We wrześniu ruszy pierwszy zakład w podstrefie Białystok SSSE

  12 września zostanie otwarty pierwszy zakład w podstrefie Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE) – poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. To zakład poligraficznej firmy Masterpress z Olsztyna.

  W październiku z produkcją ma też ruszyć drugi inwestor, białostocka firma Bianor.

  Masterpress podawał wcześniej, że w zakładzie poligraficznym pracę ma znaleźć około 10 osób. Wartość inwestycji, to ok. 20 mln zł. Firma chce rozwijać swoją działalność w podstrefie. Otrzymała w 2011 r. zgodę na zainwestowanie kolejnych 5 mln zł i zatrudnienie następnych pięciu osób.

  Bianor ma produkować w podstrefie obudowy z tworzyw sztucznych na potrzeby sprzętu AGD. Władze Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podawały wcześniej, że firma chce zatrudnić 150 osób i zainwestować ok. 25 mln zł.

  Miasto Białystok tymczasem prowadzi kolejny przetarg na sprzedaż działek w białostockiej podstrefie. Na sprzedaż 24 września wystawiono 5,3 ha. Z powodu braku wcześniejszego zainteresowania tym gruntem, teraz cena jest o 20 proc. niższa – poinformował w czwartek prezydent. Cena wywoławcza to 7 mln 499 tys. zł.

  Truskolaski powiedział, że jeżeli ta działka znajdzie nabywców, to w podstrefie do sprzedaży zostaną jeszcze tylko dwie inne o powierzchni ok. 6,7 ha i ok. 2 ha. Prezydent zaznaczył, że władze rozważają, czy podzielić je na mniejsze o powierzchni ok. 1-0,5 ha, bo o takie pytali przedsiębiorcy. Decyzji jeszcze nie ma. Cała podstrefa Białystok ma około 30 ha.

  Suwalska SSE obchodziła w 2011 r. 15-lecie. Powstało w niej 5,7 tys. miejsc pracy w blisko 70 zakładach. Wartość poniesionych przez przedsiębiorców inwestycji to 1,6 mld zł.

  Pod koniec lipca SSSE wydała szóste w br. zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej. Firma NORD-OST Karton sp. z o.o. z Gołdapi produkująca papier i tekturę ma zainwestować minimum 1,4 mln zł i zatrudnić ok. 10 osób do końca 2014 r.

  SSSE to sześć podstref: Suwałki, Grajewo, Białystok (Podlaskie), Ełk i Gołdap (Warmińsko-Mazurskie) oraz Małkinia Górna (Mazowieckie). Strefa obejmuje prawie 342,8 ha. Podstrefa Białystok powstała pod koniec 2008 roku. Trwają przygotowania do powołania podstrefy w Łomży.