Fabryczny system modułowy „robolink”

Moduł przegubowy „robolink“ do zastosowania w automatyce niskokosztowej łączy wolność konstrukcji z niezwykłą łatwością zastosowania. Przenoszone masy są utrzymywane na jak najniższym poziomie.

W tym celu jednostki napędowe i sterujące zostały odsprzężone od elementów funkcyjnych i narzędzi (np. chwytaków, przyssawek). Rdzeń modułu stanowią lekkie, bezobsługowe i odporne na korozję przeguby z łożyskami z trybologicznie zoptymalizowanych tworzyw sztucznych, które są napędzane za pomocą cięgien i mogą się swobodnie obracać oraz odchylać. Firma zapewnia, że elastyczność, niewielka masa i możliwość centralnego napędu stanowią prawdziwą nowość w dziedzinie robotyki niskokosztowej.

Począwszy od grudnia 2009 r. firma igus udostępniła beta-testerom bezpłatne prototypy produktu robolink, żeby udoskonalać jego dalszy rozwój i możliwości zastosowania, aż do etapu jego produkcji seryjnej. Już aplikacje beta-testerów z roku 2010 charakteryzowała ogromna różnorodność.

Sięgają one od robotów morskich – pojazdów podwodnych – z „robolinkiem“ jako koncepcją napędową, poprzez mobilne roboty do prac na lądzie, na przykład do transportu skażonych materiałów lub poszukiwań materiałów wybuchowych, aż po humanoidalne roboty pokazowe, np. w muzeach czy systemach asystujących do interakcji między ludźmi a maszynami. Inne możliwości zastosowania można znaleźć w technologii medycznej, np. w stomatologii, jak również w dziedzinie animatroniki oraz we wszelkiego rodzaju układach prowadzenia kamer (monitoring produkcji, inspekcja kanałowa).

www.igus.pl