CWS-boco Polska otworzyła nowoczesny zakład pralniczy w Polsce

  Proces prania odzieży ochronnej w wydzielonym pomieszczeniu cleanroom jest jednym

  z kilku innowacyjnych elementów nowej inwestycji i opatentowanej linii technologicznej CWS-boco Efficient Line, wdrożonych w zakładzie pralniczym CWS-boco Polska  w Międzyrzeczu. Zastosowane tu pomieszczenie czyste posiada zintegrowaną barierową linię pralniczą (o najwyższej w Polsce klasie czystości ISO 4 według normy ISO 14644-1), przeznaczoną do prania, kontrolowania zanieczyszczenia, sortowania i pakowania odzieży ochronnej. Umożliwia to zastąpienie jednorazowej, bardzo kosztownej odzieży ochronnej dla pracowników, systemem wynajmu wymiennej odzieży specjalistycznej, która jest regularnie serwisowana i badana pod kątem spełniania rygorystycznych wymagań dotyczących czystości.

  Cleanroom to rodzaj pomieszczenia o ściśle kontrolowanych parametrach środowiskowych, w szczególności zanieczyszczeń typu pył, kurz i bakterie. Pomieszczenia czyste wykorzystywane są podczas produkcji precyzyjnych elementów półprzewodnikowych, biotechnologii, środków medycznych oraz innych dziedzin, w których nawet drobne, niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia są krytycznym parametrem technologii.

  Zgodnie z wdrożoną technologią CWS-boco Efficient Line, pomieszczenie cleanroom oraz barierowe pralnice i suszarki, ustawione są w linii ściany barierowej, zgodnie z podziałem hali pralniczej na część „brudną” i „czystą”. Wbudowana blokada uniemożliwia otworzenie drzwi załadunkowych specjalistycznej pralki barierowej, bez wcześniejszego rozładowania rzeczy upranych, dzięki czemu kontakt odzieży czystej z zabrudzoną jest niemożliwy.

  Woda wykorzystywana w procesie prania w ramach technologii cleanroom zostaje poddana dodatkowemu procesowi zmiękczania, mikrofiltracji w procesie odwróconej osmozy oraz naświetleniu promieniami UV, w celu eliminacji drobnoustrojów z wody.

  Powietrze jest stale tłoczone do wnętrza cleanroomu poprzez specjalny układ filtrów, eliminujących kolejne frakcje zanieczyszczeń. Całe powietrze wewnątrz pomieszczenia jest ciągle filtrowane przez zestaw filtrów HEPA, w celu utrzymania czystości wymaganej klasą ISO. W wszystkich kolejnych strefach cleanroomu oraz w śluzach wejściowych utrzymywane jest kaskadowo, odpowiednio podwyższone ciśnienie atmosferyczne, co zapobiega dostawaniu się zanieczyszczeń z zewnątrz oraz przy przemieszczaniu się wewnątrz pomieszczenia.

  Przeszkoleni pracownicy wchodzący i opuszczający pomieszczenie cleanroom muszą przejść przez dwie barierowe śluzy przejściowe. Zintegrowany automatyczny system blokady otwierania drzwi uniemożliwia przypadkowe otwarcie dwóch kolejnych drzwi w tym samym czasie i pominięcia funkcjonalności śluzy barierowej. W kolejnych śluzach zakłada się odpowiedni ubiór ochronny i realizuje procedurę samooczyszczenia. Pracownicy znajdujący się wewnątrz pomieszczenia cleanroom są ubrani w specjalne kombinezony ochronne, maski na twarz, okulary i specjalistyczne obuwie. Z kolei gotowe, spakowane i posortowane produkty przekazywane są pomiędzy strefami cleanroomu za pomocą oddzielnych śluz produktowych, wyłącznie w  jednym wymuszonym kierunku.

  W cleanroomie CWS-boco duży nacisk kładzie się na czystość mikrobiologiczną pomieszczenia i produktów. Wszystkie elementy są regularnie czyszczone i dezynfekowane przy pomocy specjalistycznych środków chemicznych, dedykowanych dla pomieszczeń tego typu. Do prania odzieży cleanroomowej używane są wyłącznie wysokiej jakości środki piorące firmy Kreussler. Zarówno pomieszczenie jaki i odzież są regularnie badane pod kątem obecności drobnoustrojów.