Page 42 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu I Kwartał 2024
P. 42

Elektryczność i zasilanie
TECHNOLOGIA WIRTUALNA
Przed przystąpieniem do rozwiązywania tego problemu w miejscu pracy należy przeprowadzić ocenę ryzyka pod kątem zagrożenia łukiem elektrycznym i porażeniem prądem elektrycznym. Zaleca się przeprowadzanie testów łuku elektrycznego co pięć lat.
Przed przystąpieniem do rozwiązywania tego problemu w miejscu pracy należy przeprowadzić ocenę ryzyka pod kątem zagrożenia łukiem elektrycznym i porażeniem prą- dem elektrycznym. Zaleca się przeprowadzanie testów łuku elektrycznego co pięć lat. Wyładowania łukowe zagrażają bezpieczeństwu personelu, a  rmom grożą procesy sądowe, grzywny, uszkodzenia sprzętu, przestoje obiektów i utrata produkcji. Proszę zminimalizować ryzyko dzięki proaktyw- nym szkoleniom i testom.
Aby zaangażować pracowników w te szkolenia, proszę rozważyć przyznanie nagród w zakresie bezpieczeństwa dla poszczególnych lokalizacji w oparciu o aktywność lub temat szkolenia i włączyć powiązane kluczowe wskaźniki wydajności, aby aktywnie zaangażować pracowników i za- chęcić ich do uczestnictwa. Nadawanie priorytetów szkole- niom i zachęcanie do nich świadczy o zaangażowaniu  rmy w tworzenie kultury bezpieczeństwa.
Postępy w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa dadzą również pracodawcom możliwość tworzenia spójnych kul- tur bezpieczeństwa w wielu lokalizacjach i zapewnią narzę- dzia, które poprawią zgodność z przepisami i sprawozdaw- czość. Wirtualna rzeczywistość, na przykład, ma ogromny potencjał, aby zmienić sposób prowadzenia szkoleń i zmie- nić doświadczenie szkoleniowe jako całość, czyniąc prowa- dzenie szkoleń jeszcze bezpieczniejszym. Prowadząc wirtu- alne szkolenia, pracownicy nie będą narażeni na warunki, w których muszą zostać przeszkoleni, dzięki czemu szkole- nie może być prowadzone w bezpiecznym miejscu w inte- raktywny sposób.
5. Nie można przesadzać
z informowaniem o bezpieczeństwie elektrycznym
Chociaż wiele  rm promuje zaangażowanie w bezpie- czeństwo, jeśli temat ten nie jest uwzględniany w bieżących,
W dzisiejszym środowisku biznesowym, w którym globalna konkurencja jest zaciekła, a wykwalifikowana siła robocza stanowi wyzwanie, nie powinno być większego priorytetu niż zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony pracowników.
strategicznych dyskusjach między kluczowymi interesariu- szami, to pojęcie zaangażowania może wydawać się puste. Priorytety  rmy będą się zmieniać w czasie, a skupienie się na bezpieczeństwie pracowników powinno stanowić podstawową wartość  rmy i być integralną częścią każdej dyskusji strategicznej. Obejmuje to wplatanie pojęcia bez- pieczeństwa w kluczową komunikację z pracownikami hali produkcyjnej.
Oto kilka przykładów, jak można to zrobić:
• Zidenty kować możliwości włączenia aktualizacji zwią- zanych z bezpieczeństwem, najlepszych praktyk i zdoby- tych doświadczeń do wewnętrznego biuletynu lub co- tygodniowej komunikacji e-mailowej, aby informować pracowników o nowych wytycznych i podkreślić zaanga- żowanie  rmy w budowanie i podtrzymywanie kultury bezpieczeństwa. Terminowy dostęp do informacji może zwiększyć zasięg i zasięg programów bezpieczeństwa
oraz obniżyć ogólne koszty tych programów.
• Jasność co do istniejących wyzwań w miejscu pracy, z którymi mogą borykać się zespoły. Zaangażowanie pra- cowników w ten proces pomoże w skutecznym rozwią- zywaniu sygnałów ostrzegawczych w sposób terminowy i przemyślany, zapewni szybkie działania naprawcze i pomoże uniknąć wszelkich przyszłych błędów związa-
nych ze znanymi problemami.
• Wdrożenie narzędzi do zgłaszania zdarzeń potencjalnie
wypadkowych i wykorzystanie danych do ciągłego do- skonalenia. Regularne obchody dotyczące bezpieczeń- stwa we wszystkich lokalizacjach mogą pomóc w dokład- niejszym śledzeniu i analizowaniu zdarzeń potencjalnie wypadkowych oraz wyciąganiu wniosków w celu zapew- nienia bezpieczeństwa wszystkim pracownikom.
W dzisiejszym środowisku biznesowym, w którym globalna konkurencja jest zaciekła, a wykwali kowana siła robocza stanowi wyzwanie, nie powinno być większego priorytetu niż zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony pra- cowników. Systemy elektryczne stanowią wyjątkowe zagro- żenie, ponieważ są wykorzystywane do zasilania praktycz- nie wszystkiego na terenie zakładu.
Jednak dzięki wysiłkom całej  rmy na rzecz budowania kultury bezpieczeństwa i praktycznego podejścia do szko- leń, sprzętu i personelu, organizacje mogą zapewnić ramy potrzebne do zminimalizowania zagrożeń elektrycznych i zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom.
Scott Dowell jest starszym wiceprezesem i dyrektorem generalnym ds. przemysłu i CIG w Wesco. Ma ponad 25-letnie doświadczenie i kieruje strategią, realizacją i rozwojem działalności Wesco w zakresie przemysłu,
automatyki, instytucji i rządowych użytkowników końcowych w całych Stanach Zjednoczonych.
n
40 I kwartał 2024
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl


































































































   40   41   42   43   44