C-Wind planuje budowę farm wiatrowych na Bałtyku

    Belgijska firma C-Wind jest zainteresowana budową dwóch farm wiatrowych na Bałtyku, na północ od Stilo i Rozewia. Każda z farm może mieć moc 200 MW. Przedstawiciele firmy spotkali się z wicemarszałkiem województwa pomorskiego, Ryszardem Świlskim.

    Wicemarszałek powiedział PAP, że firma wystąpiła o pozwolenia na posadowienie dwóch sztucznych wysp pod budowę farm wiatrowych. Według reprezentantów firmy, C-Wind otrzymała już pozwolenie na zbudowanie jednej wyspy. Koncesja obejmuje obszar na północ od Rozewia i Stilo.

    Przedstawiciele inwestora zapewniali marszałka, że „firma chce od zera wybudować farmy i jeśli będą możliwości rozwoju, to zostanie na dłużej na rynku”. Mieli zadeklarować, że w Pomorskiem interesuje ich nie tylko energetyka wiatrowa.

    Marszałek podkreślił, że „władzom województwa zależy na tym, aby była to współpraca długofalowa i w kooperacji np. z trójmiejskimi stoczniami czy uczelniami, aby było to wsparcie dla całej szeroko rozumianej gospodarki morskiej”.

    Świlski uważa, że oferta C-Wind „wkomponowuje się w mix energetyczny, który władze pomorskie chcą i będą realizować w regionie”.