Page 43 - Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Marzec - kwiecień 2020
P. 43

Cyberbezpieczeństwo oraz źródła wiedzy
Coraz szybciej postępująca cyfryzacja przemysłu powoduje, że zakłady produk- cyjne stają się potencjalnie podatne na nieznane do tej pory zagrożenia, ważna jest więc świadomość załogi i kadry kie- rowniczej. W ankiecie redakcyjnej ponad połowa osób odpowiedziała, że jest świa- doma istnienia i wzrostu takich zagrożeń oraz potrzeby wprowadzania niezbędnych zabezpieczeń w tym zakresie. Ich zdaniem takie zabezpieczenia powinny być jednym z elementów wdrażania koncepcji Przemy- słu 4.0.
Skąd użytkownicy czerpią wiedzę związaną z koncepcją Przemysłu 4.0? Jak wynika z badania, głównym jej źródłem, poza serwisami internetowymi mediów branżowych oraz stronami producen-
tów czy dystrybutorów, są specjalistyczne publikacje dotyczące Przemysłu 4.0 oraz seminaria czy targi branżowe (prawie 43% wskazań).
Rynek okiem dostawców
Jak wynika z wypowiedzi ankietowanych dostawców, koncepcja Przemysłu 4.0 wprowadzana jest w Polsce bardzo nie- równomiernie. Część firm próbuje wdra- żać ją całościowo, inne zaś – i są to duże zakłady przemysłowe – podchodzą do tematu ostrożniej, decydując się na czę- ściowe wdrożenia w wybranych obszarach pilotażowych. Według innej opinii wdro- żenia trwają lub są planowane w dużych firmach, a ich przeprowadzanie polega na kopiowaniu istniejących rozwiązań.
Niestety, ciągle jest też duże grono przedsiębiorstw, które traktuje koncepcję Przemysłu 4.0 z dużą nieufnością i nawet nie podejmuje się wykonania prostych analiz i obliczeń dotyczących opłacalności wprowadzenia tych rozwiązań. Najwięk- szym ograniczeniem, poza oporem men- talnym, jest brak odpowiednio wykwali- fikowanego personelu i wiedzy, czym tak naprawdę jest koncepcja Przemysłu 4.0. Wielu klientów wciąż uważa, że jest to tylko zjawisko o charakterze marketingo- wym, a nie realny sposób na zwiększenie opłacalności produkcji. Zwłaszcza mniej- sze firmy nie mają świadomości tego, co mogą zyskać, i często nie chcą się tego dowiedzieć, zajęte bieżącą działalnością operacyjną.
Rys. 6. Podstawowe problemy napotykane przy wdrażaniu rozwiązań Przemysłu 4.0 wg dostawców
www.utrzymanieruchu.pl
Piotr Rojek, prezes firmy DSR
Barierą we wdrożeniach jest brak kompetencji
Postęp we wdrażaniu elementów koncepcji Przemysłu 4.0 w Pol- sce nadal jest zdecydowanie bardziej zauważalny w przedsiębior- stwach, które są oddziałami firm zagranicznych. Podczas imple- mentacji rozwiązań Przemysłu 4.0 pojawiają się dwie główne bariery. Jedna z nich dotyczy bezpośrednio wdrożenia – to ograni- czona dostępność kompetentnych zespołów. Zdarza się, że osoby, które są w stanie prowadzić projekty wdrożeniowe, są całkowi- cie zaangażowane w prowadzenie bieżących działań biznesowych. Skuteczne wprowadzenie jakichkolwiek zmian, w tym projektów IT, może być wówczas realizowane tylko we współpracy z firmami
wdrożeniowymi, które potrafią pomóc w działaniach przeznaczonych zazwyczaj dla zespołów wewnętrznych firmy wdrażającej.
Z tego powodu warto korzystać z usług wdrożeniowych opartych na wiedzy zespołu specjalistów z doświadczeniem w branży produkcyjnej. Tego rodzaju zastępstwo lub uzupełnienie kompetencji w zespole wdrożeniowym pozwala na bezpieczne przejęcie części obowiązków pracowników firmy produkcyjnej.
Drugim ważnym ograniczeniem jest trudność w podjęciu decyzji o samym wdro- żeniu rozwiązań Przemysłu 4.0. W firmach brak jest dobrych przykładów na oblicza- nie zwrotu z inwestycji i wykazywanie korzyści dla kierownictwa w oparciu o dane znaj- dujące się już w firmie. Potrzebne jest więc wsparcie specjalistów z wiedzą dotyczącą analiz biznesowych.
MARZEC/KWIECIEŃ 2020
41
niska świadomość odbiorców
niepewne korzyści finansowe (ryzyko inwestycyjne)
wysokie koszty rozwiązań brak wykwalifikowanych kadr brak szkoleń brak wsparcia metodycznego
Źródło: ankieta magazynu In ynieria i Utrzymanie Ruchu
Według innej opinii wdrażanie techno- logii informatycznych nie może być rady- kalne i polegać na ignorowaniu rzeczywi- stych potrzeb zakładów przemysłowych. Rozbudowane i skomplikowane pro- dukty informatyczne oferowane na rynku
40%
40%
28%
24%
0 20 40 60 80 100
68%
56%
nie wszędzie bowiem mogą być w pełni wykorzystane. Przerost systemów i ich niedostosowanie do potrzeb może prowa- dzić do negatywnego postrzegania całej koncepcji czwartej rewolucji przemysło- wej. Jednocześnie jest to obszar do inten-


































































































   41   42   43   44   45