RAFAMET buduje nową halę produkcyjną

  30 kwietnia na terenie Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A. w Kuźni Raciborskiej odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej hali montażu finalnego. Inwestycja, warta ok 16,5 mln zł ma zostać zrealizowana do końca października tego roku.

  – Czymś, co nas wyróżnia wśród producentów i wytwórców obrabiarek w skali światowej  jest uznana, wiodąca marka w zakresie wytwarzania obrabiarek do obróbki zestawów kołowych pojazdów szynowych oraz wysoce rozpoznawalna pozycja w zakresie produkcji wielkogabarytowych obrabiarek specjalnych –  powiedział E. Longin Wons, Prezes Zarządu RAFAMET S.A., podczas uroczystego rozpoczęcia budowy nowej hali montażu.

  – Jesteśmy firmą unikalną, niszową, operującą na bardzo trudnych, płytkich rynkach zbytu obrabiarek jednostkowych. Jesteśmy dumni z tego, że RAFAMET jest jednym ze światowych liderów branży obrabiarek dla kolejnictwa, dla której to wyprodukował już ponad 6000 sztuk. W naszym asortymencie mamy także maszyny dla ciężkiego przemysłu maszynowego, zaplecza technicznego energetyki, przemysłu stoczniowego oraz obronnego. Są to często gigantyczne instalacje przemysłowe. Właśnie taką obrabiarkę przekazaliśmy kilka dni temu naszemu klientowi  z Turcji. Parametry tej maszyny są imponujące: możliwość obróbki detalu o średnicy do 13,5 metra, wysokości do 6,5 metra oraz wadze to 250 ton. Sama obrabiarka waży około 700 ton  – podkreślił prezes E. Longin Wons.

  – Decyzja o rozpoczęciu inwestycji została podjęta już dawno. Chcieliśmy jednak powiązać termin oddania do eksploatacji nowej hali z okresem ożywienia gospodarczego na światowych rynkach, na jakich operuje przedsiębiorstwo. Musieliśmy wybrać również odpowiedni moment na rozpoczęcie inwestycji pod kątem najefektywniejszego jej wykorzystania – wyjaśnił prezes.

  – Nasze serce bije w Polsce i dla Polski, ale biznesowo w większości funkcjonujemy na rynkach międzynarodowych, dla których corocznie kierujemy 70-80%  swojej produkcji – dodał prezes.

  Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma PRO-INVEST z Dąbrowy Górniczej, specjalizująca się w projektowaniu i realizacji dużych obiektów przemysłowych. – To bardzo nowoczesny i skomplikowany technologicznie projekt. Będą tu montowane bardzo ciężkie elementy. Przez to potrzebna jest silna konstrukcja. Obiekt będzie spełniać wszystkie wymagane normy – powiedział Arkadiusz Nagięć, właściciel firmy PRO-INVEST.  – Z jednej strony to dla nas typowy projekt, ponieważ specjalizujemy się w realizacji inwestycji z różnych gałęzi przemysłu. Jednak w tym przypadku mamy do czynienia z obiektem specyficznym, ze względu na parametry techniczne hali  jak i jej przeznaczenie. Spędziliśmy z załogą wiele godzin, by jak najlepiej poznać profil produkcji, aby przygotować klientowi obiekt spełniający jego oczekiwania i potrzeby. RAFAMET jest też oczywiście bardzo prestiżowym klientem, który wiele sobą reprezentuje. Dla nas to ogromna przyjemność pracować z takim partnerem – zapewnił A. Nagięć.  

  Wśród gości uczestniczących w uroczystej inauguracji inwestycji byli były premier, prof. Jerzy Buzek, senator Adam Zdziebło – podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, poseł Henryk Siedlaczek, burmistrz Kuźni Raciborskiej Rita Serafin, członek zarządu powiatu raciborskiego Józef Stukator,  prezes Zespołu Odlewni Rafamet Adam Witecki oraz przedstawiciele firmy PRO-INVEST, podwykonawców,  pracowników Spółki  i Zespołu Odlewni Rafamet.

  Przybyli goście mieli okazję nie tylko poznać działalność RAFAMETU na podstawie krótkiej prezentacji, ale także zwiedzić halę montażu i na własne oczy przekonać się o skali produkowanych tu obrabiarek.

  – Dziś zdefiniowaliśmy dwa pojęcia. Pierwsze dotyczy słowa „detal”, które w RAFAMECIE oznacza przedmiot co najmniej 100-tonowy. Drugie to kwestia globalizacji, w  najlepszym tego słowa znaczeniu. Jesteśmy w miejscowości, która w powiecie raciborskim nie należy do największych, a to właśnie tu produkuje się  na cały świat urządzenia, które mają swoją klasę, znaczenie i ugruntowaną pozycję. RAFAMET  już wiele lat temu dokonał olbrzymiego skoku do przodu w dziedzinie produkcji największych obrabiarek. Teraz jest to kwestia umocnienia pozycji na rynkach światowych  – powiedział prof. Jerzy Buzek.  

  – Tu jak w soczewce skupia się siła polskiej gospodarki – podkreślił prof. J. Buzek, który następnie, wspólnie z E. Longinem Wonsem i Arkadiuszem Nagięciem, uroczyście wmurował kamień węgielny pod budowę nowej hali. Inwestycja została poświęcona przez proboszcza miejscowej parafii.

  – RAFAMET to stabilna firma, lider w zakresie produkcji obrabiarek, z dobrymi perspektywami rozwoju na przyszłość. Rozpoczęcie tej inwestycji to bardzo dobra informacja dla mieszkańców całego powiatu raciborskiego.   O takie przedsiębiorstwa należy dbać, bo niosą w sobie też miastotwórczy charakter – powiedział wiceminister Adam Zdziebło.

  – To jest efekt ustawicznej, ciężkiej pracy i talentu pracowników. Decyzja o realizacji inwestycji pokazuje, że RAFAMET się rozwija, a te wszystkie rynki zbytu na całym świecie to nie przypadek. Jest się z czego cieszyć.  Gratuluję tego zarządowi i całej załodze firmy – powiedział poseł Henryk Siedlaczek.

  – Kuźnia Raciborska to RAFAMET. Dzięki niemu mamy dziś osiedle mieszkaniowe, szkoły, halę sportową, stadion, przedszkola i wiele innych obiektów użyteczności publicznej, których wartość można liczyć w milionach złotych.  Ale RAFAMET to także miejsca pracy. Za każdym zatrudnionym tu pracownikiem stoi rodzina, czyli kolejnych kilka osób. Każde tąpnięcie w tej firmie może oznaczać poważne kłopoty dla całej gminy. Dlatego jako samorządowiec doceniam i serdecznie dziękuję zarządowi RAFAMETU za odwagę  i determinację w kierowaniu firmą, za te wiele trudnych decyzji, jakie musi podejmować, by RAFAMET mógł  się rozwijać – powiedziała Rita Serafin, burmistrz Kuźni Raciborskiej, która przyznała, że do firmy ma szczególny sentyment, gdyż przepracowała w niej 20 lat.

  – Jestem pozytywnie zaskoczony rozmiarem realizowanej tu produkcji. To bardzo dobrze, że zarząd fabryki zdecydował się na taką inwestycję. Wiele na to wskazuje, że wkrótce nastąpi ożywienie gospodarcze i RAFAMETOWI uda się wejść w rynkową koniunkturę z nowoczesną halą. Innowacyjność wiąże się przecież ze wzrostem konkurencyjności przedsiębiorstwa – powiedział Józef Stukator, członek zarządu raciborskiego starostwa powiatowego.

  Dla firmy inwestycja ma charakter inwestycji odtworzeniowej i rozwojowej. Oznacza to, że nowy obiekt zastąpi eksploatowaną dotąd starą halę montażu, dla której wyznaczono już nową funkcję. Będzie tu prowadzona obróbka skrawaniem dużych i ciężkich, bo do 100 ton wagi, elementów. Nowo budowana hala to właściwie dwie połączone ze sobą hale przeznaczone do montażu obrabiarek kolejowych (niska) oraz budowy wielkogabarytowych obrabiarek specjalnych (wysoka). Hala będzie miała powierzchnię ponad 3200 m2, z możliwością dalszej rozbudowy w przyszłości.

  Umowa na realizację inwestycji pod nazwą  „Budowa hali montażowej dla Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A. w Kuźni Raciborskiej w formule zaprojektuj-wybuduj” przewiduje zakończenie inwestycji  do 31 października 2014 r.