Page 38 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu I kw. 2025
P. 38
Mechanika
TERMOWIZJA
Wizualizacja drogi
do lepszej wydajności i kontroli produkcji papieru
IVS wykorzyIstuje kamery termowizyjne FLIR IR w celu zwiększenia kontroli i wydajności maszyn papierniczych.
ndustrial Video Solutions Inc (IVS), amerykański specjalista w dziedzinie automatyzacji dla przemysłu papierniczego, wykorzystuje kamery termowizyjne FLIR do pozyskiwania cennych danych z maszyn papierniczych w ramach opaten- towanego systemu, który zwiększa kontrolę i wydajność ma-
szyn. Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie analizy sygnatur ter- micznych rozszerzyły zastosowania kamer termowizyjnych poza rutynowe rozwiązywanie problemów; obecnie przyczyniają się one do kontroli maszyn papierniczych, analizy porównawczej zużycia energii, wykrywania mokrych smug oraz identy kacji i przewidywania niektórych klas zerwania arkuszy.
Wilgotność i temperatura mają bezpośredni wpływ za- równo na właściwości papieru, jak i wydajność maszyny, co sprawia, że pomiar tych parametrów jest niezbędny w procesie produkcji papieru. Jednak pomimo obecności kamer wizual- nych w kilku lokalizacjach maszyn, niektóre aspekty procesu produkcji papieru pozostają niewidoczne dla operatorów. Pro- blem ten wynika z takich czynników, jak parne środowisko pracy, ograniczenia kamer wizualnych i brak narzędzi, które przekształcają obrazy z kamer w użyteczne dane.
Rozwiązaniem jest ermoVision, opatentowany przez IVS system, którego rdzeń stanowią kamery na podczerwień FLIR. Dzięki kamerom FLIR, ermoVision widzi pro le wilgotności w czasie rzeczywistym w dowolnej lokalizacji ma- szyny papierniczej, mapując je do wielofunkcyjnego pro lera termicznego. System może dostarczać w czasie rzeczywistym pro le wilgotności i temperatury o pełnej szerokości w kie- runku poprzecznym (CD), a także zmiany pro lu w kierunku maszyny (MD) w czasie rzeczywistym. Ponadto analiza pro li zapewnia wgląd w wydajność odwadniania i suszenia - co ma kluczowe znaczenie dla analizy porównawczej energii.
ermoVision ułatwia wykrywanie i klasy kację mokrych smug i plam w czasie rzeczywistym, a także wykrywanie w czasie rzeczywistym osadzonych materiałów obcych, takich jak metale w pulpie puchowej. Kluczową cechą systemu jest jego zdolność do zapewnienia widoczności w zaparowanych miejscach maszyny. Na przykład, użycie kamery FLIR IR do przechwytywania obrazu wiru rozwłókniacza pozwala użyt- kownikom widzieć przez parę i wizualizować wir z pełną szcze- gółowością, w tym położenie łańcucha i krawędzi wiru. Możli- wość ta jest niezbędna do monitorowania miejsc w maszynie, takich jak trymery i suszarki.
Chociaż do wykonania wszystkich analiz ermoVision wystarczy tylko jedna kamera FLIR IR, systemy wielokame- rowe są bardziej skuteczne w pełnym rozwiązywaniu proble- mów, optymalizacji i usprawnianiu procesów. Możliwe jest nawet przesyłanie danych z kombinacji kamer IR i wizual- nych do modułu sztucznej inteligencji (AI). Ta sieć neurono- wa uczy się zależności między siłami wywieranymi na papier, słabymi punktami papieru i zakłóceniami procesu - takimi jak pęknięcia arkuszy - w celu przewidywania problemów z wykonalnością.
Maksymalizacja oszczędności dzięki termowizji w produkcji papieru
"Uzbrojeni w nowe dane dotyczące maksymalizacji wydajno- ści maszyn papierniczych, szacujemy znaczne oszczędności dla użytkowników ermoVision" - mówi Sławek Frąckowiak, prezes i dyrektor generalny IVS. "Na przykład, redukcja zużycia energii i przerw w produkcji papieru, wraz ze wzrostem wy- dajności, może prowadzić do rocznych oszczędności rzędu 1,3 miliona dolarów w przypadku 300 000-tonowej maszyny do produkcji tektury falistej".
Kontynuuje: "Na potencjał tej technologii natknęliśmy się przypadkiem. Opatentowaliśmy już naszą technologię Pro- cessVision, która wyodrębnia piksele z obrazu, aby skutecznie
36 I kwartał 2025
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl