Page 48 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Marzec - kwiecień 2020
P. 48

UTRZYMANIE RUCHU
Prawidłowo dobrane ciecze hydrauliczne
Układy hydrauliczne należą do najważniejszych, obok elektrycznych, elektronicznych i pneumatycznych, układów sterowania wykorzy- stywanych w maszynach produkcyjnych. Znajdują zastosowanie
w branży spożywczej, farmaceutycznej, górniczej, budowlanej, militarnej i innych. Układy te muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, dlatego tak ważny jest dobór cieczy hydraulicznej, która jest ich elementem roboczym.
Funkcje cieczy hydraulicznej
Ciecze hydrauliczne to produkty oparte na olejach mineralnych ropopochodnych, bazach syntetycznych, takich jak PAO, PAG czy bazy estrowe. Produkowane są też trudnopalne ciecze hydrauliczne – wodorozcieńczalne – i oleje trudnopalne.
Ciecz hydrauliczna ma za zadanie prze- nieść energię z napędu hydraulicznego (zwykle pompy hydraulicznej) do odbior- ników (elementów wykonawczych), czyli cylindrów i silników hydraulicznych. Rea- sumując, funkcje cieczy hydraulicznej to:
→ przenoszenie energii i sygnałów sterujących, → smarowanie ruchomych elementów,
→ odprowadzanie ciepła,
→ odprowadzanie zanieczyszczeń stałych
z układu,
→ uszczelnianie układu.
Dodatkowe funkcje cieczy hydraulicznych: → zmniejszanie zużycia części układu
Aleksandra Solarewicz
Układ hydrauliczny jest zespo- łem elementów przeznaczo- nych do przekazywania ener-
gii lub sterowania za pośrednictwem cie- czy hydraulicznej pod ciśnieniem, w ukła- dzie zamkniętym. Jego elementem robo- czym jest ciecz hydrauliczna (zwana rów- nież cieczą roboczą, olejem hydraulicznym lub płynem hydraulicznym).
Elementem wprawiającym w ruch układ hydrauliczny jest napęd, który przekazuje i przekształca energię w ruchy urządzeń wykonawczych. Wyróżnia się dwa główne typy tych napędów: hydrokinetyczne i hy- drostatyczne. Napędy hydrokinetyczne to mechanizmy (elementy maszyn) wykorzy- stujące energię kinetyczną cieczy. Napędy hydrostatyczne to mechanizmy (elementy maszyn), w których energia przekazywana jest przez zmianę ciśnienia, bez dużych zmian prędkości cieczy hydraulicznej.
→ →
→
hydraulicznego,
ochrona przed korozją,
zabezpieczenie przed szkodliwym działa- niem wody,
zabezpieczenie przed szkodliwym działa- niem powietrza.
46
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU
Źródło: ORLEN OIL


































































































   46   47   48   49   50