniki czyszczące są wszędzie. Wszystkim tym substancjom towa-
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl
rzyszą informacje zawarte w karcie charakterystyki substan- cji niebezpiecznej (MSDS), odpowiednie szkolenie w zakre- sie obchodzenia się z nimi oraz procedury przechowywania i ograniczania. Jednak jedną z kwestii narażenia, której wiele zakładów nie bierze pod uwagę, jest niebezpieczny materiał emitowany przez zepsute żarówki HPS.
Każda lampa HPS zawiera 10-50 miligramów rtęci - wy- starczająco dużo, aby zatruć całą klasę dzieci powyżej limi- tów progowych. Podczas gdy istnieje ścisły limit ekspozycji w przypadku narażenia zawodowego, wiele osób nie bierze pod uwagę ryzyka toksyczności związanego z narażeniem na stłuczone żarówki, mimo że są one niezwykle powszechne.
Przejście na przemysłowe oświetlenie LED całkowicie eliminuje ryzyko narażenia na toksyczne materiały związane z oświetleniem. Oprawy LED nie zawierają rtęci ani innych niebezpiecznych substancji. Przy tak wielu innych potencjal- nych zanieczyszczeniach na miejscu, które niestety są wyma- gane do produkcji gazu łupkowego, wyeliminowanie tego jest oczywiste.
Działalność związana z gazem łupkowym jest z natury stosunkowo ryzykowna i niebezpieczna. Podjęcie wszelkich środków ostrożności w celu ochrony bezpieczeństwa pracow- ników jest absolutną koniecznością dla  rm na każdym etapie łańcucha wartości. Podczas gdy niektóre zagrożenia można zminimalizować tylko do pewnego stopnia - gaz ziemny za- wsze będzie materiałem niestabilnym - inne, które można wy- eliminować, należy wyeliminować.
Modernizacja przestarzałego oświetlenia na bezpieczne, nowoczesne, wysokowydajne przemysłowe oświetlenie LED jest jedną z najbardziej przystępnych cenowo, skutecznych i odpowiedzialnych strategii bezpieczeństwa dla każdej  rmy wydobywającej gaz łupkowy. A ponieważ oszczędności energii i kosztów sumują się z roku na rok, LED to mądra inwestycja, która będzie procentować - zarówno pod względem bezpie- czeństwa, jak i  nansowym - przez wiele lat.
Luis Ramirez, COO, Dialight
 n
I kwartał 2024 27


































































































   27   28   29   30   31