Ekonomiczne silniki Lenze

Większa efektywność nie musi zależeć od większych gabarytów. Dowodem na to są nowe, działające na trójfazowy prąd zmienny silniki m200-P i m500-P firmy Lenze, które osiągają klasę efektywności energetycznej IE3 (zgodnie z normą IEC60034-30), a nie odbiegają rozmiarami od produktów klasy IE2. Gdy operują w „prostych” sieciach i ze stałą prędkością, silniki m200-P zapewniają moc od 5,5 do 45 kW przy różnych napięciach. Silniki m500-P cechują się takim samym zakresem mocy. Jedne i drugie najlepiej funkcjonują z przemiennikami częstotliwości, ale mogą też być podłączane bezpośrednio do sieci.

W porównaniu z klasą IE2 produkty z dwóch nowych serii redukują straty energii – a zatem również koszty – nawet o 20%. Z tego powodu inwestycje w te nowoczesne technologie napędowe w większości przypadków zwracają się w ciągu dwóch lat, tym bardziej że Lenze w komplecie oferuje także efektywne skrzynie biegów z serii GnG i g500. Szybkie przejście ze standardu IE2 na IE3 jest możliwe dzięki temu, że wysokość osi pozostaje taka sama, a zatem w większości wypadków nie są konieczne zmiany konstrukcyjne.

Nowe silniki posiadają dobrze dopasowane interfejsy elektryczne. Opcje dodatkowe obejmują m.in. hamulce, enkodery i wentylatory. Dzięki opcjonalnym certyfikatom UL, CSA i CCC oraz klasie efektywności IE3, obowiązkowej na niektórych rynkach, z silników m500-P można korzystać niemal w każdym miejscu na Ziemi.