Page 39 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu I Kwartał 2024
P. 39
w tkankę kultury swojej rmy i priorytetowo traktuje zdro- wie i bezpieczeństwo pracowników.
Organizacje te rozumieją rolę, jaką odgrywają w zapew- nieniu bezpieczeństwa swoim pracownikom - na hali produk- cyjnej i poza nią - i dokonują konkretnych inwestycji w celu wspierania ogólnego zdrowia i bezpieczeństwa swoich zespo- łów. Przyjęcie tego rodzaju strategii "przede wszystkim ludzie" z bezpieczeństwem na czele pokazuje pracownikom, że ich zdrowie i dobre samopoczucie są traktowane poważnie, a ich pracodawca nie stara się po prostu odhaczyć na liście niezbęd- nych wymogów regulacyjnych.
Ten poziom zaangażowania może mieć znaczący efekt domina, zwiększając ogólne zaangażowanie pracowników, satysfakcję z pracy i poczucie wspólnoty. Ostatecznie może to pomóc wzmocnić ogólną kulturę organizacji, a biorąc pod uwagę świadomy społecznie sposób myślenia konsumentów w 2023 r., tego typu inicjatywa ma również ważne implikacje zewnętrzne.
Budowanie silnej kultury bezpieczeństwa wymaga zaan- gażowania na wszystkich poziomach organizacji. Niezależnie jednak od tego, na jakim etapie znajduje się organizacja w pra- cy nad budowaniem lepszej kultury bezpieczeństwa, zrozu- mienie, w jaki sposób chronić pracowników przed zagrożenia- mi elektrycznymi w hali produkcyjnej, jest czymś, co można zrobić i na czym można budować w przyszłości.
Oto pięć najlepszych praktyk, których natychmiastowe wdrożenie warto rozważyć, aby upewnić się, że wszyscy pra- cownicy zakładu zmniejszają ryzyko wystąpienia incydentów elektrycznych.
1. Umożliwienie pracownikom bycia Państwa oczami i uszami
Jedną z najprostszych rzeczy do zrobienia w celu zwalczania ryzyka związanego z zagrożeniami elektrycznymi i budowania szerszego programu bezpieczeństwa jest wdrożenie podejścia "znajdź i napraw". Strategia ta pozwala pracownikom pełnić rolę oczu i uszu na terenie zakładu.
Pierwszym krokiem jest przeszkolenie pracowników w zakresie szczegółów tego, czego szukają, aby mogli ziden- ty kować zagrożenia, których inaczej mogliby nie rozpoznać. Następnie należy nakreślić jasną ścieżkę informowania o za- grożeniach i postępowania w przypadku ich zidenty kowania.
Mentalność "znajdź i napraw" pozwala również praco- dawcom zademonstrować swoje zaangażowanie w bezpie- czeństwo. Gdy pracownicy zgłaszają obawy dotyczące zi- denty kowanego zagrożenia, daje to pracodawcy możliwość
szybkiego naprawienia problemu i poprawy ogólnego bezpie- czeństwa pracy.
2. Proszę nie zaniedbywać kontroli bezpieczeństwa elektrycznego krytycznego sprzętu
Istnieje kilka czynników związanych ze sprzętem, których na- leży przestrzegać, aby zapewnić bezpieczeństwo hali produk- cyjnej:
• Należy zapewnić stosowanie elektrycznych urządzeń za-
bezpieczających. W urządzeniach i instalacjach elektrycz- nych występują usterki wewnętrzne i zewnętrzne, które mogą powodować szkody dla ludzi lub innych urządzeń. "Usterka" to nienormalny stan spowodowany awariami sprzętu, takimi jak transformatory i maszyny wirujące, błędami ludzkimi i warunkami środowiskowymi. Aby uniknąć usterek (zwarć lub przeciążeń), można zasto- sować obudowy, bezpieczniki, wyłączniki automatycz- ne i przerywacze obwodu zwarcia doziemnego lub inne elektroniczne urządzenia zabezpie-
czające, które pomogą zapewnić, że niepotrzebna ilość prądu nie zosta- nie przepuszczona. Sprzęt i systemy powinny być również uziemione, aby pomóc kontrolować napięcie w prze- widywalnych granicach.
• Środki ochrony indywidualnej (ŚOI) są nadal w modzie. Według danych amerykańskiego Biura Statystyki Pracy każdego roku dochodzi do ponad 200 wypadków śmiertelnych spowodowanych kontaktem z prą- dem elektrycznym. Przed zbliżeniem się do urządzeń i instalacji elektrycz- nych należy upewnić się, że pracow-
INFORMACJE NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA ELEKTRYCZNEGO
Zagrożenia związane z bezpieczeństwem elektrycznym występują na terenie zakładu. Ale jak chronić pracowników przed ryzykiem, które jest niezbędne do wykonania pracy?
Wdrażając pięć zasad i przestrzegając wymogów OSHA i NFPA, można osiągnąć bezpieczeństwo elektryczne.
Ważne
KWESTIE
W jaki sposób mentalność "znajdź i napraw" może zmobilizować pracowników
do identyfikowania zagrożeń bezpieczeństwa elektrycznego, zanim staną się one problematyczne?
Dlaczego nie można
zaniedbywać kontroli bezpieczeństwa sprzętu?
W jaki sposób szkolenia
i komunikacja odgrywają kluczową rolę we wdrażaniu kultury bezpieczeństwa elektrycznego?
Budowanie silnej kultury bezpieczeństwa wymaga zaangażowania na wszystkich poziomach organizacji. Niezależnie jednak od tego, na jakim etapie znajduje się organizacja w pracy nad budowaniem lepszej kultury bezpieczeństwa, zrozumienie, w jaki sposób chronić pracowników przed zagrożeniami elektrycznymi w hali produkcyjnej, jest czymś, co można zrobić i na czym można budować w przyszłości.
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl I kwartał 2024 37