Zalety elektrycznej sprężarki przewoźnej – dlaczego warto taką mieć?

Elektryczne sprężarki przewoźne to przyszłość i nie ma w tym przesady. Coraz częściej widzimy, że odchodzi się od silników wysokoprężnych na rzecz tych elektrycznych. I to nie tylko w przypadku maszyn jezdnych, które nie poruszają się po drogach. Elektryczność jest przyszłością przemysłu, a jednocześnie czymś, co pozwala obniżyć koszty użytkowania i jest przyjazne środowisku naturalnemu. Jakie są więc zalety elektrycznej sprężarki przewoźnej i dlaczego warto w taki sprzęt zainwestować?

Zalety elektrycznej sprężarki przewoźnej

Maszyny budowlane muszą spełniać wyśrubowane normy, by zostały dopuszczone do pracy. Nie inaczej jest ze sprężarkami przewoźnymi, które coraz częściej zaczynają być wyposażane w silniki elektryczne, zamiast wysokoprężnych. Zanim przejdziemy do zalet elektrycznych sprężarek przewoźnych, warto przez chwilę skupić się na samych plusach tego typu sprzętów. Na budowach często potrzebne jest sprężone powietrze, które ma określone ciśnienie. I tutaj niezawodnym rozwiązaniem są przewoźne sprężarki.

To niewielkie urządzenia, które dzięki swoim gabarytom mogą być łatwo transportowane. Nie tylko na miejsce docelowe, gdzie będą odbywały się np. roboty, ale także już na placu budowy. Mobilność jest jedną z największych zalet tego typu maszyn, które stosuje się z powodzeniem w budownictwie, ale także w przemyśle. Mowa tutaj nawet o halach magazynowych, czy wszystkich tych miejscach, gdzie potrzebne jest sprężone powietrze. 

Jedną z zalet elektrycznej sprężarki przewoźnej jest to, że dzięki zerowej emisji (brak silnika wysokoprężnego), urządzenie nie produkuje szkodliwych dla zdrowia ludzi spalin. To sprawia, że takie urządzenie ma uniwersalne zastosowanie i sprawdzi się wszędzie tam, gdzie będzie dostęp do stałego źródła prądu. 

Nowoczesne rozwiązania technologiczne, które wdrażane są do maszyn budowlanych, to znak, że przyszłość będzie stała pod znakiem elektryczności.

Dlaczego elektryczna sprężarka przewoźna jest lepsza?

Jednym z największych atutów elektrycznej sprężarki przewoźnej, oprócz jej mobilności, jest oczywiście brak silnika wysokoprężnego. Brak spalin oraz emisji szkodliwych substancji do środowiska, to jedna z zalet. 

Kolejną są niższe koszty użytkowania sprzętu. I to zaczyna się już w momencie jego produkcji, ponieważ koszty wytworzenia silnika elektrycznego są mniejsze, niż silnika wysokoprężnego, co przekłada się na cenę wyjściową urządzenia. Prąd zamiast paliwa także jest korzyścią dla posiadającego elektryczną sprężarkę przewoźną. 

Szacuje się, że z wykorzystaniem stałego źródła prądu, koszty operacyjne mogą spaść nawet o 50 procent. W dłuższej perspektywie to ogromne oszczędności, a jedyne czego potrzeba, to źródło prądu. Coś, co na budowie czy w halach magazynowych, jest przecież czymś oczywistym.

Kolejną zaletą elektrycznej sprężarki przewoźnej jest to, że okresowe przeglądy techniczne można wykonywać rzadziej. Nie trzeba w silnikach elektryczny kontrolować poziomu oleju i go dolewać.

To przekłada się również na oszczędność czasu, która w obecnych czasach jest na wagę złota. Korzystanie z tego typu maszyn budowlanych jest również bezpieczniejsze, a szczególnie dla osób mających bezpośredni kontakt ze sprzętem. Silniki elektryczne, które nie generują spalin, nie mają także rur je odprowadzających. Te podczas pracy mogą się bardzo mocno nagrzewać, czego w przypadku urządzeń elektrycznych nie ma.

Wielką zaletą elektrycznych sprężarek przewoźnych jest także niski poziom hałasu, czyli około 60 dB. To sprawia, że korzystanie z tego typu rozwiązania jest znacznie przyjemniejsze i nie tak stresujące, jak w przypadku sprzętów z silnikami wysokoprężnymi. Można więc powiedzieć, że elektryczne sprężarki przewoźne to urządzenia wszechstronne, które nadają się do uniwersalnego zastosowania wszędzie tam, gdzie będą potrzebne.

Gdzie najlepiej kupić taką elektryczną sprężarkę? Najlepiej zdecydować się na zaufanego producenta, jak np. Atlas Copco, który był nie tylko wielokrotnie nagradzany za swoje innowacyjne podejście do biznesu, ale także ma w swoim katalogu szeroki wybór urządzeń. Należy w końcu pamiętać, że takie sprężarki elektryczne będą służyły całe lata, więc dobrze wybrać produkt, który w tym czasie nas nie zawiedzie. Więcej informacji o elektrycznych sprężarkach przewoźnych znajdą Państwo tutaj: https://www.atlascopco.com/pl-pl/construction-equipment/products/mobile-air-compressors/electric-compressor/electric-air-compressor-variable-speed-drive-e-air-h250-vsd