Page 33 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu I kw. 2025
P. 33

Ponieważ wiele projektów związanych z energią odna- wialną jest  nansowanych w ramach umów zakupu energii (PPA), właściciel projektu jest odpowiedzialny za bieżą- cą konserwację. Umowa PPA określa obowiązki w zakre- sie konserwacji, a zaangażowanie zespołów operacyjnych i konserwacyjnych ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia jasności ról i obowiązków. Ważne jest również, aby rozwa- żyć, kto przejmie konserwację systemu i czy możliwe będą aktualizacje.
Stworzenie skalowalnego planu dla przyjaznej dla klimatu infrastruktury energetycznej
Droga w kierunku zdekarbonizowanej, odpornej przyszłości energetycznej wymaga starannego planowania, współpracy i strategicznych inwestycji. Mikrosieci i systemy energii od- nawialnej są niezbędnymi narzędziami do poruszania się po zmieniającym się krajobrazie energetycznym, a  rmy, które priorytetowo traktują zrównoważony rozwój, mają lepszą pozycję do rozwoju w dłuższej perspektywie.
Podczas gdy potrzeby każdego zakładu są unikalne, wspólnym czynnikiem jest potrzeba elastycznych, skalowal- nych rozwiązań energetycznych, które wspierają zwiększo- ną elektry kację i integrację odnawialnych źródeł energii. Zespoły zarządzające zakładami odgrywają kluczową rolę w prowadzeniu swoich obiektów przez tę transformację, za- pewniając, że systemy energetyczne są nie tylko niezawod- ne, ale także gotowe na skalowalne projekty optymalizacji energetycznej. Oto kilka strategii, które można wdrożyć już dziś, aby zoptymalizować wydajność i pomóc w zabezpie- czeniu przyszłych operacji, jednocześnie przygotowując grunt pod dalsze inwestycje w dekarbonizację:
1. Nadaj priorytet poprawie efektywności energetycz- nej: Najlepsza energia to ta, której nie zużywasz. Od syste- mów oświetleniowych po sprzęt napędzany silnikiem, ist- nieją niezliczone możliwości zmniejszenia zużycia energii, obniżenia kosztów i poprawy zrównoważonego rozwoju.
2. Integracja DER: Dodanie lokalnych systemów ener- gii odnawialnej, takich jak fotowoltaika, może znacznie ob- niżyć zarówno rachunki za energię elektryczną, jak i emisję dwutlenku węgla. Systemy te można zaprojektować tak, aby spełniały określone potrzeby energetyczne każdego obiektu.
3. Magazynowanie energii: Systemy magazynowania energii zapewniają przedsiębiorstwom przemysłowym ela- styczność w korzystaniu z samodzielnie wytworzonej ener- gii w okresach wysokiego zapotrzebowania lub gdy sieć jest niedostępna. Pomaga to zmniejszyć opłaty za szczytowe za- potrzebowanie i jeszcze bardziej obniżyć rachunki za media.
4. Postaw na cyfryzację: Inteligentne systemy zarządza- nia energią i narzędzia cyfrowe zapewniają wgląd w zużycie energii w czasie rzeczywistym, umożliwiając bardziej wydaj- ne operacje, konserwację predykcyjną i lepsze podejmowa- nie decyzji.
Wyłączniki stosowane w domach, budynkach i zastosowaniach przemysłowych. Dzięki uprzejmości: Eaton.
5. Wczesna współpraca z zakładami energetycznymi:
Każde przedsiębiorstwo energetyczne ma własny zestaw wy- mogów dotyczących połączeń międzysystemowych i pro- gramów motywacyjnych. Wczesne zaangażowanie pomaga zapewnić, że projekty są odpowiednio dobrane i zgodne z przepisami, zmniejszając opóźnienia i nieprzewidziane koszty.
Budowanie bardziej zrównoważonego jutra zaczyna się już dziś
W naszym coraz bardziej zelektry kowanym i skoncen- trowanym na zrównoważonym rozwoju świecie na  r- mach spoczywa presja, aby rozwijać bardziej wydajną in- frastrukturę energetyczną. Wykorzystując transformację energetyczną wraz z postępem w technologiach cyfrowych i zaawansowanych systemach sterowania, można stworzyć bardziej elastyczne i skalowalne systemy energetyczne, które przyspieszą realizację celów organizacji w zakresie dekarbo- nizacji i pomogą zwiększyć zyski.
Dzięki wdrożeniu DER i systemów mikrosieci istnieją możliwości zmiany sposobu, w jaki systemy energetyczne wspierają bardziej zrównoważoną i rentowną przyszłość dla  rm. Fundusze regionalne i federalne oraz zachęty podatko- we sprawiają, że dekarbonizacja jest bardziej osiągalna niż kiedykolwiek wcześniej.
Tworząc elastyczne systemy energetyczne, można zbu- dować podstawy dla bardziej odpornych i zrównoważo- nych operacji oraz uzyskać większą kontrolę nad kosztami energii.
Richard Gorzé jest starszym globalnym menedżerem ds. energii w  rmie Eaton.  n
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl
I kwartał 2025 31


































































































   31   32   33   34   35