Page 19 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Marzec - kwiecień 2020
P. 19
szkła. W gospodarce wodnej oraz w urządze- niach przemysłowych czujniki są stosowane do pomiaru zużycia wody.
Konserwacja predykcyjna stanowi jeden z ele- mentów Przemysłu 4.0, którego głównym zało- żeniem jest wdrażanie takiej strategii, która umożliwi najbardziej efektywne wykorzysta- nie maszyn i urządzeń w zakładzie produk- cyjnym. Eliminuje negatywne skutki awarii
w postaci przestojów, a także usprawnia prace utrzymujące ruch przez przeprowadzanie regu- larnych badań stanu technicznego maszyn. Wprowadzenie profilaktycznych działań, któ- rych celem jest ocena stanu technicznego urzą- dzeń, pozwala osiągnąć doskonałe wyniki zwią- zane z optymalnym utrzymaniem ruchu.
Sprawdza się w praktyce
Specjaliści z ifm electronic wskazują na wiele wdrożeń, które przyniosły realne korzyści finan- sowe firmom, w których były realizowane. Jed- nym z przykładów jest firma oponiarska, gdzie dzięki wprowadzeniu diagnostyki udało się za- pobiec awarii przekładni mikserów, gdyż prace remontowe zostały zaplanowane, zanim doszło do poważnych uszkodzeń maszyn. Dodatkowo kontrolowanie drgań przy różnych mieszankach stosowanych przy produkcji opon pozwoliło im stwierdzić, jakiego rodzaju mieszanki najlepiej nadają się do produkcji i przy jakim obciążeniu powinny wówczas pracować maszyny.
Temat wibracji był również niezwykle istotny dla jednej z firm produkujących samochody.
W lakierni jednego z zakładów została zaim- plementowana diagnostyka wentylatorów. Dzięki niej możliwe było uniknięcie awaryjnego wstrzymania ich pracy, co mogłoby doprowa- dzić do przerwy w procesie lakierowania karo- serii. To z kolei mogłoby narazić przedsiębior- stwo na duże straty. W tym przypadku mógłby to być nawet koszt produkcji jednego samo- chodu na 10 minut. Specjaliści ifm są obec-
nie na etapie wdrażania kolejnego rozwiąza- nia z obszaru predictive maintenance w innej firmie z branży automotive. W tym przypadku przy wytwarzaniu poszczególnych elementów silnika, np. tłoków, bardzo ważne jest ich pre- cyzyjne wykonanie. Do tego wykorzystuje się różne obrabiarki. Przestój jednej z nich dopro- wadziłby do tego, że cała produkcja tego jed- nego elementu byłaby wstrzymana. Jest to tym bardziej dotkliwe, że jego produkcja wymaga wykorzystania kilku maszyn.
– Oczywiste jest wi c, e przewidzenie z wyprze- dzeniem awarii tego typu maszyny przynosi realne korzy ci – podsumowuje Piotr Szopiński.
MARZEC/KWIECIEŃ 2020