3M łączy naukę i biznes – Inkubatory Innowacyjności

  Polscy inżynierowie uważani są za jednych z najlepszych na świecie. Ich innowacyjne pomysły bez wsparcia inwestorów często pozostają jednak jedynie w sferze nauki. Właśnie dlatego ogromne znaczenie ma budowanie skutecznych połączeń między nauką i biznesem. Jednym z takich połączeń są Inkubatory Innowacyjności – wydarzenie organizowane przez firmę 3M, kierowane do przedstawicieli kół naukowych i instytucji badawczych oraz przedsiębiorców działających na terenie Wrocławia i okolic.

  Kluczem do sukcesu w zakresie współpracy nauki i biznesu jest dobre zrozumienie wzajemnych oczekiwań.

  – Nauka, aby mogła się efektywnie rozwijać powinna tworzyć rozwiązania, które odpowiadają na potrzeby rynku, usprawniają procesy, pozwalają wdrażać nowe produkty i usługi, a przede wszystkim pomagają w rozwiązywaniu aktualnych problemów firm. Naukowcy muszą mówić o swoich innowacyjnych pomysłach tak, aby przedsiębiorcy mogli dostrzec ich rynkowy potencjał. W efekcie – aby chcieli w te pomysły inwestować, pomagając w ich rozwijaniu i komercjalizacji – mówi Tomasz Duda, Country Technical Manager w 3M Poland.

  Jednym z efektów dobrej współpracy sfer nauki i biznesu jest rozwój gospodarki – zarówno w perspektywie regionu jak i całego kraju. Województwo dolnośląskie może pochwalić się bardzo ciekawymi przykładami takiej współpracy Wśród nich znajdują się m.in. specjalny bolid wyścigowy, elektryczny motocykl, czy autonomiczny samochód, stworzone przez członków kół naukowych Politechniki Wrocławskiej – projekty wspierane przez wiele firm i instytucji z regionu dolnośląskiego.

  To między innymi te projekty zostały zaprezentowane w Centrum Innowacji 3M podczas wyjątkowego wydarzenia – Inkubatory Innowacyjności. Inicjatywa zgromadziła kilkudziesięciu gości z całej Polski, w tym członków kół naukowych, przedstawicieli instytucji badawczych oraz przedsiębiorstw działających na terenie Wrocławia i okolic takich jak KGHM, Bombardier, PPG, Nokia, Herbapol czy Koelner Rawplug. Gospodarzem wydarzenia była firma 3M.

  – Inkubatory Innowacyjności to okazja do poznania wzajemnych potrzeb, prezentacji bieżących działań oraz zdefiniowania obszarów potencjalnej współpracy przedstawicieli nauki i biznesu. W 3M uważamy, że nauka powinna służyć ludziom i zmieniać otaczający nas świat. Wierzymy, że takie wydarzenia, które umożliwiają skuteczną komunikację między naukowcami i przedsiębiorcami pomagają realizować tę misję – mówi Emilia Demczur, Koordynator Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu.

  Wydarzenie Inkubatory Innowacyjności zostało zrealizowane 18 listopada w Centrum Innowacji 3M.

  Inicjatywę honorowym patronatem objął m.in. prezydent Wrocławia – Rafał Dutkiewicz.

  Źródło: 3M