Page 16 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu I kw. 2025
P. 16

Porady
WYDAJNOŚĆ SPRZĘTU
• Dostępność maszyn. Aby dokładnie obliczyć dostęp- ność maszyny, interesariusze zmierzą czas pracy maszyny, a następnie porównają tę wartość z zaplanowanym czasem produkcji.
Dostępność (%) = rzeczywisty czas pracy ÷ zaplanowany czas pracy
Wynikowa liczba reprezentuje procent czasu, w którym maszyna jest aktywna.
• Wydajność produkcji. Obliczanie i analizowanie da- nych dotyczących wydajności produkcji pomaga zespołom określić, jak wydajne są aktywne maszyny, porównując rze- czywiste dane produkcyjne z maksymalną potencjalną wydaj- nością.
Wydajność (%) = liczba wyprodukowanych jednostek ÷ liczba jednostek, które mogłyby zostać wyprodukowane w optymalnych warunkach.
Wartość ta odzwierciedla wydajność produkcyjną po- szczególnych elementów sprzętu produkcyjnego.
• Jakość produktu. Korekty dokonane w celu popra- wy powyższych dwóch wskaźników mogą mieć negatywny wpływ na jakość produkowanych towarów. Wpływ ten można zrozumieć poprzez pomiar jakości produktu w czasie.
Jakość (%) = liczba wyprodukowanych towarów spełnia- jących standardy jakości ÷ całkowita liczba wyprodukowa- nych towarów
Odniesienie do tej wartości pomaga zapewnić, że szersze ulepszenia nie wpłyną negatywnie na jakość.
Korzyści z pomiaru wskaźnika OEE
Analizując sposób obliczania wyników OEE, niektóre korzyści płynące z obserwacji OEE wskaźników stają się jasne. Zespoły mogą podejmować świadome decyzje dotyczące konserwacji, planowania, zatrudniania personelu i skalowania procesów, poparte łatwo przyswajalnymi danymi, aby zapewnić, że za- kłady produkcyjne wykorzystują dostępne zasoby w najbar- dziej efektywny i wydajny sposób.
Poniżej znajduje się kilka bardziej konkretnych przykła- dów tego, w jaki sposób pomiar wskaźnika OEE może przy- nieść korzyści producentom.
Mniej nieplanowanych przestojów: Wstępne obliczenia wskaźników, takich jak dostępność i wydajność, mogą pomóc menedżerom w zidenty kowaniu czynników powodujących wąskie gardła i zakłócenia w produkcji. Pomiar tych wskaź- ników w czasie zapewnia zespołom wysokiej jakości dane
OEE to wskaźnik wykorzystywany do pomiaru wydajności sprzętu i procesów produkcyjnych. Wyniki OEE pomagają producentom określić procent czasu,
w którym ich zakłady można uznać za produktywne.
wykorzystywane do wizualizacji typowych wartości wydaj- ności, pomagając liderom zde niować optymalne czasy pla- nowanych przestojów w celu ograniczenia nieoczekiwanych przestojów.
Wyższa jakość produktu: Ponieważ wyniki OEE uwzględniają jakość produktu w obliczeniach całkowitej wy- dajności, wysiłki zmierzające do pomiaru i ciągłej poprawy OEE zazwyczaj pomagają producentom wytwarzać produkty wyższej jakości w bardziej spójny sposób. Z czasem pozwala to zwalczać problemy związane z wadliwymi produktami, które mogą prowadzić do reklamacji i kosztownych zwrotów, zwięk- szając zadowolenie klientów i rentowność.
Zoptymalizowana prędkość produkcji: Zapewniając zespołom zarządzającym dostęp do dokładnych i łatwo przy- swajalnych informacji na temat wydajności i dostępności określonych maszyn, plany organizacyjne można dostosować w celu rozsądnej optymalizacji całkowitej prędkości produk- cji. Zamiast zwiększać operacje wyłącznie w oparciu o popyt, można tworzyć długoterminowe plany w oparciu o rzeczywi- stą wydajność maszyn.
Minimalizacja marnotrawstwa zasobów: Obliczenia OEE pomagają menedżerom zidenty kować obszary marno- trawstwa w procesach produkcyjnych, zarówno pod wzglę- dem marnotrawstwa materiałów, jak i marnotrawstwa czasu. Ulepszenia wprowadzone w odniesieniu do wyników OEE mogą zmniejszyć liczbę wadliwych produktów wytwarzanych przez zakład, ograniczając marnotrawstwo surowców, podczas gdy planowanie przestojów oparte na danych może pomóc pracownikom w optymalnym wykorzystaniu ograniczonego czasu.
Większa odpowiedzialność: Pomiar wskaźnika OEE może przyczynić się do poprawy odpowiedzialności w całej działalności produkcyjnej. Jeśli wszyscy kierownicy i pracow- nicy wiedzą, że procesy produkcyjne są dokładnie monitoro- wane i sprawdzane, będą mniej skłonni do pójścia na skróty lub odejścia od ustalonych najlepszych praktyk, zwiększając prawdopodobieństwo zgłaszania przez pracowników kwestii, które mogą mieć wpływ na OEE.
Zaawansowane techniki i najlepsze praktyki OEE
Podczas gdy wyniki OEE są dobrym wskaźnikiem ogólnej kondycji zakładu produkcyjnego, same te dane nie zawsze są wyczerpujące. Zakład może osiągnąć wynik OEE bliski 100 przez krótki czas z powodu czynników, których podstawowe obliczenia OEE nie uwzględniają, zapewniając migawkę za- kładu w optymalnej kondycji, która może później okazać się nieprawidłowa po przeanalizowaniu większej ilości danych.
Aby jak najefektywniej wykorzystać obliczenia OEE, na- leży wprowadzić przepisy dotyczące przeglądu i analizy wyni- ków w czasie. Wyniki OEE powinny być łączone z szerszymi zestawami danych analitycznych, aby pomóc menedżerom zidenty kować trendy w wydajności produkcji, które najlepiej odzwierciedlają rzeczywiste warunki. Poniższe techniki i naj-
14 I kwartał 2025
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl


































































































   14   15   16   17   18