Page 18 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu I kw. 2025
P. 18

Porady
WYDAJNOŚĆ SPRZĘTU
Foto 2: Wnętrze obiektu przemysłowego z pracownikami w mundurach
i kaskach sprawdzającymi sprzęt. Widoczne są metalowe ramy i maszyny, betonowa podłoga i wysokie sufity. Dzięki uprzejmości: NEXGEN
gdy poczynione zostaną inwestycje w rozwój umiejętności i szkolenia. Praktyki OEE mogą być nieocenione pod wzglę- dem dokładnej identy kacji miejsc, w których występują nie- efektywności, ale to od pracowników będzie zależeć, czy ulep- szenia wydajności będą wprowadzane i przestrzegane.
Kierując się spostrzeżeniami dotyczącymi OEE, należy wdrożyć plany ciągłego szkolenia operatorów maszyn, perso- nelu hali produkcyjnej i kierowników działów w zakresie pod- stawowych zadań związanych z konserwacją, planowaniem i zarządzaniem produkcją. Ponadto wszyscy pracownicy po- winni być świadomi praktyk OEE i zachęcani do ubiegania się o możliwości rozwoju umiejętności związanych z ich rolami.
Wpływ transformacji cyfrowej na wskaźnik OEE
Podobnie jak w wielu innych głównych branżach, cyfryza- cja nadal zmienia sposób, w jaki pracownicy i menedżerowie w sektorze produkcyjnym podchodzą do krytycznych zadań. Badania pokazują, że przyjęcie technologii cyfrowych, takich jak sztuczna inteligencja, oprogramowanie do analizy danych i przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT), może umożliwić  rmom produkcyjnym zwiększenie produktywności o ponad 26%.
Przy wsparciu inteligentnych technologii cyfrowych zdol- nych do automatyzacji i usprawnienia gromadzenia, analizy i komunikacji danych produkcyjnych, praktyki OEE mogą być wymiernie zoptymalizowane. Poniżej znajduje się tylko kilka przykładów wpływu transformacji cyfrowej na wskaź- nik OEE.
16 I kwartał 2025
Integracje IIoT do gromadzenia danych w czasie rzeczywistym: Czujniki IIoT mogą być podłączone bezpo- średnio do maszyn i zaprogramowane do autonomicznego zbierania danych operacyjnych. Zapewnia to wgląd w czasie rzeczywistym w procesy produkcyjne i związaną z nimi wy- dajność, umożliwiając pracownikom wykonywanie dokład- nych obliczeń OEE w sposób ciągły.
Zarządzanie w chmurze i pulpity nawigacyjne OEE:
Rozwój IIoT można dodatkowo zoptymalizować poprzez integrację z narzędziami do zarządzania opartymi na chmu- rze. Dane zbierane w czasie rzeczywistym przez czujniki IIoT mogą być przesyłane do zdalnych platform zarządza- nia, gdzie natywne narzędzia mogą analizować dane i wy- świetlać wysokiej jakości spostrzeżenia na niestandardo- wych pulpitach nawigacyjnych.
Zautomatyzowane narzędzia do gromadzenia da- nych i raportowania: Narzędzia cyfrowe wdrożone w celu gromadzenia danych i generowania raportów pomagają zespołom w generowaniu dokładnych informacji na temat OEE. Ręcznie gromadzone dane mogą być podatne na błę- dy. Na przykład, dwóch pracowników może przypisać różne ramy czasowe do tego samego przestoju, wypaczając wgląd w dane w skali makro. Automatyzacja tych procesów poma- ga poprawić jakość i dokładność obliczeń OEE.
Integracja OEE z rozwiązaniami do planowania zaso- bów przedsiębiorstwa: Integracja narzędzi wykorzystywa- nych do gromadzenia i analizowania danych OEE z szerszy- mi rozwiązaniami do planowania zasobów przedsiębiorstwa pomaga zespołom dostarczać interesariuszom w kluczo- wych działach przydatne informacje. Informacje w czasie rzeczywistym i cele oparte na danych mogą być przekazywa- ne pracownikom hali produkcyjnej, kierownikom i innym zainteresowanym stronom niemal natychmiast, pomagając zespołom w dostosowaniu obliczeń w celu poprawy wskaź- nika OEE.
Poprawa wydajności dzięki wynikom OEE
Ustanowienie technologii, praktyk i procesów dobrze przy- gotowanych do poprawy produktywności w produkcji ma kluczowe znaczenie dla sukcesu na współczesnym rynku (patrz rysunek 2). Właściciele i operatorzy obiektów muszą znaleźć sposoby na dokładną analizę danych produkcyjnych w celu usunięcia wąskich gardeł, ograniczenia nieplanowa- nych przestojów i wdrożenia działań naprawczych w celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania systemów.
Wyniki OEE i spostrzeżenia uzyskane dzięki ich moni- torowaniu i analizie oferują producentom cenne możliwo- ści ciągłego doskonalenia kluczowych operacji i wdrażania skutecznych ulepszeń wydajności. Dzięki zrozumieniu OEE i zintegrowaniu obliczeń OEE z codziennymi operacjami można zmaksymalizować wydajność produkcji w sektorze wytwórczym.
Lindsey Walker n INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl


































































































   16   17   18   19   20