Air Products inwestuje w Warszawie w nowoczesną napełnialnię butli

    Pięć milionów złotych będzie kosztowała warszawska inwestycja największego w kraju dostawcy gazów technicznych Air Products. Za tę kwotę zostanie uruchomiona w październiku tego roku nowa napełnialnia butli gazami technicznymi.

    Nowa inwestycja Air Products pozwoli na napełnianie pod ciśnieniem 200 bar około tysiaca butli dziennie. Zakład będzie przystosowany do napełniania butli wszystkimi rodzajami gazów technicznych (takimi jak np. argon, tlen, dwutlenek węgla i ich mieszaniny), gazami spawalniczymi typu, a także gazami MAP (gazy używane do pakowania żywności w tzw. atmosferze modyfikowanej) przeznaczonymi dla przemysłu spożywczego oraz tlenem medycznym.

    Butle napełniane pod ciśnieniem 200 bar mogą pomieścić o 50 proc. więcej gazu niż te napełniane pod ciśnieniem 150 bar, obecnie najczęściej dostępne w Polsce. Napełnianie butli pod wyższym ciśnieniem oznacza obniżenie kosztów dla użytkowników, ze względu na mniejszą częstotliwość napełniania, co z kolei wpływa na obniżenie kosztów transportu i składowania (dwie 200-barowe butle zawierają taką samą ilość gazu, jak 3 butle 150-barowe). Ponadto butle 200-barowe pozwalają na dłuższe wykorzystywanie gazów oraz zaoszczędzenie miejsca.

    – Inwestycja w Warszawie pozwoli nam na zwiększenie dostępności w Polsce nowoczesnych butli 200-barowych oraz szybkie reagowanie na potrzeby naszych klientów. Jest to także kolejny krok prowadzący do umocnienia pozycji Air Products na polskim rynku, gdzie jesteśmy już liderem – powiedział Piotr Wieczorek, dyrektor generalny Air Products ds. gazów sprężonych na Europę Środkową i Wschodnią.

    Napełnialnia w Warszawie będzie obsługiwać klientów Air Products głównie z regionu Polski północnej i północno-wschodniej. Jest to piąty zakład napełniania butli gazami technicznymi Air Products w Polsce oprócz napełnialni zlokalizowanych już w: Siewierzu, Korzonku k. Kędzierzyna-Koźle, Brzegu Dolnym i Poznaniu.