Siemens chce kupić dział turbin gazowych od Rolls-Royce’a

  Niemiecki koncern prowadzi rozmowy z Rolls-Royce plc w sprawie odkupienia od tego międzynarodowego koncernu działu odpowiadającego za produkcję turbin gazowych i sprężarek.

  Rolls-Royce plc potwierdził fakt rozmów, ale nie podał żadnych szczegółów. Według nieoficjalnych informacji wartość działu, w sprawie którego toczą się rozmowy to około miliard euro.

  Zdaniem analityków decyzja Siemensa to efekt nowej strategii koncernu. Oficjalnie ma ona zostać zaprezentowana 7 maja. Dzień wcześniej ma nią zająć się rada nadzorcza Siemensa.

  Rolls-Royce plc to obecnie czołowy producent silników lotniczych. Produkuje zarówno silniki turbośmigłowe, odrzutowe jak i turboodrzutowe. Mniejsze znaczenie dla firmy ma produkcja turbin gazowych dla jednostek pływających.

  Mniej istotnym z punktu widzenia Rolls-Royce plc działem jest także część odpowiedzialna za produkcję kompresorów. Firma jest jednak znana ze świetnych kompresorów wykorzystywanych w budowie gazociągów.

  We wtorek 29 kwietnia Siemens złożył ofertę przejęcia francuskiego koncernu Alstom, który również produkuje turbiny gazowe.