W Singapurze otwarcie największej instalacji produkcji kauczuku

    We wtorek przy udziale przedstawicieli rządu Singapuru niemiecki koncern chemiczny Lanxess uruchomi instalację do produkcji kauczuku polibutadienowego na katalizatorze neodymowym (Nd-PBR). Warty 200 mln euro zakład jest największym tego typu na świecie.

    Niemiecka spółka jest liderem na rynku Nd-PBR stosowanego do produkcji „zielonych opon” – najszybciej rozwijającego się sektorze przemysłu oponiarskiego, którego roczna stopa wzrostu gospodarczego na świecie wynosi około 10 proc. Wzrost jest jeszcze bardziej widoczny w Azji (na poziomie 14 proc. rocznie).

    Nd-PBR jest stosowany w bieżnikach i bokach „zielonych opon”. Pomaga zmniejszyć opór toczenia i zapewnia mniejsze zużycie paliwa. Nd-PBR jest bardzo odporny na ścieranie i odgrywa znaczącą rolę w produkcji trwalszych i bezpieczniejszych opon.

    Instaalcja w Jurong Island Chemical Park będzie miało wydajność 140.000 ton metrycznych rocznie. Będzie to największa tego typu instalacja na świecie i będzie obsługiwać rozwijający się rynek „zielonych opon”, zwłaszcza w Azji. Powstanie w ten sposób około 100 nowych miejsc pracy.

    Lanxess przeprowadziła studium wykonalności w celu oceny potencjalnych lokalizacji dla instalacji w Azji. Singapur został wybrany ze względu na bardzo dobrą podaż surowców, doskonałą infrastrukturę, wysoko wykwalifikowaną siłę robocza, duży port morski i bliskość kluczowych klientów w dynamicznie rozwijającej się Azji.