Page 39 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu I kw. 2025
P. 39
przekształcić kamerę skanującą obszar w kamerę liniową, gdy potencjalne zastosowanie dostarczyło nam nowego pomysłu".
Nadmierna wilgoć w maszynach papierniczych często prowadzi do zrywania arkuszy, co stanowi poważny problem. Firma IVS została poproszona o wycenę projektu w Polsce, w którym zamiast tradycyjnego systemu zrywania arkuszy zasto- sowano kamery na podczerwień.
"Nie miałem pojęcia, dlaczego, więc zacząłem to badać" - mówi Frackowiak. "Odkryłem, że choć kilku konkurentów za- częło używać kamer na podczerwień do wyświetlania obrazu wideo, nie robili oni nic z tymi danymi wyjściowymi. W ma- szynie papierniczej temperatura jest odwrotnie proporcjonalna do wilgotności, więc postanowiliśmy opracować nowy system - ermoVision - który łączy koncepcję naszego istniejącego ProcessVision z kamerami termowizyjnymi FLIR".
Pomysł ten doprowadził do przyznania wielu patentów do- tyczących termowizji - w szczególności temperatury odwrotnie proporcjonalnej do wilgotności w procesie produkcji papieru.
"Oczywiście każdy może mentalnie dokonać takiej kon- wersji, ale system oparty na tej koncepcji jest naszym patentem. Byłem zaskoczony, że nikt inny na to nie wpadł. Opatentowa- liśmy również konkretne wyniki tej technologii, takie jak prze- widywanie przerw w arkuszach i problemów z płynnością".
Rozwiązanie FLIR
W zależności od zastosowania, IVS wykorzystuje kamery ter- mowizyjne FLIR A50/A500 lub A70/A700.
"Ze względu na wyższą rozdzielczość, najczęściej używamy modeli FLIR A70/A700 do zastosowań w maszynach papier- niczych", ujawnia Frackowiak. "Jednak ermoVision może również przynieść korzyści maszynom produkującym papier falisty do pakowania. Używamy kamer FLIR z serii A50/A500 do tekturnic, ponieważ te zastosowania nie wymagają takiego samego poziomu rozdzielczości, co pomaga zminimalizować koszty dla klientów".
Wytrzymałe kamery FLIR A50/A500 i A70/A700 o stop- niu ochrony IP66 oferują wiele opcji pola widzenia, strumie- niowanie obrazu i prostą integrację z konkretnymi potrzeba- mi klientów. Zapewniając szybki dostęp do charakterystyk termicznych, użytkownicy tych ekonomicznych kamer mogą zmaksymalizować czas sprawności zasobów i zminimalizować koszty konserwacji.
"Moim zdaniem kamery FLIR IR są konkurencyjne ceno- wo, biorąc pod uwagę oferowane przez nie możliwości. Pod- czas moich początkowych poszukiwań natknąłem się na inne kamery termowizyjne o podobnej specy kacji, ale kosztowały więcej. Jesteśmy niesamowicie zadowoleni z kamer FLIR IR i teraz standardowo korzystamy z tych modeli
Poprawa wydajności produkcji papieru dzięki obrazowa- niu termicznemu w czasie rzeczywistym
Istnieją zasadniczo dwa sposoby zastosowania systemu ermoVision w maszynie papierniczej. Po pierwsze jako do- datek do istniejących systemów łamania arkuszy. Kamery FLIR IR wykrywają "niewidzialne" defekty, których nie są w stanie wykryć kamery wizualne. System wykrywa również mokre smugi w czasie rzeczywistym, pomagając zapobiegać kosztow- nym zerwaniom arkuszy, które mogą prowadzić do wielogo- dzinnych przestojów.
Po drugie, system może obejmować wysyłanie pro lu ter- micznego całego arkusza do skanera systemu kontroli jakości (QCS). Skaner QCS porusza się w tę i z powrotem po arkuszu, a proces ten trwa od sekund do minut. Jednak korzystając z danych przechwyconych przez kamery FLIR IR, możliwe jest zasilanie systemu QCS w czasie rzeczywistym. Podczas gdy system sterowania prawdopodobnie nie będzie działał w czasie rzeczywistym, przechwytywanie obrazów za pomocą kamer FLIR IR z prędkością 30 klatek na sekundę, na przykład, ozna- cza, że system może dostarczać średni pro l co sekundę, wspie- rając ultraszybkie decyzje systemu sterowania.
"Dużym problemem związanym ze skanerem QCS jest jego umiejscowienie na końcu maszyny papierniczej", wyjaśnia Frackowiak. "Od umieszczenia masy celulozowej na drucie, gotowej do produkcji papieru, do przejścia przez całą maszynę i dotarcia do skanera QCS, nie są przeprowadzane żadne kon- trole jakości. Jednak umieszczając kamerę FLIR IR na początku procesu, na przykład w sekcji prasowania, możemy natych- miast wykryć wady, takie jak mokre smugi lub nieprawidłowe pro le wilgotności. Jest to ważne, ponieważ niektóre procesy rozruchowe mogą trwać godzinami, a zakłady papiernicze nie są w stanie nawlec wstęgi z powodu problematycznych przerw w arkuszach. Teraz mamy sposób na poinformowanie ich o przyczynie, oszczędzając znaczną ilość czasu".
Z technologii tej korzysta już kilka zakładów papierni- czych. Po przyznaniu patentów, IVS posiada obecnie dwa syste- my produkcji papieru działające z ermoVision w USA, a tak- że tekturnicę. Wysłano wiele ofert do kolejnych potencjalnych klientów, a niektórzy z nich planują uwzględnić ermoVision w swoim kolejnym budżecie inwestycyjnym.
Dzięki odpowiednim innowacjom i technologiom, nawet tak dojrzały proces jak produkcja papieru może odnotować skokowe zmiany w kluczowych wskaźnikach - takich jak ja- kość, wydajność, czas pracy i kontrola. Dzięki pomysłowości zastrzeżonych systemów IVS i możliwościom kamer termowi- zyjnych FLIR IR, produkcja papieru może osiągnąć zupełnie nowy poziom.
Opracowanie: Puja Mitra, WTWH Media.
n
I kwartał 2025 37
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl